Cildi soğuktan nasıl korurum

Soğuk havanın cilt üzerindeki olumsuz etkileri

Soğuk havalar geldi, Özellikle soğuk havalarda biz kadınların en önemli giysimiz olan cildimize dikkat etmemiz gerekiyor çünkü çok soğuyan hava cilt üzerinde bir çok olumsuz etkiyi de beraberinde getiriyor. Kadın sitesi güzellik bölümünde ” Soğuk havalarda cilt bakımı” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Cildimizi Neden Soğuktan Korumalıyız;

Hava Soğuduğunda cildiniz daha hassas hale gelir.

Kış mevsiminin soğuk havası ve rüzgarları, cildinizin hızla nem kaybetmesine sertleşmesine ve kurumasına çok daha dayanıksız hale gelmesine neden olur. .

Soğuk hava, kan dolaşımınızı da yavaşlatır. Sonuç olarak cilt, pul pul olabilir ve hücrelerde daha az oksijen ulaşır. Bu demektir ki soğuk, rüzgarlı ve rutubetli havada cildiniz kuru, pul pul olma ve çatlama eğilimindedir ve cilt daha da gerginleşir.

Cildin nemini kaybetmesi , başka bir deyişle susuz kalması , egzama gibi cilt hastalıklarını da tetikleyebilir.  Sıcak bir evden dışarının soğuğuna çıkmak-yani uç sıcaklıklar arasındaki geçişler,   çatlak damarların görünümünü veya rozaseyi (yüzün kızarmasına yol açan cilt iltihabı) daha kötü hale getirebilir…

 

Cildimizi Soğuk havanın olumsuz etkilerinden nasıl koruyabiliriz ?

soguk-havada-cildinize-dikkat-2
soguk-havada-cildinize-dikkat-soguktan-korumak-icin-yapilmasi-gerekenler

.

  • Oda sıcaklığını olabildiğince düşük tutmaya gayret edin. Eğer üşüyorsanız biraz daha kalın giyinin
  • Isıtıcıların ya da radyatörlerin yanına su kapları yerleştirerek veya soğuk buhar makinesi alarak havanın nemlenmesini sağlayın.
  • Geceleri temiz havanın girmesi için bir pencereyi açık bırakın. Evin uyuduğunuz odadan uzak bir odası mesela salon yada mutfak olabilir.
  • Elektrikli battaniye ve diğer yatak ısıtıcılarından sakının. Bu t,p ısıtıcılar Uykuda vücut ısınızı olması gerekenden daha yüksek bir ısıda tutarak cildinize zarar verebilir.
  • Kanın vücutta dolaşımını sağlıklı şekilde dolaşımını sürdürmek için kışın düzenli egzersiz yapmaya çalışın, unutmayın belli bir mesafe sadece yürümek en ideal egzersiz biçimlerindendir.
  • Kışın en sık unutulan şey su içmektir , cildinizin nem oranını dengeli tutmak için bol su için.
  • Özellikle açık havaya çıkarken muhakkak cilt türünüze uygun bir nemlendirici kullanın. Yüzünüze nemlendirici sürerken dudaklarınızıda unutmamaya gayret edin.
  • Su tüketimini unutmayın. Özellikle kış aylarında su tüketimimiz azalma eğilimindedir. Fakat vücut nemini dengelemek içeriden gerçekleşir en az 2 buçuk litre günlük su tüketimi hem cildiniz hem sağlığınız için gereklidir.

Ciddi çatlaklar, kuruluk için Doktora danışın.

Cilt kurulukları bir süre sonra egzama gibi cilt rahatsızlıklarına neden olabilir.

Kış aylarında bu tip deri problemleri artış gösterir. Eğer önlem alınmazsa bahar ve yaz aylarında bu tip deri problemleri kronik hale gelmeye başlar. Dolaysıı ile ciddi deri lezyonları gözlemlendiğinde mutlaka bir doktora yada dermatologa baş vurmak çok önemlidir.

Aksi taktirde erken tedavi ile kolayca çözülebilecek sorunlar yaz ayları ile büyüyüp zor kurtulur hale gelerek fazladan 3-4 ay zorluk yaşatabilir.

ESTETİK VE GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Güzellik dolu günler dilerim.

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.