Suzanne Vega, 6. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında 11 Temmuz 1999 tarihinde Açıkhava Sahnesi’nde verdiği unutulmaz konserin ardından, bir kez daha İKSV’nin konuğu olarak İstanbul’da… 13 yıllık bir aradan sonra tekrar İstanbullu hayranlarıyla buluşacak olan Suzanne Vega, 22 Mayıs Salı ve 23 Mayıs Çarşamba geceleri saat 21.30’da iki gece üst üste Salon İstanbul’da sahne alacak. Büyüleyici, yatıştırıcı, güçlü bir sesiyle kent hayatına ve sıradan insanlara dair hikâyeler anlatan Folk müziğin öncülerinden Suzanne Vega, kuşağının en parlak şarkı yazarlarından biri olarak tanınıyor.

Reklam

Vega’nın kendi adını taşıyan ilk albümünü 1985’te yayımladı. Albüm, Rolling Stone dergisinin “1980’lerin En İyi Albümleri” listesinde yer aldı.

Bir müzik yıldızı konumuna erişmesini sağlayan ikinci albümü oldu. Solitude Standing (1987) adını taşıyan albüm, İngiltere listelerinde ikinci, Amerika’da ise on birinci sıraya kadar yükseldi. “Yılın En İyi Albümü” de dahil olmak üzere üç dalda Grammy adayı oldu ve Platinum ödülü kazandı. Grammy ödülleri Days of Open Hand (1990) ve Beauty & Crime (2007) albümleri ile geldi.

Şiirlerini, şarkı sözlerini ve denemelerini bir araya getiren kitabı 1999’da yayımlandı. MP3 formatının yaratıcısı Karlheinz Brandenburg, sanatçının sesini veri sıkıştırma algoritmasında model olarak kullandı. Böylece Suzanne Vega “MP3’ün Annesi” olarak anılmaya başladı. 2010 ve 2011’de yayımladığı dört tematik albümüyle hayranlarını şaşırtmaya devam etti.

Leonard Cohen’in müzikal anlamda “ruh ikizi” saydığı Suzanne Vega’nın oturma düzeni de olacak konserlerinin biletleri 1. kategori 180 TL, 2. kategori 150 TL, 3. kategori 120 TL, 4. kategori 90 TL (ayakta) ve 5. kategori 50 TL (öğrenci) olarak belirlendi.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.