TELEFON PİL SÜRESİNİ UZATMA YÖNTEMLERİ

Telefon Pili Çabuk Bitmesini Önleyebilirsiniz

Günümüzde cep telefonları daha doğrusu cepte taşınabilir bilgisayarlar olan mobil telefonların en büyük sorunlarından biri pilin sürekli olarak bitmesi ve sgün içerisinde birden fazla kere şarj etmek hatta bazen şarj kablosuna bağlı olarak ankesörlü telefon kullanıyor gibi yaşamak. Bugün sizlerle telefonun şarj ömrünün daha fazla olması için bazı basit önerilerde bulunacağız.

 

Telefon Şarj süresi Nasıl Uzatılır ?

telefon-piliniz-cabuk-bitmesin-1.1

Öncelikle bir şeyi baştan belirtelim telefonunuzun şarj ( halk arasında yanlış kullanımı ile Şarz süresi : ) ) süresi eğer çok sık kullanıyorsanız ki günümüzde aksi mümkün değil, her şekilde çabuk bitecek ve siz yüne günde birden fazla kere ya bir aküye ( Powerbank) yada prize takmaya mecbur kalacaksınız.

Teknoloji geliştikçe pil teknolojisi de gelişiyor ve telefonlara daha fazla kapasiteli daha uzun dayanan piller takıyorlar fakat aynı teknoloji telefon uygulamaları konusunda da geliştiği için tüketim de daha fazla . Telefonunuzun pil performansı da zaman geçtikçe azalacak bu kaçınılmaz.

Ortalama olarak sağlıklı pil kullanımı sürekli ve doğru kullanımla yaklaşık 1 buçuk 2 yıl. En iyi telefon bile 2 yıldan sonra yavaş yavaş daha az süre şarjlı kalıyor ve şarj etme sıklığı artıyor. Aşağıda sizlerle paylaştığımız bazı basit kullanım şekilleri ile telefon şarjını uzatabilir ve sağlıklı şekilde pil kullanım ömrünü de aynı şekilde biraz daha uzatabilirsiniz. Bu kurallar ayarları farklı yerlerde de olsa hem IOS hem de ANDROID işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar için geçerlidir…

 

Telefon Pil Ömrünü Uzatmanın en Basit yöntemleri

 • Telefonu sürekli şarjda Tutmayın

  telefon-piliniz-cabuk-bitmesin-2

Telefonunuzu sürekli olarak elektriğe bağlı olarak tutmamaya gayret edin.

Üreticiler her ne kadar bir şey olmaz canım istediğiniz zaman istediğiniz kadar şarjda tutun dese de sürekli şarjda olması belirgin biçimde Telefonun  pil ömrünü kısaltıyor. Genellikle gece telefonu şarjda bırakmak bizim en yaygın alışkanlıklarımızdan biridir.

Telefon pili bitince yada bitmeye yaklaşınca %5 , %10 seviyesine inince şarja takın.

 • Gece güç yönetimini düşürün

Yukarıda belirttiğimiz gibi gece şarj etmemek için telefonunuzun güç yönetimini ayarlayarak sürekli şarjda tutmadan pilin ömrünü de şarj süresini de uzatabilirsiniz.

Hem IOS hem de Android ayarlarında güç yönetimi var ve buradan uyuduğunuz saatleri ayarlayabilir, Konum servislerini, Bluetooth u ve hücresel veriyi otomatik olarak o saatlerde  kapatmasını sağlayabilirsiniz.

Merak etmeyin acil bir durum olduğunda size telefondan ulaşırlar kimse acil bir sağlık veya daha kötü bir haberi size mail olarak yada whatsapp mesajı ile atmaz, atsa da mesajın size ulaşmadığını gördüğünde arayacaktır.

 • Telefonların akıllı güç seçeneğini mutlaka kullanın

  telefon-piliniz-cabuk-bitmesin-3

Telefonunuza sürekli ihtiyacınız varsa ve şarj etme seçeneğiniz çok azsa telefonunuzun güç yönetimini mutlaka ayarlayın.

