Vücut şekline ve kıyafete uygun takı seçimi

Yüz yapısı ve Elbiseye göre Takı Seçimi 

Takılar insanların dikkatini çekme ve kendini ifade etme yöntemidir. Bu yüzden seçim yaparken de dikkatli olunmalıdır. Kıyafetinize destekleyici ve fiziksel yapınızla uyumlu olmalıdır. Kadın sitesi moda bölümünde ” kıyafete uygun takı seçimi ip uçları” yazımıza yer veriyoruz…

 

Takı Seçimi İp uçları

Çok güzel takılara sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz ancak kıyafetinize ya da bulunduğunuz ortama uygun olmayan bir takı, tüm göz alıcılığına rağmen çok çirkin bir takı haline gelebilir. Her insan özel bir kişiliğe sahiptir ve bu kişiliğini de vurgulamalıdır. Kişiliğimiz, dış görünümümüz, yaşımız ve tabiatımızdan oluşur. Bu nedenle, tabiatımıza uymayan bir kıyafet seçtiğimizde yada uymayan bir takı taktığımızda ne kadar özenerek hazırlanmış olsak ta eksik veya fazla mutlaka uyumsuz ve güzel olmayan bir tarz sergileyeceğizdir.

Fiziksel Yapıya Göre Nasıl  Takı Seçilir?

 

Göğüs Kısmınız Dolgun ve Genişse: Zincir ve iğneli takılarda dikkatli olmalısınız! Uzun, sarkık , birkaç halkadan oluşan zincirler, büyük pandatif takılar ile göğüs hizasına eklenen rozetler (broş) aşırılığa kaçan tabiatların vurgusudur bunun içinde uzak durmalısınız. Bunun yerine daha uygun olan, yarı uzun veya kısa zincirlerdir. Zira bunlar bakışları yüze yönlendirir.

Bel ve Kalçanız İnce ise: Bu durumda kemerde veya etek cebine takılacak takılar uygun olur.

Kısa boyunlular: Dar ve cilde yakın boyun takıları ile hacimli boyun zincirlerinden kesinlikle vazgeçin. Boynun daha kısa görülmesine sebep olurlar. Takı ve rozetler mümkün mertebe, göğüs üst hizasına ya da yaka veya cebi yüksek olan kısma takılmalı.

İnce uzun boyun: İnce yapılı uzun boylu bir yapıya sahipseniz , size her türlü zincir takılar uygun olacaktır . Ne var ki, vücut büyüklüğü ile takılar birbirine uyumlu ve orantılı olmalıdır.

İri Yapılı mısınız?: Eğer iri kemikli bir yapıya sahipseniz , İnce zincirlerle ufak takılar sizi daha da iri gösterecektir. Sanki kaybolmuş gibi dururlar.

Ufak Yapılı Bayanlar: İrili takılardan kaçınmalıdırlar. Bunlar sadece boğucu görünürler…

 

Yüzüklerin takılar arasında özel bir yeri var

Parmak yüzüklerinin ,ziynet eşyaları arasında özel bir yeri vardır. Yüzüklerin normalde, el şekline uygun olması gerekir, ancak basit altın ya da gümüş yüzük ile dikkat çekmeyen inci yüzükler her eli süsleyebilir. Ayrıca süslendirilen elin de mükemmel bir şekilde bakımlı olması da şarttır. Kuvvetli ve renkli bir taş takı yüzüğü kullanılacak ise o zaman güçlü tırnak oje renklerinden kaçınılmalıdır.

Güçlü el: Burada ne çok ufak ne de çok iri olanlar kullanılmalıdır. Elinize oranla orta büyüklükte yüzükler tercih edilmelidir.

Kısa el: Bu tip için tavsiye edilebilecek yüzüklerin taşları uzunlamasına olmalı ve renk olarak arka planda kalan renkler tercih edilmeli. Böylece elin optik olarak uzamış görüntüsü elde edilir.

