DÜZENLİ SPOR YAPANMARIN BESLENME KURALLARI

Sporla Ne Yemeliyim ?

Günümüzde artık çok iyi biliniyor, her insan sağlıklı kalabilmek uzun yaşamak ve güzel kalabilmek için muhakkak düzenli bir bedensel aktivite olarak spor yapması gerekiyor. Bu spor aktivitesi genelde biz bayanların yaz mevsimi yaklaşırken zayıflamak amaçlı olur. Tabi bu aslında güzellik amaçlı bir spor hareketi olmakla beraber etkisi de çok uzun sürmemektedir. Yazın istediğimiz kiloya erişmekte veya yaklaşmakta takip eden kış ayında yine kilo almakta ve bu spor yapmaya gücümüz yettiğince böyle sürüp gitmekte. Kadın sitesi form ve beslenme bölümünde Spor sürecinde beslenme konusuna yer veriyoruz…

Reklam

 

Spor yaparken beslenme kuralları SPOR İLE BİRLİKTE BESLENME KURALLARI

Hedefiniz ne olursa olsun spor yaptığınız süre içerisinde tükettiğiniz gıdalar, hem yaptığınız sporun etkilerini hem de sonrasında vücut sağlığınız açısından en az spor kadar önemlidir. Öncelikle yaptığınız spor dalının bazı etkilerinden bahis etmek istiyoruz.

Gerçekleştirdiğiniz spor faaliyeti sırasında en çok kullanmakta olduğunuz kas enerjisini etrafındaki yağ tabakasından almaktadır. Tabi bu doğrultuda o kası çalıştırarak bölgesel zayıflama faaliyeti gerçekleştirebilmektesiniz. Aynı zamanda o spor faaliyetini durdurduğunuzda da en çok o en çok çalışan bölgede yağlanma olmakta ve kiloyu ilk olarak o bölgelerden almaktasınız.

Bu doğrultuda sürekli olarak yapmadığınız tüm spor hareketleri, o hareketi sonlandırmanız arından bir kilo birikimine yol açmaktadır.

Bunun olmaması için sizlere önerimiz gerçekleştirdiğiniz spor hareketini sürekli olarak yapabileceğiniz bir spor hareketi olarak belirlemeniz ve gıdanızı her zaman alabileceğiniz biçimde bir yaşam şekli olarak belirlemeniz. Yoksa sürekli olarak yukarıda belirttiğimiz gibi  yazın kilo verecek kışın kilo alacaksınız. Hatta daha kötüsü o spor etkinliğini gerçekleştiremeyeceğiniz bir dönem gelecek o dönemde sürekli kilo alacak ve bir türlü veremeyeceksiniz.

 

Spor yaparken nasıl beslenmeliyim ?

Spor yaparken beslenmeniz konusunda sizlere sadece temel önerilerde bulunacağız ve bu öneriler içerisinde sizlere takviye gıdalardan değil doğal gıdalardan örnekler vererek ilerleyeceğiz. Nihayetinde yukarıda bahsettiğimiz gibi biz sürekli yapılacak bir spor türü seçiminden ve sürekli alınabilecek gıdalardan yanayız.

 

Hangi sporu yaparsanız yapın su tüketiminiz çok önemli !

wp-1467027075571.jpeg

Hangi spor türünü seçerseniz seçin su tüketiminiz yaz kış çok önemlidir. Kadınların günlük su tüketimi kilo ve metabolizmaya göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 2-3 litredir. Spor faliyeti’nin gerçekleştirildiği gün bu tüketime en az 1 litre daha eklenmelidir. Hem bu faaliyet sırasında kaybettiğiniz su ihtiyacını karşılamış olacaksınız hem de vücudun ter ve idrar yoluyla kaybettiği değerli mineralleri tamamlamış olacaksınız.

 

Spor yapılan gün sadece Protein ağırlıklı beslenme ?