Bu seçeneklerde telefonun şarjı belirleyeceğiniz % nin altına düştüğünde ( Ör.%30) telefonun hücresel verisini, bluetooth’u, ve konum servisini( GPS) kapatacağı şekilde ve ekranı otomatik kısacağı şekilde kendiniz ayarlayabilir yada otomatik olarak güç ayarlarında ki tasarruf seçeneğine ( tüm telefonlarda var) geçecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu dünya ile iletişiminizin daha uzun süre bağlı kalmasını sağlar ve pil ömrünü de süresini de uzatır.

 

 • Telefon şarj olurken  mümkün olduğunca kullanmamaya gayret edin 

Telefonun pilini doldururken kullandığınızda ısındığına şahit olmuşsunuzdur. Bu telefon ısısını arttıran bir kullanım şeklidir.

Hem telefonun devrelerine zarar verir hem de sağlıklı şekilde şarj olamamasına neden olarak pilin hem ömrünü hemde 1 şarjda kullanım süresini kısaltır.

Mümkünse telefonu şarj ederken kullanamamaya çalışın . Çok zor olduğunu biliyoruz.

 •  Telefonunuzu şarj ettiğiniz elektrik kaynağına dikkat edin

  telefon-piliniz-cabuk-bitmesin-4

Telefonunuzu mümkün olduğunca kendi orijinal kablo ve adaptörü ile elektrik prizinde şarj edin.

Bilgisayar Usb girişi , Powerbank (taşınabilir Akü )  ile la yada araba çakmağından sağlıklı şarj yapamazsınız. Şarjınız ya normalden daha hızlı olur yada daha yavaş . ama pilin kullanma süresi daha kısa sürer.

Ayrıca hızlı şarj kabloları da aynı şekilde telefonunuzu belki normalden daha hızlı doldurur ama doldurduğu hızda da boşalmasına neden olur. telefonların en sağlıklı şarj aletleri telefonun piline göre üretilmiş olan adaptörler ve orijinal telefon şarj kablolarıdır. Mümkünse orijinal markanın orijinal ürünlerini kullanamaya çalışın

 • Ekran Parlaklığını kısın

Telefon ekranları hem teknoloji hem de parlaklığı ile en fazla cep telefonu pili harcayan parçalarıdır.

Ekran parlaklığını otomatik olarak telefonun kendi ayarlama seçeneği hem ANDROID hem de IOS işletim sistemli telefonlarda mevcuttur. Siz yine de telefonunuzun normal parlaklığını güneş altında değilseniz %80 civarına getirin. Bu telefonunuzun ömrünü ciddi biçimde uzatacaktır.

Merak etmeyin ilk başlarda çok silik gelse de çok kısa sürede gözleriniz buna alışacak.

 • Ses ayarını Düşürün 

Telefonun kulak sesini zaten duyabildiğiniz seviyede tutuyorsunuzdur.  Ama çalma sesi genellikle hep en üsttedir.

Bu da her telefon yada uygulama bildiriminde yüksek ses çıkartır ve pili çabuk tüketir. Makul mesafeden duyabileceğiniz ses seviyesi ve zil sesi seçimi hem pili uzatır hem de sizi rahatsız etmez.

 

 • Kullanmıyorsan Bluetooth u kapat

  telefon-piliniz-cabuk-bitmesin-5

Eğer başka bir cihaza, kulaklığa yada hoperlöre bağlanmıyorsanız bluetooth özelliğini mutlaka kapatın .Mobil telefonlarda en fazla enerji tüketerek pilin en hızlı bitmesine neden olan özelliklerden biri bluetooth bağlantısı özelliğidir.

 • Kullanmadığın zaman hücresel veri seçeneğini değiştir 

Eğer Wi-fi kullandığınız alandaysanız hücresel veri seçeneğini dışarıda 4.5 G,  3G yada 5G kullanıyorsan Wi-Fi seçeneğini kapatmanız pilin ömrünü uzatır.

Çünkü her iki veri kaynağı açıkken her ikisini de arama işlemi yapar. Bu da daha fazla enerji kullanmasına neden olur.

 • Acil durumlarda Hücresel veri Hızını azaltabilirsin. 

