SOSYAL MEDYA TEMEL TERİMLERİ VE ANLAMLARI NELERDİR ?

Sosyal Medya Terimleri ve anlamları

Sosyal medya her ne kadar çıkış noktası kişilerin sosyal yaşamlarını yazı resim ve video şeklinde paylaşımlar yaparak tanıdıkları veya tanımadıkları insanlar ile takip zinciri oluşturdukları bir internet platformu iken günümüzde artık kişinin işini kendisini veya bir marka veya ürününün paylaşımının yapıldığı bir alan olarak da kullanılmakta. Gerek sosyal yaşam gerekse profesyonel yaşam da kullanılsın sosyal medya ağlarının he çeşitlerinin artması hem de yeteneklerinin artması ile bir çok farklı terim de günümüzde kullanılmakta bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmek sosyal medyaya hakim olmak için büyük önem taşımaktadır. .Kadın sitesi sosyal medya ve eğlence bölümümüzde Sosyal medya terimleri nelerdir ? anlamları nedir ? konusuna yer veriyoruz…

Reklam

 

Sosyal medya , terimler Rehberi

SOSYAL MEDYA TERİMLERİ
sosyal-medya-kelimeler-sozlugu-2-sosyal-medya-teemel-kullanici-ve-reklam-rapor-terimleri

Sosyal medya ilk başlarda sadece kullanıcı  olarak paylaşım yaparak kişilerin birbirlerini takip ettiği bir alanken günümüzde reklam ve tanıtım amaçlı da kullanılmaktadır. Sosyal medya kanalları bu amaca hizmet edebilmek için kişilerin , kurum ve markaların sosyal medya akışlarını takip edebilmeleri için raporlama ekranları ve reklam araçları sunmaktadır. Dolayısı ile sosyal medya terimleri sözlüğünü Normal kullanım Sosyal Medya kelime rehberi ve Sosyal Medya reklam & raporlama terimleri başlıkları altında 2 farklı başlıkta sizlere sunuyoruz.

 

Normal kullanım Sosyal Medya kelime rehberi

Profil: Kişinin, markanın ya da kurumun oluşturmuş olduğu sosyal medya adını ve oraya girdiği bilgileri ifade eder. Profil 2 ana başlıkta değerlendirilir. Gerçek profil yani kişinin yada kurumun kendi adı ile özlük bilgisini gösterdiği profiller ve gizli diğer adı ile sahte profil yani kişinin yada kurumun hayal ürünü uydurma yada başka birinin adı ile açtığı bilgi içeren profiller.

Bio: Profilde yer alan sizin belirttiğiniz bilgiler anlamına gelen biyografinin kısa halidir.

Trol : Sosyal medya kanallarında sahte yani gerçek olmayan isimlerle açılmış hesaplardır. Trol hesaplar genellikle herhangi bir iş dalında ki marka kişi veya siyasi bir oluşumu desteklemek ve/veya rakip olan diğer kurumu kötülemek amaçlı kurulmuş gerçek dışı hesapları ifade eder.

Follow: Takip etmek yada takip edilmek için kullanılan terimdir. Sosyal medya da bir kişi diğerini takip ettiğinde follow etmiş olur.

Stalk: Stalk, tam anlamı ile gizli izlemek yani dikizlemek anlamındadır. Kişi kendi profili haricinde farklı bir isimle açtığı sosyal medya hesabından diğer kişiyi takip eder paylaşımlarına gizli gizli bakarsa buna stalklamak denir.Genellikle birbirini tanıyan kişiler veya ünlüler diğer ünlüleri stalklar. Çoğunlukla gizli gözetleme amacı ile yapılır.

Reklam

Slide: Genellikle mobil cihazlarda parmağı ekrana koyarak aşağı yada yukarı doğru yapılan kaydırma hareketinin genel adıdır.

Takipçi ( Follower) : Bir kişiyi kurumu yada markayı takip eden kişileri ifade eder. Takipçiler takip ettikleri tüm profillerin paylaşımlarını ana ekranlarında aşağı kaydırararak görürler. Son paylaşım üstte önceki paylaşımlar alta doğrudur..

Bildirim: Mobil cihazlarınız yada bilgisayarlarınızda ki bildirimlerin yanı sıra sosyal medya uygulamaları üzerinde bildirim takip ettiğiniz yada sizin sosyal medya hesabında yapılan paylaşımın takipçilere iletilmesini ifade eder. . Bu bildirimler sosyal medya kanalından sessize alınabilir yada kapatılabilir.

Un-follow: Daha önce takip ettiğiniz br kişi kurum yada markayı takipten çıkartmanızı ifade eder.

