Sonbaharda bahçe bakımı

Sonbahar Mevsiminde Bahçe Bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hobisi bahçe olan kadınlar için Sonbahar bahçe bakım işlerinin en önemli ve yoğun olduğu mevsimdir. Tıpkı insanların kışa hazırlanmaları ve dayanıklı girmeleri gibi bahçelerin de kışa hazırlanmaları gerekir. Sonbahar dönemi bahçe bakımı da bir nevi zor hava koşullarına bitkilerinizi hazırlamaktır. Toprak, bitkiler, ağaçlar, sebze tarlası havalandırılır ve yeni mevsime hazırlık yapılır. Bahçedeki yabani otlar ve gazeller temizlenir. Böylece ilkbaharda bahçeniz güzel bir görünüme bürünür.

Sonbahar bahçesi
Sonbahar bahçesi

Sonbahar depresyonu sendromuna kapılmak istemeyen ve bahçelerine çok önem veren kadınlar için sonbahar aylarında bahçe bakımı nasıl yapılmalıdır konusunu sizler için değerlendirdik. Bağ bahçe bakımına önce uygun giysi seçimiyle başlayın. Uygun bahçe kıyafetleriyle hem üzeriniz kirlenmez hem de rahat hareket etmenizi sağlayan elbiseler sayesinde daha az yorulursunuz diyerek başlayalım tüyo, ipuçları ve önerilere…

Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Sebze Tarlası Nasıl Oluşturulur?

Sonbahar aylarında organik sebze üretimi yapıp her şeyi dalından yemek isteyenlerin yapması gereken bazı işlemler vardır. Bahçede 2 metre eninde ve 3 metre boyunda bir alan açmak sebze tarlanız için yeterli olacaktır. Bu tarlanın etrafına lavanta, kekik ve biberiye fideleri dikerek doğal bir çit oluşturabilirsiniz. Gelecek sene dikeceğiniz sebze fidelerinin bordürü bu aromatik bitkiler olacaktır. Bu alandaki toprak önce çapalanarak işlenmelidir. Sonra bakla tohumlarını dilerseniz ekebilirsiniz. Baklanın bakımı çok kolaydır sulamanıza gerek kalmaz. Yağmur suları ile sulanarak kış ayları sonunda çimlenir ve baharda yetişir. Baklalar çiçek açtıkları dönemde çapalanır ve toprağa karıştırılır. Böylece baklanın kökünde ve çiçeğinde bulunan azot toprağı zenginleştirir. İlkbaharda toprak hazırlığı biter ve mayıs ayında sebze fideleri dikilebilir.

Çim Alanları Nasıl Hazırlanır?

Sonbaharda bahçe bakımı yaparken önem vermeniz gereken diğer bir konuda çim alanlarıdır. Önce çim ekmeye karar verdiğiniz alandaki yabani ot ve bitki kalıntılarını tırmık ile mümkün olduğunca kökleriyle birlikte çıkarmak ve temizlemek gerek. Daha sonra bu toprağı çapalamak, toprağı işlemek, sıkışmış toprak tabakasını havalandırmak lazımdır. Böylece toprağın geçirgenliği sağlanır. Bunun dışında çim alanında çimlenmeye engel olan küçük taşlar varsa onlar da temizlenmeli, yapraklar ve kurumuş dallardan arındırılmalıdır. Kurumuş yapraklar yani gazeller temizlenip bir kenara biriktirilmelidir. İlkbahar aylarında bu kuru yapraklar torf olarak kullanılabilir. Daha sonra toprağa humus ilave edilir ve toprağın organik yapısı zenginleştirilir. Böylece uzun yıllar çimler sağlam ve sağlıklı olacağı gibi estetik de görünür. 1 metrekare alana 60 gram humus eklemek yeterlidir. Son olarak da tırmık ile toprağı düz hale getirmelisiniz. Çim tohumunu 1 metrekareye 70 gram olarak hesaplayıp serpebilirsiniz. Tohumların üzerini 2 cm. örtecek biçimde elenmiş gübreli toprakla kapatmalı ve ağır bir silindir ile toprağı sıkıştırmalısınız. Çimleri sulama, sabah ya da akşam saatlerinde yapılır. Sonbahar ayları çim ekmeye çok uygundur. Çünkü yağışlar başlar ve çimler yağmurda şımarırlar.