Genç kadınlar: Bunlar renkli yontulmuş camlardan oluşan kulak takılarından uzak durmalı. Bu takılar sadece gözün parıltısı ile rekabet ederler  ve her zaman bu yarışı kazanırlar. Mümkün olduğu kadar aşırı ebatlı , dekoratif olarak dizayn edilmiş yüzükler tercih edilmeli…

Kulak takılarının seçimi  önemi…

Kulaklar için uygulanacak süslemeler de özel bir seziş inceliği gerekir. Bunun için de ön şart, kulakların kusursuz olmasıdır. Aksi taktirde saçların kulakların üstüne taranması tavsiye edilir. İlk öncelik ise kulak takıları insanın ifade gücü en fazla olan parçası olan yüz  ile uyumlu olmasıdır. Diğer taraftan kulak takıları kıyafetin de bir parçasıdır ve bununla da uyum içinde olması gerekir. Unutmamak gerekir ki orantı çok önemlidir.

Zarif yüzer için hangi takı: Burada zarif takılar tercih edebilirsiniz.

Dolgun yada geniş yüzer için hangi takı: Uygun olan, güçlü kulak takılarıdır.

İnce yüzer için hangi takı:Uygun olan, kulak memelerine bağlı takılardır. Uzun sarkık takılardan kaçının. Bunlar yüzün uzun görünümünü gereksiz yere daha da arttırır.

Yuvarlak yüzler için hangi takı : Uygun olan ufak küpelerdir. Ancak her yuvarlak hatlı yüz de kulak takısını kaldırmayabilir…

 

Kıyafet ve Takı Uyumu Nasıl Olmalı?

Dekolte bir kıyafet giyiyorsanız, uzun kolyeler, gerdanlık ya da tasma şeklinde bir takı sizin için oldukça uygun bir seçim olabilir. Ancak, çok açık olmayan bir kıyafet ile birlikte gösterişli bir gerdanlık takıyorsanız ve üstelik kıyafetinizin kumaş da işlemeliyse, bu fikri bir kez daha düşünmekte fayda var. Çünkü, bu tür takılar sade kıyafetlerle çok uyumlu olmayabilir.

Bu yılın moda küpelerinden olan büyük ve geçmeli küpeler kullanıyorsanız, saçlarınızı açık bırakmanız önerilir. Toplu bir saçta küçük ve sabit duran bir küpe çok daha uyumlu olacaktır. Büyük küpeler ile gerdanlık bir arada kullanılmaya çok uygun değildir. Her iki aksesuar da tarz olarak çok gösterişli olduğu için genel görünümünüzde karmaşıklık yaratır. Küpe ve bilezik bir arada kullanmak için uygun olabilir. Ayrıca kıyafetinizde metal aksesuarlar (kemer ve düğme vb.) bulunuyorsa, bu aksesuarların renginin de takılarınıza uyumlu olması büyük bir önem taşımaktadır.

Parıltılı Elbiseler ve Takı Seçimi…

Parıltılı elbiseleri sadece aksesuarlarla tamamlayın. Küçük elmas küpeler ve gümüş ,lame detaylı mücevherler alternatifler arasında.
Asla büyük, göze çarpan mücevherler takmayın. Elbiseniz de parlak olduğu için çok abartılı durur ve hoş görünmez.
Parıltılı elbisenizin altına stiletto veya platform topuklu ayakkabı giyin. Kıyafetlerinize uyumlu renkleri tercih edin. Siyah, krem tonları ve metalik renkler alternatifleriniz arasında..

Unutmayınız ki sadece pahalı fiyatı olan takılar takmak şıklık için için yeterli ve gerekli olmayıp, ucuz takıları doğru giysi kombinleri ile değerli hale getirebilirsiniz. Eh işte kadınlık böyle bir şey. Tak takıştır, yakıştır…

KADIN MODA İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Güzellik dolu günler dilerim.

 

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Takı Seçimi Tüyoları

  1. Hepimiz, hem gündelik hayatta hem de şık bir akşam yemeğine giderken aksesuar kullanmayı çok seviyoruz. Çünkü aksesuarlar doğru kullanıldığında şıklığınızı iki katına çıkarıp sizi bir ortamın gözde kişisi yapabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.