E devletten Reklam ve tanıtım arama ve mesajlarını nasıl kapatırım

İstemediğin Tanıtım arama ve mesajları kapatabilirsin

Bir çoğumuzun başına gelmiştir.; Bir numara sizi arıyor ve size otomatik bir mesaj ile bir ürünü yada hizmeti satmaya çalışıyor. Bu sıkça tekrar ediyor ve biz bir süre sonra numarayı engellesek de başka bir numaradan tacize varacak sıklıkta telefonunuz aramalar ve hatta mesajlarla dolup taşıyor. Bundan kurtulmanız mümkün hem de e-devlet kanalı ile. Kadın sitesi güncel E devletten Reklam ve tanıtım arama ve mesajları kapatma bölümünde “ istemediğin tanıtım mesajları nasıl durdurursun”  yazımıza yer veriyoruz…

 

E devletten Tanıtım kanalını engelleyebilirsiniz

E devletten Reklam ve tanıtım arama ve mesajları kapatma
Türkiye Gov tr den mesaj ve aramaları engelleme

İstemediğiniz tanıtım mesajları ve aramalar kanun gereği bizden bilgi alınmadan yapılamayan bir işlemdir . Fakat bu işlem genelde firma ve kurumların big data ( büyük kişi bilgileri ) olarak bilinen müşteri iletişim bilgilerini grup şirketleri , kardeş şirketler ile paylaşmaktadır.

Bu durum bir süre sonra bilmediğiniz firmalarından gelen aramalar ve mesajlar olarak bizi rahatsız eden bir hale dönüşür. Bunu e- devlet uygulaması ile cep telefonu veya bilgisayarla engellemeniz mümkün.

Her şekilde e-devlet şifresi olmadan da bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz ama kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/ sitesinden giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

 

E-devlete girin istemediğiniz yada bilmediğiniz reklam kanallarını kapatın

İşlem çok kolay :

1-  E-devlet kanalına giriyorsunuz.

2- Sağ üst köşeye ileti yönetim sistemi yazıyorsunuz ve aynı addaki seçeneği tıklıyorsunuz.  ( https://www.turkiye.gov.tr/ticari-elektronik-ileti-yonetim-sistemi )

3- Açılan sayfa sizlere size mesaj  gönderme ve arama yapma yetkisi olan tüm kurumları gösteriyor.

4- İstemediklerinizin açık işaretini kapalıya getiriyorsunuz. Bİldirim ve kampanyalardan haberdar olmak istediklerinizi açık bırakıyorsunuz .

İşlemin aktif hale gelmesi bir kaç gün sürüyor fakat bir süre sonra tamamen o kanldan mesaj ve bildirimler tarafınıza gelmiyor…

Cep telefonundan doğrudan istenmeyen bildirimleri kapatma

İleti Yönetim sistemi Reklam ve tanıtım arama ve mesajları kapatma
İleti yönetim sisteminden tanıtım arama ve mesajlarını engelleme

Yine https://www.turkiye.gov.tr/ticari-elektronik-ileti-yonetim-sistemi  adresine tıklıyorsunuz

açılan ekranda telefon numaranızı soruyor , numaranızı giriyorsunuz

Size bir kısa mesaj geliyor. O kodu girdiğiniz gibi doğrudan sayfaya giriyor ve istemediklerinizi arama ve mesaj olarak ayrı ayrı yetkisi olanları görüyor ve istemediklerinizi kaldırabiliyorsunuz.

Bizi Sosyal medya kanallarımızdan beğenmeyi ve bildirimleri açmayı da unutmayın 😉

Mutlu günler dileriz…

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.