Sonbaharda bahçe bakımı ve sonbahar temizliği
Sonbaharda bahçe bakımı ve sonbahar temizliği

Aylara göre Bahçe Bakımı Nasıl Olmalı?

Sonbahar mevsimi Eylül, Ekim ve Kasım aylarından oluşur. Yukarıda genel olarak bu mevsimde yapılması gerekenleri anlattık. Fakat her ayın kendine özgü yapılması gereken işleri vardır. Eylül ayında farklı işlemler, Ekimde ve Kasımda daha değişik işlemler yapılarak toprak ve bahçenin genel doğası bir sonraki seneye hazırlıklı hale getirilir.

Eylül Ayı

Sonbahar yağmurları başlar ve böylece bu yağmurlarla birlikte toprak tavını almaya başlar. Tam da bu noktada toprağın işlenmesi şarttır. Sonbaharda dikilecek olan fidanların ve fidelerin yerleri hazırlanır bu yerler için çukurlar açılır. Alan yabani otlardan arındırılır ve kaymaklanma olması durumunda toprak hemen çapalanır. Vitamin açısından kurak olan toprağın iyileştirilmesi için toprağa organik gübre serpilir ve çapa ile gübre toprağa karıştırılır. Bu alanlara kaplı ya da tüplü fidanlar dikilir. Hazırlanan bu alana kışlık çiçek fideleri ve ilkbahar aylarında da çiçek açan soğanlı türden bitkiler dikilebilir. Bu ayda ayrıca büyük ağaçların yer değiştirmesi yapılır. Yaz aylarında kalan budama işlemine bu ayda devam edilir. Eğer eylül ayında yağış az olursa sulama ile takviye edilir. Çim alanının oluşturulmasına devam edilir. Çimler sulanır ve çimlerin ilk bakımı yapılır. İlk bakım yapılırken de iyi bilenmiş bir tırpan kullanılır.

Ekim Ayı

Fidan çukuru açma, toprağı belleme ve çapa yapmak gibi toprak işleme işleri için en uygun aydır. Toprağı işlerken mutlaka organik gübre katılmalıdır. Kaplı ya da tüplü her türlü fidan ekilebilir. Bitkilerin toprakta yeteri kadar neme sahip olmadan kışa girmeleri sakıncalıdır. Bu yüzden yağışlar yeterli değilse sulama yapılır. Çim alanlarının bakımı, sulaması, sıkıştırması ve biçme işlemleri devam eder. Yeni alanlara çim tohumları ekilebilir.

Kasım Ayı

Hava koşullarının izin verdiği kadarıyla toprağın işlenmesine ve gübre verilmesine devam edilir. Ağaçların kök diplerinin organik gübre, kompost, torf ve yaprak çürüntüsü ile örtülmesi ağacı kış koşullarına hazırlamaktadır. Fidan dikme mevsimi ne diye sorarsanız kasım ayı cevabını alırsınız. Kaplı, topraklı, topraksız ve tüplü her türlü fidanın dikimi için bu ay idealdir. Don yapan hava koşullarının gelişine kadar fidan dikimine devam edilebilir. Budama için de en uygun ay kasımdır. Bu ayda budanan dal ve sürgün uçları eğer kış aylarında donarsa, ölmüş olan uçlar ilkbaharda tekrar budanırlar. Kış koşullarına karşı hassas olan bitkilerin dip toprakları kabartılmalıdır ve uygun bir malzeme ile sarılmalıdır. Böylece bitkileriniz vahşi kış koşullarından olumsuz yönde etkilenmez.

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.