Smear testinde ki ASCUS

Kadınların belli yaştan sonra rutin olarak yaptırması gereken veya doktor yönlendirmesi ile yapılan smear testi sonucunda ASCUS terimi yer alabilir.

Reklam

Bu terim kimi zaman yanlış yorumlanır ve anlamı bilinse bile yanlış anlaşılmaya müsaittir.

ASCUS nedir ?

Okuduğum makalelerdeki karmaşık tıbbi yazılar ile kafanızı karıştırmak ve sizleri endişe ile okumaya devam etmenizi ve zaman harcamanızı istemeyerek kısaca ASCUS ne anlama gelir izah edeyim.

ASCUS un açılımı, “Atypical squamous cells of undetermined significance” dır. Bu ne olduğu belli olmayan normal yapıda olmayan hücre anlamına gelir.

Yani Smear testi sonucunda formu başkalaşmış bir hücre yapısına rastlanmış olduğunu gösterir

ASCUS Kanser Midir ?

smear-testinde-ascus-nedir-2

İşte çoğu zaman tam bu noktada kafa karışıklığı yaşanır ve bazen doktorun söylemini açmaması yada bizim endişe ile yanlış anlamamız sonucu ASCUS Kanser olarak düşünülür.

Korkmayın ! ASCUS kanser demek değildir. Sadece normal formundan başkalaşmış ne olduğu belli olmayan hücre yapısını ifade eder.

ASCUS tespitinin kanser oluşumu olup olmadığı konusunda yapılan testlerin çoğu bu durumun kansere ulaşma oranının çok az olduğunu göstermekte. Fakat riski en aza indirmek için veya bir kanser hücresi benzeşmesi durumuna karşın düzenli kontrol gerekir.

ASC-H ye dikkat

Reklam

Fakat eğer smear testi sonucunda ASC-H değerlerinde anormallik varsa ASCUS tanısı aksine durumu ciddiye almanız gerekir.

ASC-H Nedir?

ASC-H nin açılımı,”atypical squamous cells-cannot exclude high-grade squamous intraepithelial lesion” dur.

Bu yüksek riskli (yüksek grade’li CIN 2 ve CIN 3) lezyonların dışlanamadığı atipik hücrelerin var olduğunu gösteren Smear anlamına gelir .

ASCUS ile asla karıştırmamak gerekir. ASC-H varlığı vakit geçirmeden kolposkopi yapılmasını, kolposkopide herhangi bir lezyon tespit edilmese dahi bu durumun tespit edildiği kişinin yakından takip edilmesi gereklidir.

ASCUS tedavisi nasıl olur.

ASCUS görüldüğünde yeniden smear testi istenebilir patoloji yapılabilir ve belirli periyotlarda yeniden kontrol istenebilir.

Bu tamamı ile doktorunuzun yaklaşımına ve sizin maddi durumunuza göre değişiklik gösterir.

Düzenli olarak kadın sağlığı uzmanına görünmeniz ve smear testi yaptırmanız olası rahatsızlıkların önünü almak açısından çok önemlidir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.