Like: İnsanların sayfanızı ya da gönderilerinizi beğendiği anlamına gelir.

Post( Paylaşım:Sosyal medya kanalları üzerinden yapılannYazılı veya görsel paylaşım, tanıtım vb. tamamının ortak adıdır. Twittere özel olarak tweet yapmak yada Teet etmek olarark kullanılır.

Retweet: Bir başkasının tweetini (Twitter) kendi hesabınızda sizi takip edenlerle paylaşmanız anlamına gelir.

Repost: Bir başkasının gönderisini (Instagram) kendi hesabınızda paylaşmanız anlamına gelir.

Hashtag: Hastag Fotoğraf ve kısa video paylaşım sosyal medya kanalı olan Instagram’la hayatımıza girmiştir. Sosyal medya karşılığı “#” işaretidir. Aynı anahtar kelimeler başına # işareti koyulup kullanılarak insanların ortak olduğu konularda buluşması sağlanır.

Sosyal Medya Monitoring: Kişi , kurum veya markanın sosyal medyada yazılan, paylaşılan içeriğin takip edilmesi işlemine verilen addır…

 

Sosyal Medya reklam & raporlama terimleri

Organic Page Impressions: herhangi bir reklam oluşturulmadan sosyal medya kanalının takipçisi olan ya da olmayan insanların söz konusu gönderiyi görme sayısını ifade eder.

Page Impressions: Sosyal medya sayfasında paylaşılmış olan herhangi bir içeriğin gösterim sayısını ifade eder.

Total Referral Visits to Website: İnternet sitesini Facebook üzerinden ziyaret eden kişilerin sayısını gösterir.

Page Reach: İnternet üzerinden arama yaparak ilgili sosyal medya sayfası yada internet sitesi ile  iletişime geçen kullanıcı sayısını ifade eder.

Organic Page Reach: Herhangi bir reklam verilmeden ; organik olarak ulaşılan kullanıcı sayısını ifade eder

 

Instagram reklamı: Instagram sosyal medya kanalı üzerinde ınstagram firmasına ödeme yapılarak yapılan reklamlara verilen ad.

Facebook Reklamı: Facebook firmasına reklam planı oluşturularak yapılan reklamların tümüne verilen ad.

Twitter reklamı: Twitter kanalına ödeme yapılarak twitter üzerinden yapılan reklamların tümü.

You tube Reklamı: Google adsense üzerinden youtube kanalı üzerinden yapılacak olan ücretli reklamların tümü.

Demo targeting: Hedef kitle seçimini ifade eder. Verilecek sosyal medya reklamının cinsiyet, bölge, ilgi alanı gibi anahtar kelimeler haricinde verilecek reklam hedef kitlesini daraltma anlamına gelir.

Yazılı reklam: Sosyal medya kanalları, yada internet siteleri içeriğinde yada reklam alanlarında yapılan yazılı reklamları ifade eder. Ya hiç görsel yoktur yada logo veya küçük resimler içerir.

Görsel reklam: Resim, Fotoğraf yada gif. ( Kısa hareketli görsel) üzerinde ilgili tanıtım mesajının bulunduğu reklam türlerine verilen addır.

Video reklam: ( Viral )  Sosyal medya kanalları yada internet siteleri üzerinden ilgili marka kişi yada kurumun ürün veya hizmetini anlatan video reklam türüne verilen addır…

360º Reklam : Televizyon , Açık hava, radyo, sosyal medya , internet siteleri yani tüm reklam verilebilecek mecraların sıralı yada eş zamanlı olarak tek kampanya için verilen reklam bütünlüğüne verilen addır.

 

Paid Page Impressions: Reklam verildikten sonra gelen beğeni ve yorumlar ise bu şekilde bilinir.

Clicks: Reklam üzerine tıklama sayısını gösterir.

Click-Through Rate (CTR): Tıklanma sayısının reklam gösterim sayısına bölünmüş halidir.

Spend:  Sosyal medya kanalı üzerinde verilen ilgili reklamın ne kadar sürede ne kadar para harcadığını gösterir.

Cost Per All Actions: Beğenme, sayfa etkileşimi, yorum yapma paylaşma gibi ilgili sosyal medya kanalı üzerinde yapılan tüm hareketler için harcadığınız ortalama tutar anlamına gelir.

Cost Per Click (CPC): Klik başı maliyet anlamına gelir. Reklam üzerinde her tıklamada yaklaşık olarak ne kadar bütçe harcandığı yada harcanması öngörüldüğünü ifade eder.

Tavsiyeler ve Kişisel gelişim ile ilgili diğer yazılarımızı OKUMAK İÇİN …

Güzel günler dilerim

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.