Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Tavsiyeler > Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Bırakma Yöntemleri

Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Bırakma Yöntemleri

Tırnak Yeme Alışkanlığını Bırakma Yöntemleri

Tırnak yemenin duygusal bir sorun olduğunu belirten uzmanlar, özellikle aileleri tarafından azarlanan çocukların tırnaklarını daha fazla yediklerini kaydettiler. Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda daha sık olmakla birlikte büyüklerde de rastlanan ciddi bir sorun. Tırnak yeme alışkanlığı, ‘beden odaklı tekrarlayan davranışlar’ olarak bilinen parmak emme, saç koparma, diş gıcırdatma gibi strese bağlı alışkanlıkların başında geliyor. Hem bu alışkanlıktan kurtulmak hem de sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak ise artık imkansız değil. En çok yıpranan organlarımızdan olan el ve ayaklarımız sağlığımızın da göstergesidir.

Tırnak yemek, sosyal açıdan da kabul edilebilir bir davranış değildir. Ayrıca, pürüzlü, yenen tırnakların çekici görünmediğini belirten araştırmacılar, bazı insanlar tırnaklarını çok kötü yediklerini, parmaklarını kanattıklarını ya da tırnaklarını kemire kemire yok denecek kadar az bıraktıklarını ifade ediyorlar. Tırnaklarınızı yediğinizde, ağzınız ile parmaklarınız arasında ileri geri bakteri taşıdığınızı ve eğer şeytantırnağınızı yerseniz, tırnağınızın kenarında iltihap gelişebiliyor.

Tırnak bozuklukları, tırnak yatağı enfeksiyonları ve dişlerde çarpıklıklar, tırnak yemeye bağlı en sık rastlanan fiziksel sorunlar. Aynı zamanda kişide saç yeme alışkanlığı da varsa, bağırsak tıkanıklığına kadar giden sorunlara seyrek de olsa rastlanabiliyor. Obsesif-kompulsif bozukluğun bir belirtisi olarak değerlendirilirse, tırnak yemenin tedavisinde ilaçlar da kullanılabiliyor. Fakat tırnak yemeyi bırakma yolları için uygulanan tedavide iki temel yöntem var. Birincisi davranışları düzenlemeyi amaçlıyor; ikincisi, tırnak yemeyi engellemeyi.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtulursunuz?

  • Öncelikle mutlaka tırnaklarınızın temiz ve bakımlı olmasına özen gösterin.  Bazı tırnak yiyenler için, bu saplantılı bir durum halini almıştır. Tırnaklarınızı temiz ve bakımlı tutmalısınız. Manikür kitlerinde genellikle tırnak kesme makası, bir törpü, küçük bir makas ve kütikül itici ya da manikür kürdanı bulunuyor. Evinizde ya da çantanızda küçük bir manikür kiti bulunursa, kırılan tırnaklarınızı ya da şeytan tırnaklarınızı yemeden düzeltebilirsiniz. Haftada bir kez manikür yapmaya çalışın. Gerekliyse tırnaklarınızı keserek başlayın. Zeytinyağlı ya da losyon eklediğiniz ılık suda tırnaklarınızı birkaç dakika bekletin. Tırnaklarınızdaki ölü deriyi yavaşça geriye itin. Ellerinizi kurulayın ve losyon ya da kütikül kremi sürün.
  • Stresli ya da endişeli olduğunuz zaman tırnaklarınızı yiyorsanız çözümün temeli stresi idare etmekte yatıyordur.
  • Caydırıcı kullanın: Eczanelerde tırnak bakımı ürünlerine bakarsanız, tırnak yemeyi bıraktıran kremleri, yağları ya da tırnak cilalarını görebilirsiniz. Bu ürünlerden birçoğu aynı zamanda başparmak emmeyi bıraktırmak için de kullanılıyor.
  • Tırnak yemenin yerine başka bir şey koymayı deneyebilirsiniz. Bunun yerine daha az kozmetik ve ruhsal soruna yol açacak stres topuyla oynamak, tespih çekmek gibi başka bir tekrarlayan hareket, tırnak yemekten kurtulmanıza yardım edecektir.
  • Tırnaklarınızı neden yediğinizi bulun: Öncelikle, niçin tırnak yemeye başladığınızı düşünün. Sadece bir gün buna başlayıp, alışkanlık yapmış olabilir. Bu bazı tırnak yiyenler için doğrudur. Yine de, bunların birçoğu sıkıntı, stres, korku ya da endişe anlarında tırnak yemeye başlamıştır. Belki, siz de okulun ilk günü ya da ailenizden uzak, arkadaşınızın evinde ilk kez gece yatısına kaldığınızda başlamış olabilirsiniz. Eğer ne zaman ve hangi koşullar altında tırnak yemeye başladığınızı bulduysanız, bununla mücadelenin yollarını da bulursunuz. Her zaman stres kaynaklarını ortadan kaldıramayabilirsiniz, ancak o an yapacak başka bir şeyler bulabilirsiniz.
  • Tırnak yemekten vazgeçtiğinizi kendinize hatırlatmak için elinizden ne geliyorsa yapmakta fayda var. Eldiven giyin, parmaklarınıza renkli bantlar sarın, etrafa notlar asın; daha önce tırnak yemek yüzünden yaşadığınız sıkıntıyı kendinize hatırlatın.
dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Bırakma Yöntemleri
Web adresi : https://www.sihirlikadin.com/tirnak-yeme-aliskanligi-ve-birakma-yontemleri/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Bırakma Yöntemleri Google
Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Bırakma Yöntemleri Yandex
Bugün: 25-Jun-2018 15:33:22
Ulusalarası saat: 25-06-18 12:33:22
Yazı tarihi ve Günü : 5 Şubat 2012Pazar

Bu sayfada arananlar:

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı
Devamını oku:
25 HAZİRAN – 1 TEMMUZ 2018 HAFTALIK BURÇ YORUMLARI

Beren Saat ve Instagram makyajsız selfie si

B12 Vitamini Eksikliğinin Sebebi Nedir ?

Kapat