Vücudunuzda spor etkinliğini gerçekleştirirken belirli oranda enerjiye ihtiyaç duyarız ve bu enerjiyi sağlayan en temel faktör proteindir. Spor aktivitesini gerçekleştirdiğiniz gün protein tüketiminizi artırmanız gerekmektedir. Sürekli protein tüketmenizden bahsetmemekle beraber size o gün yada günlerde sadece protein tüketmenizi tavsiye ediyoruz.  Böylece vücudunuzun hemen kullanmaya hazır olduğu tüm gıdalardan sadece ihtiyacı olan proteini vererek vücudun gereksiz gıdalar alıp yağ olarak stoklamasına engel olursunuz.

Proteinler tüm et türlerinde yumurtalarda ve bazı bakliyatların içinde bolca bulunmaktadır.

 

Şeker ve Tuz Tüketimi Nasıl olmalı ?

wp-1467027139360.jpeg

Geleneksel gıda düzenimiz ve geleneklerimizde şeker yemek enerji veren bir gıda alımı olarak görünmektedir.

Ama şekere enerji açısından olabildiğince az ihtiyacımız vardır ve aslında sadece spor yapanlar açısından değil herkes için şeker bir kanser hücresi yaratan ve besleyen bir gıdadır. Şekere sadece belli miktarlarda beyin hücrelerimizin beslenmesi açısından ihtiyacımız vardır. Ve bu ihtiyacı meyvelerdensağlamamız gayet kolaydır.

Fakat meyve tüketiminizi spor yaptığınız ve protein aldığınız gün değil spor yapmadığınız gün almanızı öneriyoruz.

Tuz, vücudunuzda tiroid bezleri ile ilgili bir sorununuz yoksa ekstra olarak almanız gereken bir gıda değildir. Tuzu tüm sebzelerden ve bakliyat türlerinden gayet doğal biçimde zaten alabilmekteyiz.

Tuz ve şeker her ne kadar çok sevdiğimiz gıdalar olduğunu düşünsek de aslında çoğunlukla dil alışkanlığıdır bunu 3 günlük bir mini diyet ile hemen ayarlayabileceğinizi ve ne kadar kolay alıştığınızı kendinize gösterebilirsiniz.

 

Salata tüketimi ?

Salatalar az miktarda zeytin yağı ve doğal limon kullanılarak tüketilmelidir. Fakat az önce belirttiğimiz gibi spor yaptığınız gün sadece protein ve su tüketilmeli spor yapmadığınız günler salata ve sebze yemelisiniz.

 

Meyve tüketimi nasıl olmalı ?

wp-1467027240535.jpeg

Meyve tüketimi şeker alımı açısından çok önemlidir fakat meyveleri öğleden sonra tüketmemenizi öneriyoruz. bilim adamlarının yaptığı araştırmalar şunu göstermiştir ki meyvelerin öğlen sonra tüketiminde insan vücudu şeker stoklaması yapmakta ve bu şeker stokları insan için yararlı olan şeker stokları olmamaktadır. Bu yüzden meyvelerı öğleden önce yada en fazla öğlen yemeğinden sonra tüketmelisiniz.

 

 

Yukarıda belirttiğimiz beslenme şekilleri sürekli olarak hayatınıza kolayca entegre edebileceğiniz beslenme şekilleridir. Size tavsiyemiz ise bu beslenme şeklini sürekli olarak yapabileceğiniz bir spor ile birlikte yaşamınıza yerleştirmenizdir.” Hangi spor ?” Diyorsanız size yürüyüş yapmanızı öneriyoruz. unutmayın ölene kadar fitness, ve ağır sporları yapamayabilirsiniz ama ölene kadar yürüyebilirsiniz.

Ayrıca, seBze ve meyve tüketirken seçiminizi içinde bulunduğunuz mevsimde yetişen sebze ve meyvelerden yapmanızı öneririz. Unutmayın tabiat insana ihtiyacı olan şeyleri doğru zamanda veren muhteşem bir çiftçidir.

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Güzel günler dilerim

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.