Terliyken su içilmemeli mi ?

Özellikle anne babalardan çok sık duyulan cümlelerden biridir “terli terli su içme yavrum !

Reklam

Doğru bilinen yanlışlar arasında bulunan bu cümleyi birçoğumuz anne babalarımızdan duymuş Hatta Eğer çocuğumuz varsa kimi zaman kendi çocuğumuza geleneksel olarak söylemişizdir.

Fakat terliyken su içilmemesi doğru olduğu düşünülen aslında insan sağlığını tehlikeye atan olumsuzluklara yol açan ciddi bir durumdur…

 

Özellikle terliyken su içilmelidir !

terli-terli-su-icilmez-mi-2-cocuklara-icirin

İnsan vücudu doğal olarak vücut ısısını dengelemek vücudun ateşini düşürmek veya harcanan spor yapmak gibü Efor sergilenen durunla karşısında toksinlerden arınmak amacıyla terleme refleksi gösterir.

Terleme toksinlerden vücudu arındırır Ken ve gerekli mineralleri tutarken aynı zamanda vücudun Su kaybetmesine neden olan doğal bir süreçtir. Özellikle anne babaların çocuklarının çok fazla koşup oynaması sonucu söyledikleri terliyken su içme kelimesi aslında büyük bir hatadır. Bu durum çocuklar için olmasının yanı sıra aynı zamanda Biz büyükler için de büyük sağlıksal sorunlara yol açabilir.

Vücut terlediği zaman eksilen suyu yerine koyma gerekliliği söz konusudur Aksi takdirde Susuz kalan vücutta birçok sağlık problemi gösterir veya zaman içerisinde sağlık sorunları yaşanması durumu söz konusudur…

 

Terliyken su içilmezse ne olur ?

Öncelikle cümleyi düzeltmek gerekir genellikle üşütme benzeri rahatsızlıklar sıcaktan soğuğa veya soğuktan sıcağa ani geçişler nedeniyle olur. Yani aslında söylenmek istenen şey “terlediğinde çok soğuk su içme !”dir. Bu durum haricinde terliyken su içmek de herhangi bir sakınca olmadığı gibi aslında bir gerekliliktir.

Reklam

İnsan vücudu terlediği zaman eğer bir an önce gerekli miktarda su almazsa ve su içmek için terin soğuması beklenirse :

  • Metabolik dolaşımda bozukluklara yol açar Bu da hem kan dolaşımı hem sindirim sisteminde rol oynayan Mide kalın bağırsak ince bağırsak ve böbrek gibi organı direkt olarak olumsuz yönde etkiler.
  • Vücuttaki insülin salgılanmasına olumsuz yönde etkileyerek şekerin ani düşüş veya da yükselmesine neden olabilir.
  • Vücuttan atılması gereken fazla minerallerin birikmesine neden olur bu durumda Karaciğer enzimleri Böbrekler üzerinde olumsuz etki edebilir.
  • Kan basıncının yükselmesi ne neden olarak tansiyon problemlerine yol açabilir.
  • Böbrekte üre problemine yol açabilir bu durumda böbrek işlevlerini olumsuz yönde etkileyebilir veya Tansiyon yükselmesine neden olabilir.
  • Böbreklerde kreatinin oranının dengesiz ile şişmesine neden olup problemler yaratabilir.
  • Böbrek işlevlerinin yavaşlamasına neden olarak böbrek yetmezliği gibi sorunlara hemen veya zaman içerisinde neden olabilir…

 

Terliyken mutlaka su için !

terli-terli-su-icilmez-mi-3-dogru-ifade-edin

Su içmek tüm yaştaki insanlar için çok önemlidir ve günde en az iki buçuk litre ile 5 litre arasında su tüketimi kişinin cinsiyetine ağırlığına metabolizma yapısına göre değişiklik göstermek kaydı ile çok önemlidir.

Su miktarının vücutta azalıyor olması birçok farklı sağlık problemine neden olabildiği gibi kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyecektir.

Terlediğimiz zaman su içmek ise her zaman olduğundan çok daha önemlidir.Yeter ki çok soğuk su içerek boğaz bölgesinde üşütmeye yol açmamak veya çok sıcak su içerek vücut metabolizmasını yormamak çok önemlidir. Terlediğiniz zaman oda ısısında su içmeniz sağlıklı ve gerekli olandır.  Kısaca sadece çocukların değil bizim de yüksek ısı değişiminden kaçınmamız yani terliyken çok soğuk su içmememiz veya tam tersine çok soğuk havalarda çok sıcak su içmememizdir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve su tüketiminiz bol günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.