Tampon yerine Menstrual Kap ( Menstrual Cup )

Kadınların adet dönemlerinde yaygın seçimleri olan kadın ped.leri ve tamponlar hayatlarının vazgeçilmez kişisel bakım ve sağlık ürünleri olarak kullanılmakta. Fakat artık çok daha sağlıklı ve ekonomik bunların yanı sıra ekolojik dengeyi koruyan insan vücuduna uygun bir ürün var menstrual Cup. Kadın sitesi kadın sağlığı bölümünde bugün sizinle menstrüel kapın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını paylaşacağız.

 

Menstruel Kap Nedir ( Menstual Cup Nedir ? )

tampon-yerine-menstrual-kap-nedir

Kadın sağlığı açısından mücbir durumlar haricinde en hassas dönemleri olan adet dönemleridir. Bu dönemlerde farklı ürünler kullanarak hem konfor sağlamaya hem de hastalıklara açık olan bu döemde sağlıklarını korumaya gayret ederler. Bu gayret genel hem sağlık durumlarını korumaları hem de sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürebilmeleri için bir gerekliliktir.

Ayda bir kere yaşadıkları, öncesi ve sonrası ile birlikte yaklaşık 10 günlük dönem olan  muayyen zamanları ( adet dönemi) dolayısıyla şişkinlik bazen biraz fazla sancı ve hormonal değişikliklerin getirdiği psikolojik olumsuz etkilerle mücadele ediyorlar. Bunun yanı sıra genital bölgelerinin ( vajina )  sağlığı için bir de ekstradan kadın peti veya tampon gibi ürünleri kullanarak konforlu sağlıkları açısından hijyenli bir dönem geçirmeye çalışıyorlar. Zaman geçtikçe teknolojik gelişmeler ile birlikte bu konuda birçok yeni ürün üretiliyor. Bunlardan en son çıkan ve hem kadın perilerinden hem de tamponlardan çok daha üst düzeyde hijyen sağlayan ürün Menstruel Kap‘lar.

Kadın petlerinin konforsuz kullanım yapıları ve sürekli olarak kontrol etme ve değiştirme zorunluluğu olan yapıları Dolayısıyla birçoğumuz daha uzun süre değiştirme ihtiyacımız olmayan tamponlara yöneliyoruz. Fakat ne yazık ki tamponların uzun süre vajina içerisinde kalması Dolayısıyla içerisinde bulunan Suni ipeğin ve beyazlatıcı maddelerin, ve koku baskılayıcı maddelerin, parfümlerin alerjik reaksiyonlar oluşturma ihtimali dioksin,asbest gibi maddelerin toksik zehirlenme ihtimali yaratıyor olması Adet dönemini konforlu geçirmek isterken kadınların sağlığını tehdit edebilmekte. Ayrıca hijyenik ped‘lerin de ki gibi sürekli kontrol etme ve değiştirme derdini ortadan kaldırırsa da yine de çok rahat kullanımı olan ürünler olduğu söylenemez.

Menstrual Cup nasıl bir yapıya sahip ?

tampon-yerine-menstrual-kap-yapisi-nasil

Görünümü biraz ürkütücü olsada yapısı çok yumuşak ve esnek. Menstrual Cup vücut ile uyumlu bir yapıda üretilmiş silikon bazlı bir maddeden üretilmiştir. Tamamı ile ekolojik doğada sağlıklı şekilde çözünür bir maddedir. Kadın Tampon’u gibi kadınların tercih ve ihtiyaçları doğrultusunda farklı boyutlarda, katmanlı,katmansız,körüklü, körüksüz ve farklı renklerde üretilmektedir.Yapısı esnek şekli Türk kahvesi fincanını andırır. Üretildiği silikon bazlı insan vücudu ile uyumlu olan madde 10 yılda doğaya karışma özelliğine sahiptir.

Menstrual kap kullanımı nasıldır ?

Menstrual Cup dahili şekilde yani vajina içerisine yerleştirilerek kullanılır. Sıvıyı içerisinde tutabilme özelliğine sahiptir ve çok kullanımıdır.

Kullanımdan sonra menstrual kap vajinadan çıkartılarak içerisindeki sıvı boşaltılır ve ürünün içerisinde bulunan bilgilendirme kısmında belirtildiği şekilde yıkanarak yeniden kullanılabilir. Sayfanın aşağısında görselli 4 kademeli anlatım ile nasıl Menstrual Kap kullanımı ayrıntılı biçimde anlatılmıştır…

Menstrual Kap ne kadar sürede bir temizlenmeli ?

Menstruel kabın vajina içerisinde kalması gereken sağlıklı süre yarım gündür, 8 ile 12 saat arasında kontrol edilmeli ve her kullanım sonrasında yeniden temizlenerek vajina içerisine koyulmalıdır.

