Suyu Ne Kadar ve Nasıl İçmeliyiz?

Yaşamımızın en önemli yapı taşlarından olan SU soluduğumuz hava kadar gerekli. İnsan metabolizması besin almadan haftalarca hayatta kalabilirken susuz ancak 1-2 gün dayanabiliyor. Kanın %92’si, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudur. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi vücudun su dengesinin korunması ile mümkündür. Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarlarda su alınması zorunludur. Peki, sağlıklı bir yaşam için ne zaman ve ne kadar su içmeli?

Tüketilen gıdalardan da vücuda su girdiğini belirten uzmanlar, normalden fazla terlenen günlerde daha fazla su tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Ancak aniden tek nefeste içilen su doyurucu olmuyor. Suyu yavaş bir şekilde 3 yudumda içtiğimiz zaman hem midemiz hastalıklara karşı korunmuş oluyor hem de  suyun tadını almış oluyoruz.

Böbreklerin görevini yerine getirebilmesi ve dolayısıyla vücuttaki yağ akımının dengeli olabilmesi için bol su tüketilmelidir. Çünkü karaciğerin görevini yapabilmesi, böbreklerin yeterli çalışmasına bağlıdır. Karaciğerin başlıca görevlerinden biri, vücutta depolanmış yağları bedenin kullanabileceği enerjiye çevirmektir. Yeterince su içilmediği takdirde böbrekler yeterince çalışamaz ve süzme işlemini gereği gibi gerçekleştiremez. Karaciğer de böbreklerin görevini üstlenmeye başlar, kendi görevi ikinci plana düşer ve daha az yağ yakmaya başlar. Yakılmayan yağlar vücutta birikmeye başlar. Kilo kaybı yerine kilo alımı söz konusu olur.

Suyun cam bardak veya cam şişeden tüketilmesi de ayrıca önemli. Çünkü pet şişede uzun süre bekleyen su kanserojen etki yapıyor.

 

Su  içiminin doğru zamanlaması bedenimizin etkinliğini  en üst düzeye çıkarıyor!

  • Sabah uyandıktan  sonra ilk iş olarak 2  bardak su içilmesi  organları uyandırır etkinleşmesine yardımcı olur. Sabahleyin aç karnına içilen ılık su vücudumuzdaki, özellikle de damarlardaki çöpü temizler. Bu da kandaki yağ oranının düşmesini sağlar.
  • Yemeklerden  30 dakika önce içilen 1  bardak su sindirime  yardımcı olur.
  • Eğer banyo yapmadan önce 1 bardak su tansiyonunuzun düzenlenmesine  yardımcı olur.
  • Uykudan önce 1  bardak su sizi kalp  krizinden ve inmeden büyük ölçüde koruyacaktır.
  • Stresli ya da endişeli olduğunuzda bir bardak su için. Su vücut sıvınızı ve elektrolit dengesini düzenleyerek sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Farkında mısınız? Sinirlenince ya da heyecanlanınca dudaklarınız kurur ve yapışmaya başlar. Bu, bedenin doğal olarak o anda su ihtiyacını size göstermesidir.
  • Eğer ki kişinin yemek yerken su içme alışkanlığı varsa bunu devam ettirmelidir. Ancak tüketmiyorsa kendini de zorlamamalıdır. Çünkü bir öğünde sıvıyla birlikte midenin alabileceği kapasite bellidir. Yemekle birlikte su alındığında mideye daha az besin alınmaktadır. Su içilmeyen günlerde ise kalan kısım da yemekle doldurulmak istenir, daha fazla besin tüketilir. Suyun faydasını en üst düzeyde sağlayabilmek için yemeklerden 15 dakika önce su içmeli ve yemek sırasında su içme alışkanlığı varsa devam ettirilmelidir.
  • Az içilen suyun zararı kadar fazla içilen suyun da özelikle kalp ve böbrek yetmezliği hastalıklarında zararı vardır. Tüm bu bilgiler böbrek ve bazı sindirim sistemi hastaları için değişkenlik gösterebilir. Gereğinden çok fazla su içilmesi vücutta toksik etki yaratarak su zehirlenmesine neden olabilmektedir.
  • Vücutta özellikle el, ayak ve bacaklarda oluşan ödemi engellemek için en iyi yöntem su tüketmektir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.