soguk-su-icmek

Soğuk su içmek zararlı

Özellikle yaz aylarında soğuk su içme alışkanlığımız artar. Fakat bu alışkanlık sağlıklı bir alışkanlık değildir. Bugün  kadın sitesi sağlık bölümünde soğuk su iç menin sağlık açısından zararlarını ele alacağız…

 

Genel olarak ve iftarda Soğuk su içmenin mideye zararları nelerdir ?

suya-ihtiyacimiz-oldugunu-gosteren-belirtiler-2

Özellikle vücut ısısı yüksek olduğu zamanlarda soğuk suyun hızlı içilmesi, vücutta terleme işlevini arttırması nedeniyle çok fazla tuz ve mineral kaybına sebep olur. Soğuk suyun sağlığa zararlı etkisini önlemek için yudumlayarak içmelidir.^..

 

Soğuk su ve zararları

Yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklar sebebiyle vücudun devamlı su, mineral ve tuz kaybetmesi sebebiyle buz gibi soğuk su içmenin sağlık için 4 tür zararlı etkisi bulunur. Bu olası zararlar şunlardır ;

  1. Soğuk su içmek üst solunum yolları hastalıklarına hassasiyeti olan kişilerde rahatsızlıklara neden olabilir.
  2. Aniden soğuk su içmek, suyun buharlaşmaya yani vücudun terleme fonksiyonunu etkilemesi ve dolayısıyla metabolizmanın fazlaca tuz ve mineral kaybetmesine neden olur.
  3. Mideye zarar verebilir, kramplara yol açabilir.
  4. Soğuk su içtiğiniz zaman erken doyuma ulaşırız ve olması gerekenden daha az su içeriz.

Soğuk suyun zararlarından korunmak için yudum yudum ve yaklaşık 1 dakika içinde yavaşça içmek gereklidir. Eğer yine de soğuk su içmek istiyorsanız, haşlayarak (ılıtarak) yani oda sıcaklığındaki suyla karıştırarak, sizi rahatlatan ve serinleten bir kıvama getirerek içmenizi öneririz.

Eğer oruç tutuyorsanız, son zamanlarda ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle hem havanın sıcak olması, hem oruç süresinin uzun olması ve hem de iftar ve sahur arasında beslenme için gerekli zamanın kısa olmasından dolayı gıda ve sıvı tüketiminin dikkatli ayarlanması gerekiyor.

Özellikle sıcak yaz aylarında bünyenin susuz kalmaması gerektiği gibi sıcaklar sebebiyle bünye normale oranla daha çok su kaybettiğinden vücudun kaybettiği su miktarının iftar ve sahur aralığında yerinin doldurulması gerekir.^..

 

İftardan sonra Su içmek önemlidir ama özellikle aç karnına soğuk su, buzlu su ve soğuk içeceklerin içilmesi sağlık açısından tavsiye edilmiyor.

Orucun ardından iftarda aniden hem de boş mide ile soğuk ve buzlu su içmek, midede çeşitli rahatsızlıklar ve kramplara sebep olabileceğinden çok soğuk sulardan ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Zaten soğuk suyun ve içeceklerin vücutta yalancı ve geçici bir serinleme hissi yaratmaktan başka bir etkisi olmadığı da tıp otoriteleri tarafından bilimsel olarak ispatlanmıştır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı, mutlu günler ve bir ömür dilerim.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.