Rahim Ağzı Kanseri ve Spiral Kullanımı etkisi nedir?

Kesin olmayan bir bilimsel görüş olarak son zamanlarda yurt dışında yapılan bazı araştırmalarda kadınların spiral kullanımının da rahim ağzı kanserini önlediği yönünde bazı sonuçların elde edildiği yönünde söylentiler var. Kadın sitesi kadın sağlığı bölümünde “Spiral ve rahim kanseri” yazımıza yer veriyoruz..

 

Spiral Kullanımı kanseri önlüyor mu ?

spiral

Farklı bir dilden çevrilen araştırma sonuçları  veya makaleler maalesef bazen yanıltıcı etkiler yaratabiliyor.

İstenmeyen gebelikler konusunda etkili bir korunma yöntemi olan spiral, söz konusu rahim ağzı kanseri olunca bu denli etkili olamayacaktır…

 

Spiral Rahim Ağzında değildir

Çünkü rahim ağzı kanserini yaratan HPV virüsü, vajinal bölgenin dış çeperinden içeri yönde geçmektedir.

Oysa spiral vajinal bölgenin dış çeperine yeteri kadar yakın değildir. Spiralin yerleştirildiği yer rahimdir ve rahim cinsel organın içeride kalır, virüsün vajinadan geçtikten sonra ulaştığı yerdir. Dolayısıyla da süzerek koruma gibi bir işlevi yoktur.

Bu demek değildir ki spiral kullanımı önerilmez. Kaldı ki  İspanya’nın Llobregat Hastanesi’nin öncülüğünde 20 bin kadın üzerinde yapılan çalışmada da, aile planlaması doğum kontrolünün rahim kanserini de önemli ölçüde önleyebildiği yönünde ilginç sonuçlar ortaya çıkardı…

 

En etkili gebelik önleme yöntemi Spiral

Spiral kullanımı gebelikten korunmak için son derece etkilidir.

Spiralin etkileriyle ilgili de HPV virüsünün etkileri ve nitelikleriyle ilgili de daha geniş çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. HPV virüsü de spiral de henüz saptanmamış niteliklere sahip olabilir. Şüphesiz ki bilim, zaman içinde daha fazla soruya cevap verecektir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN DEVAM  EDİN.

ve

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN DEVAM EDİN

Sağlıklı ve mutlu  günler diliyoruz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.