Menstrual Kap’ın Hijyenik Ped ve tampon’dan farkı nedir ?

tampon-yerine-menstrual-kap-hijyenikped-tampon-farklari-neler

Mestruel Kap’lar kadınlar için,tampon ve hijyenik kadın ped’leriden daha sağlıklı

 1. Menstrual Cup yukarıda da belirttiğimiz gibi Herhangi bir renk açıcı madde içermediği veya tok-sik madde içermediği için kadın ped derinden ve tamponlardan çok daha sağlıklı bir kadın kişisel bakım ürünüdür.
 2. Menstrüel kaplar kadın pedleri ve tampon gibi kanı veya sıvıyı içerisine emmez içerisinde biriktirir.
 3. Biriktirme özelliğinden dolayı adet döneminde doğal olarak oluşan koku dışarıya lüks etmez ve aynı zamanda sızma ihtimali çamaşırını za veya kıyafetinize bulaşma ihtimali yoktur.
 4. Tamponların sürekli şişme, yapılarının bozulama ve bu doğrultuda rahatsızlık verme ihtimalleri mevcuttur. Menstruel Kap’lar ise kişiye uygun olan boyut ve isteği doğrultusunda alınmışsa çok daha rahat ve uzun süreli rahatlık sağlamaktadır.
 5. Kadın pedleri ve tamponlar kullanılıp atılacak şekilde üretilmiştir ve çevre kirliliğine yol açar, Aynı zamanda üretildiği maddelerin de daha fazla tüketilmesine neden olmaktadır. Menstrüel Kap’lar uzun süreli.
 6. Menstruel  kap’ın  yapısı esnek ve hafif bir malzeme olduğu için tampondan çok daha az rahatsız edici bir üründür.

Menstrüel Kap ömrü ne kadar ?

Menstruel kap’ın ömrü kullanıcının isteği doğrultusunda çeşitlidir. Bir kullanımlık olanlardan 5-10 yıl ömrü Olana Kadar Menstrual kap bulmanız mümkün.

Menstrual Cup nasıl kullanılır?

Öncelikle oturur pozisyona geçmenizi veya bir bacağınızı basamak gibi bir yere dayamanızı öneriyoruz…

 1. Kabuğu iki elinize alın bir ucunu diğerine doğru katkıyormuş gibi itin ardından

  tampon-yerine-menstrual-kap-nasil-kullanilir-1

 2. Büktükten sonra tek elinizle açılmayacak şekilde sabit biçimde tutun,

  tampon-yerine-menstrual-kap-nasil-kullanilir-2

 3. Kalın kısmı içeriye doğru gelecek şekilde ince kısmı parmaklarınızla tutarak vajina içine içeriye doğru itin,

  tampon-yerine-menstrual-kap-nasil-kullanilir-3

 4. Vajina içine ittikten sonra Menstural Kap’ın açılarak normal haline dönüşmesi için yarım veya tam daire çevirin,
  tampon-yerine-menstrual-kap-nasil-kullanilir-4

   

Bir kaç adım atarak ve bir kaç denemeden sonra rahatlıkla kullanmaya başlayacaksınız…

Menstruel kap çevre dostu !

Kadın pedleri ve tamponlar hem Doğa içerisinde aslında bu amaç için var olmayan Pamuk, ipek ve suni ipek gibi malzemelerden üretilmiştir aynı zamanda imal edilirken kullanılan birçok malzemenin Aslında insanı için uygun olmadığı anlaşılmıştır.

Ayrıca kadın pedlerinin sık kullanım Dolayısıyla çevreye yarattığı kirlilik oranı çok yüksektir. Aynı şekilde tamponda çevreye kirlilik yaratmaktadır

Mastercop uzun süreli kullanım imkanı sunduğu ve kullanımdan sonra hemen atılma durumu olmadığı için uzun vadede hem çok daha ekonomik hem de ekolojik denge için çok daha yararlıdır.

Kızlar Menstrual Kap kullanabilir mi

Eğer adet dönemindeki bir kız çocuğu veya Bakire bir bayan ise kullanımdan doğabilecek istenmeyen sonuçlar Dolayısıyla tampon gibi menstrüel kabında kullanılmamasını öneriyoruz. Hijyenik kadın ped’i kızlar için tavsiye edebileceğimiz üründür.

 

Kullanımı aynı adet dönemi kadın tamponları gibi biraz alışmayı gerektiren bu ürün hijyen açısından kadın sağlığını çok daha iyi koruduğundan ve ekolojik dengenin korunması açısından çok daha zararsız olduğundan dolayı önerilen bu ürüne geçmenin zamanı geldiğini düşünüyoruz.

Sağlığın her şeyden çok daha değerli olduğunu bir kere daha hatırlatmak isteriz.

Daha çok uzun süreler, sağlıklı,rahat adet dönemleri geçirmeniz dileğiyle,

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sevgiyle kalın.

Benzer yazılar

2 yorum var: “Tampona alternatif, Menstrual Kap

 1. Ne saçma bir şey bu kap denilen alet. Tampon kullanmanın zorlukları yanında menstrüel kap kullanmak çok daha zor. En kolayı ped kullanmak bence.

  1. Orkide hanım Merhabalar,
   Haklı olabilirsiniz nihayetinde kişisel bakım ürünleri kişinin rahatı ve isteklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat yeniliklere açık olmakta fayda var nihayetinde diğer ürünlerden çok daha sağlıklı ekolojik dengeyi koruyan bir ürün. Bizce siz de en az 1 defa denemelisiniz. Ayrıca kullanan biri olarak göründüğü kadar korkutucu olmadığını söyleyebilirim…

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.