Telomer ve genç kalmak

Bir çok madde hücrelerimizi yaşlandırıyor veya genç tutuyor. Bu maddelerden birinin de telomer adı verilen bir madde olduğu düşünülüyor. Kadın sitesi güzellik bölümünde ” telomer nedir, ne işe yarar ” yazımızı paylaşmak istiyoruz…

 

Gençliğin sırrı “telomerler” mi

telomer-ve-genc-kalmak-sertab-erener-ve-telomer

Yapılan genetik araştırmalar ile birlikte insanların uzun yaşam için ihtiyacı olan şeyler Gün geçtikçe ortaya çıkıyor.İnsanların uzun yaşaması ve genç bir görünüme sahip olmaları için gereken madde Vücudunda yer alan telomer.

Genetik araştırmalar insanın dış güzelliğini korumak için yaptıkları yaşlanmaya engel olmadığını yalnızca genç bir görünüme sahip olmaları için yeterli olduğunu gösteriyor.

Kökten çözüm ise insanların bedenlerini içten tedavi ederek Hem daha uzun yaşamalarını sağlamak ve içten düzelmeler sağlayarak dış güzelliklerinin de genç kalmasını sağlamak.

Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar insan vücudunun içerisinde yer alan telomer adlı maddenin uzun yaşam ve genç görünüm konusunda çok önemli olduğunu gösteriyor.

Hücreler yenilenmeyince ne olur ?

Hücre yenilenmesi insan vücudu için çok önemli bir şeydir. Hücreler doğal olarak zaman içerisinde ölür ve yerine aynı şekilde sağlıklı ve en az aynı sayıda hücre üretilirse kişi o kadar sağıklı ve genç kalır.

Fakat hücre üretimi azaldıkça ve sağlıklı hücreler ölen hücrelerin yerine gelmediğinde kişşi yaşlanmaya ve bunun sonucunda ölmeye başlar. Hücre yenilenmesi hem genç görünüm hem de uzun bir ömür için en önemli faktördür.

 

Telomer nedir?
telomer-ve-genc-kalmak-telomer-nedir

Telomer İnsan vücudunda yer alan hücrelerin yaşamsal fonksiyonları üzerinde etkisi olan çok önemli bir bileşendir.

Vücutta yer alan ve hücre yapılanmasını sağlayan kromozomların uçlarında bulunan hücre üretimini sağlıklı olmasını sağlayan vücudun koruma kapaklarıdır.

Tıp dünyasında teknik dillerle anlatılan fakat kolay anlaşılabilmesi için ayakkabı bağcığının uçlarındaki plastik parçalar olan”aglet” e benzetilen telomerler yaş ilerledikçe kısalmaya ve yok olmaya başlarlar.

Telomerlerin kısalması hücre üretimi konusunda bozukluklara ve vücudun ihtiyacı olan hücrelerin bir süre sonra üretilmemesi ne neden olur. Bunun sonucu olarak da yaşlanma adı verdiğimiz olay gerçekleşir ve yavaş yavaş insan vücudu ölmeye başlar.

Bakalım bilim başka hangi etkenleri değiştirerek yada geliştirerek bizlere gençlik sunacak.

ESTETİK VE GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Mutlu ve sıcacık günler dilerim.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.