Mesleki sakatlanmalar için egzersizler !

Bugüne kadar hep PC’lerimizin (Bilgisayar) sağlığından bahsettik durduk . Ancak kullanıcılar olarak bizlerin de saatlerce başında oturduğumuz bilgisayarlar gibi bakıma ihtiyacımız olabiliyor.Masa başı çalışan ve Uzun süre bilgisayar kullanımı uzun vadede kullanıcılar üzerinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Birçoğumuz uzun süre dikkat gerektiren işlerle uğraştıktan sonra ,boynumuzda , bileklerinizde ve sırtınızda ağrılar oluştuğunu fark etmişizdir. Kadın sitesi Sağlık tavsiyeleri bölümünde ” Masa Başı Çalışan sakatlanmaları ve önlemleri” yazımızı sizinle paylaşıyoruz…

 

Bilgisayar ve Mobil Cihaz Kullanımı sakatlıkları

mesleki-sakatlanmalar-icin-egzersiz-3

Eğer bazı önlemler almazsanız vücut iç yapınızda ki iskelet sistemi ve kas sistemi bazı olumsuz değişikliklere uğramaktadır. Bu sorunlar kimi zaman ameliyatlara kadar ulaşmaktadır. Önlem alınmadan uzun süre bilgisayar kullanımı nedeniyle oluşan rahatsızlıklara bir göz atalım.

 • Disk kayması
 • Boyun düzleşmesi
 • Bilek, diz, dirsek kireçlenmesi
 • Omuz ve boyun tutulması
 • Göz bozuklukları

Çalışma aralarında birkaç dakika yapılacak egzersizlerle engellenebilecek bu rahatsızlıklar sinsi bir şekilde geliştikleri için genellikle uzun süreler sonunda fark edilmekteler…

 

Mesleki sakatları önlemek için yapılması gereken Egzersizler

 • Sırt ve Omuz Hareketleri

Klavye başında yapılan işlemler ve tekdüze işler sırtın ve omuzların uzun süre aynı pozisyonda kalmasına neden olmaktadır.

Ayağa kalkıp ve sağ elinizle sol omzunuzu sol elinizle sağ omzunuzu kavrayınız. Başınızı kolunuzun aksi yönünde çevirebildiğiniz kadar hareket ettiriniz .

 

 • Baş ve Boyun Hareketleri

Boynunuzu beşer kez sağa sola öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Başlangıçta kendinizi zorlamayın. Gün geçtikçe ve boyun kaslarınız güçlendikçe zaten hareket mesafesi artacaktır.

 

 • Bilgisayar ve Sandalye Hareketleri

Özellikle fiziksel özelliklerinize uygun olarak ayarlanmamış sandalye üzerinde yapılan çalışmalar kullanıcılar üzerinde daha zararlı olmaktadır. Bu yüzden kendinize, uygun boyutta ve yapıda bir sandalye edinmeniz yararlı olacaktır.

Sürekli bilgisayar kullanan insanların hayatı sandalye başında geçer. Ekrana bağımlı yaşayan insanların gözleri dışında omurgası, kan dolaşımı el ve parmak kasları da zarar görebilir. Yapılacak ufak tefek egzersizlerle bu rahatsızlıklardan da korunmak mümkün.

İşte önerilen egzersizler…

“BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇOK OTURANLARA
MUTLAKA UYGULAYIN!”

1. Hareket
Parmaklarınızı gergin hissedecek kadar açın 10 saniye öyle kalın ve gevşetin.
Bu hareket, el, bilek kaslarınızı gevşetecek

2. Hareket
İki elinizin parmaklarını birbirine geçirin. Avuçlarınız karşıya bakacak şekilde , omuz seviyesinde, kollarınızı ileriye doğru uzatın. Kollarınızda ve omuzlarınızda hafif bir gerginlik hissedecek kadar öyle kalın , gevşeyin.
Bu hareket, kollarınızdaki ve sırtınızın üst kısmındaki kaslarınızı gevşetir.

3. Hareket
Boynunuzun arka kısmını esnetmek için başınızı öne eğin. 10-20 saniye öyle kalın. Ağrı değil hafif bir gerginlik hissedecek kadar esneyin, başınızı dik duruma getirin ve derin nefes alın.
Bu hareket, boynunuzun arkasındaki gerginliği azaltır.

4. Hareket
Boynunuzun sağ tarafında hafif bir gerilme hissedene kadar, çenenizi sol omzunuza doğru yaklaştırın. 10-20 saniye öyle kalın. Aynı hareketi sağ tarafa doğru yapın.
Bu hareket, boynunuzun yan tarafındaki kasları gevşetir.

5. Hareket.
Sandalyede otururken, sanki kulağınızı omzunuza değdirmeye çalışır gibi başınızı yavaşça sola doğru eğin. 10-20 saniye öyle kalın ve aynı hareketi sağ tarafa doğru da yapın.
Bu hareket, sırtınızdaki, kasları gevşetir.

6. Hareket
Düz karşıya bakarken, boynunuzda ve omuzlarınızda hafif bir gerilme hissedene kadar omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın. 5 sn öyle kalın. Omuzlarınızı gevşetin ve derin nefes alın.
Bu hareket, boyun ve omuz kaslarını gevşetir.

7.Hareket
Sol kolunuzu sağ omzunuza koyun ve başınızı sola doğru çevirin . Sağ elinizle sol dirseğinizi tutarak hafifçe sol kolunuzu arkaya doğru , sol kolunuzda ve omuzlarınızda hafif bir gerilme hissedecek kadar ittirin.
Bu hareket, kol kaslarınızı esnetir.
Görüldüğü gibi sadece 3 dakikanızı ayırarak kan dolaşımınızı, kaslarınızı ve eklemlerinizi korumuş oluyorsunuz. Tüm bu harika oyunları gelecekte de rahat rahat oynamak istiyorsak kendimiz için bu kadarcık fedakarlığı göstermeliyiz!..

Bilgisayar başındayken faydalı olacak bazı öneriler

mesleki-sakatlanmalar-icin-egzersiz-4
 • Eğer gözlük kullanıyorsanız sizin için doğru gözlük olup olmadığını kontrol edin.
 • Gözünüzün kurumasına izin vermeyin ve sürekli olarak kırpın.
 • Ara sıra ekrandan farklı bir yere bakarak konsantre olmaya çalışın.
 • Ekrana yakın oturmayın.
 • Monitörünüzü göz seviyenizden aşağı ama boynunuzu bükmeyeceğiniz bir seviyeye şekilde yerleştirin.
 • Ekranınızın renk ve parlaklığını ayarlayın ve öyle kullanın. Çok parlak ve göz alıcı olmamasına dikkat edin.
 • Sık sık oturuş pozisyonunuzu kontrol edin. Dik oturun.
 • En az 2 saatte bir,  5 dakika ayakta bilgisayarınızı yüksek bir yere koyarak çalışın

Umarım yararlı olmuştur. Daha verimli ve sağlıklı yaşamak için ufak birkaç noktaya dikkat yeterli olacaktır.

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLERİ ÖĞRENMEK  İÇİN HEMEN TIKLA

Sağlıklı günler dileğiyle…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.