Sol Göğüs Neden Ağrır?

Bedenimizin herhangi bir bölgesinde hissedilen ağrı mutlaka bir problemin habercisidir.

İnsan vücudu ağrıyı hissettirerek kendini korumaya koşuludur.

Bugün göğsün sol tarafında beliren Ağrı’nın nedenlerini sizinle paylaşacağız.

 

Reklam

 

Göğüs ağrısının nedenleri nelerdir?

Göğüs ağrısının çok basit nedenleri olmakla birlikte Çok ciddi sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir.

sol-gogus-neden-agrir-doktora-gidin

Özellikle sol göğüsteki ağrıların göz ardı edilmemesi gerektiği ve konu ile ilgili uzman bir hekime acilen danışılması gerektiğini baştan belirtmek istiyoruz.

 

 • Göğüs ağrısının basit nedenleri nelerdir
sol-gogus-neden-agrir-3
 1. Alkol
 2. Sigara
 3. Stres
 4. Fazla kilo
 5. Uyku düzensizliği veya uykusuzluk
 6. Gaz
 7. Basit darbe
 8. Vücudun aniden uyum sağlamaya zorlandığı Fiziksel aktiviteler.

Yukarıda belirttik Derimizin arasında alkol ve sigara kötü alışkanlıklar olarak öne çıkmaktadır alkol ve sigara kullananlarda Bedenin çok doğal bir uyarı sistemi olarak beyine Ağrı sinyalleri gönderir ve kişiye bunları tüketme der.

Yaşanan Stres mide ağrıları gibi aynı zamanda göğüs ağrılarına da neden olabilir.

Fazla kilolar özellikle uykudan sonra bedenim belirli bölgelerine alışmadığı bir yük binmesi Dolayısıyla göğüs ağrılarına neden olabilir.

Uyumamak veya sağlıksız düzensiz uyku uyumak da göğüs ağrılarına neden olan önemli nedenlerden biridir.

Reklam

Göğüs ağrılarının en yaygın basit nedenlerinden biri gaz sancıları Iğdır gaz direkt olarak bağırsakta olduğunu düşünsek de mideye ve onun üzerinde yer alan ciğerlere baskı uygulayarak sanki görürsünüz ağrıyormuş gibi hissettirebilir.

Basit darbeler aldığımızda darbeyi aldığımız bölge Eğer göğüs ise ilk başlarda herhangi bir ağrı vermemekle beraber Zaman geçtikçe bölge Nefes alıp verdiğimiz zaman ağrımaya başlayabilir.

Eğer uzun süre fiziksel bir aktivitede bulunma duysanız mesela spora yeni başladıysanız özellikle ilk günlerinde göğüs ağrıları yaşayabilirsiniz Bunun nedeni ciğerlerimizin ve göğüs kaslarınızın alışkın olmadığı bir hareket yapıyor olmasıdır bir süre sonra adaptasyon sürecini geçmenin ardından ağrılar Diner.

 

 • Göğüs ağrılarının önemli nedenleri önemli nedenleri nelerdir

 

sol-gogus-neden-agrir-3

Aşağıda belirteceğiniz nedenleri ne yazık ki kendimiz tespit etmemiz çok da kolay değil Dolayısıyla basit bir göğüs ağrısı olarak gördüğümüz ağrılar özellikle sol göğüs ağrıları çok ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir.

 1. Kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz

Özellikle sol tarafınızda meydana gelen ağrılar kalp krizi geçiriyor ve hatta kalp krizi geçirmek üzere olduğunuzu sinyal veren ağrılar olabilir. Eğer sol tarafınızda Ağrı varsa lütfen en yakınınızdaki size yardımcı olabilecek kişiye hemen haber verin ve bir an önce bir doktorla iletişime geçin.

2. Ciddi kas hasarları

Gerçekleşen bazı ciddi darbeler veya zorlanmaya bağlı önemli kas hasarları oluşabilir. bu hasarların bazıları istenmeyen sonuçlara yol açabilir ve hayat kalitenizi oldukça düşürür mutlaka doktora danışın.

3. Sinir sıkışmaları

çok ciddiye almazsak da sinir sıkışmaları çok yaygın biçimde yaşadığımız sorunlardan biridir. Özellikle göğüs bölgesindeki sinir sıkışmaları çok önemlidir sizi sinir sıkışması Öldürmez ama alıştığınız sinir sıkışması sancısı kalp krizi sancısını gizleyebilir. ve her zamanki sinir sıkışması sancısı mı çektiğinizi düşünürken Aslında kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz.

4. Göğüs bölgesinde kaburga hasarı

göğüs bölgesinde genellikle alınan bir darbe sonucu veya zorlanma sonucu gerçekleşen Kaburga kırıkları göğüs ağrılarına yol açabilir. Kaburga kırıkları kırığın bulunduğu yere ve kırığın boyutuna göre çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Eğer doğru teşhis koyulup önlemini almazsanızkırık kaburgaya en yakın bölgedeki herhangi bir iç organa zarar verebilir ve hiç istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

5. Anjin Hastalığı

Anjin ana arterlerde kan akışının azalmasına yol açar. Özellikle sol göğüs üzerinde sıkışma hissi yaşanır ve nefes darlığı çekilebilir. anjin olup olmadığınızı öğrenmek için hemen bir doktora danışın.

6. Astım hastalığı

sol-gogus-neden-agrir-astim-ve-bronsit

Yaşınız kaç olursa olsun astım hastalığına yakalanabilirsiniz.

Gerçekleştirdiğiniz bir bedensel aktivite sırasında göğüsleriniz de ağrı hissediyorsanız Bunun nedeni astım ya da bronşit olabilir.

Erken teşhis edilen astım ve bronşit rahatsızlıklarının tedavi edilmesi mümkündür.

 

7. Soğuk Algınlığı / Üşütme

Özellikle hava değişimleri sırasında üşütmeniz durumunda cihğerlerinizde meydana gelen ağrıları göğüsünüzde hissedersiniz. Zatüre gibi rahatsızlıkların başlangıcı olabilir. Dikkatli olmanızı öneriyoruz.

 

Sizlere önerimiz Eğer bir göğüs ağrısı yaşıyorsanız tanıyı kendiniz koymanız yerine mutlaka bir uzman hekime danışmanız.

Unutmayın ! Bu hayattaki en değerli şey sağlığınız.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz….

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.