Eğer piliniz çok azaldıysa hücresel veri kullanımını GPRS e ayarlamanız de çok ciddi biçimde pil süresi kazandıracaktır. Tabi bu modda kesintisiz görüntü ve veri aktarımı yavaşlayacaktır ama ihtiyacınız yoksa rahatlıkla dışarıda piliniz azken yapabilirsiniz…

 

 • Konum Servislerini ( GPS) Sürekli açık tutma.

  telefon-piliniz-cabuk-bitmesin-6

Gittiğiniz her yeri sürekli olarak bilmek yada başkaları tarafından bilinmesini istemiyorsanız telefonunuzun GPS ( Konum özelliğini) açık tutmayın aynen Bluetooth gibi çok yüksek enerji çeker ve telefonunuzun pilinin şarjının hızla bitmesine neden olur.

İhtiyacınız olduğu sürede açık tutmanız ve ihtiyacınız sona erince kapatmanız en uzun süre telefon pilinizin şarjı dolu kalmasına yardımcı olur.

 • Telefonunuzu Isıdan uzak tutun

Telefonunuzun sıcağa maruz kalması hem pilinizi büyük bir süratle bitmesine neden olur, hem bozulmasına neden olur hem de patlama gibi önemli tehlikelere yol açabilir.

Özellikle güneş altında tutmamaya gayret edin.

telefonunuzun ısındığını hissettiğinizde mutlaka katamamen kapatın ve en az 10-15 dakika bekledikten sonra açın . Açtığınızda yine ısınıyorsa kapatın ve telefon servisine gidin. Eğer ısınan telefonu kullanmaya devam ederseniz emin olun telefon kısa süre sonra arızalanıcaktır.

 • Uygulama bildirimlerini ihtiyacınıza göre açın

  telefon-piliniz-cabuk-bitmesin-7

Telefonlarımız artık bilgisayar haline geldi ve bu bilgisayarlara artık bir çok oyun, iletişim uygulaması , sosyal medya uygulamaları yüklüyoruz. Bu uygulamalar olan gelişmeler ile ilgili bizleri bilgilendirmek için bildirimleri ile bizlere sinyaller gönderiyor. Bu sinyalleri açık tutarsanız hem sürekli olarak istediğiniz yada kullanmadığınız uygulamaların bildirimleri gelecek ve enerji tüketimini artıracaktır.

İhtiyacınız olmayan uygulamaların bildirimlerini kapatın yada yükleme sırasında izin vermeyin . Böylece hem sürekli gelen uyarı sesleri ile  rahatsız edilmez hem de piliniz daha uzun süre dolu kalır…

 

 • Pili orijinal taktırın

Eğer telefonunuzun pil ömrü dolarsa ve yeni pil taktırmayı düşünüyorsanız yetkili serviste değiştirmeseniz bile mutlaka orijinal o telefonun o modeli için aynı firma tarafından üretilmiş orijinal ve üretim tarihi yakın olan pili taktırmanızı öneriyoruz.

Yan sanayi piller hem daha kısa sürede performansını kaybediyor hem daha kısa şarjda kalıyor hem de telefona zarar verebiliyor.

 

Bonus Bilgi: CEP TELEFONUNUZUN İŞLETİM SİSTEMİ IOS yada ANDROID FARK ETMEZ  , MUTLAKA OTOMATİK YEDEKLEME SEÇENEĞİNİ BELLİ ARALIKLARDA YAPACAK ŞEKİLDE AYARLAYIN. Telefon pil sorunu yaşaması durumunda genellikle içinde ki veriler kaybolmakta bu ani bir pil arızası yada bitmesi durumunda sizleri maĞdur edebilir. Otomatik yedeklemeler ile bilgileriniz ve ayarlarınız güvende kalır. 

Yukarıda sizlerle paylaştığımız şekilde telefon ayarlarınızı gözden geçirerek ayarlarsanız telefonunuzun  pilini şarj ettikten sonra dayanma süresinin en az 2-3 kata kadar artacağını size garanti ediyoruz. Ama telefonunuzun pilinin kaç amper olduğuna ve telefon modelinin teknolojisine göre bu süre mutlaka değişecektir.

Telefonunuzun Modeline göre İnternetten nasıl ayar yapacağınızı rahatlıkla bulup uygulayabilirsiniz.

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.