Şizofreni Nasıl Bir Rahatsızlıktır ? Tedavisi var mıdır?

Şizofreni günümüzde bir çok insanda bulunan fakat hem rahatsızlığın zorlukları hem de yanlış bilinenler dolayısı ile sosyal yaşamdan dışlanma korkusundan dolayı şizofreni rahatsızlığı olan kişiler ve yakınları tarafından gizlenen bir rahatsızlıktır. Fakat unutulan bir gerçek normal olarak yaşamımıza devam ederken bizimde şizofren olma ihtimalimiz olması ve bunun henüz farkında olmama ihtimalimiz olma durumudur.  Bu durum ile yakınlarımızın da karşılaşma ihtimaline karşın şizofreninin ne olduğunu bilmemiz onun olumsuz etkilerini de en aza indirebilmemiz açısından çok önemlidir. Bu sebepten Sihirli kadın sitesi olarak sizleri şizofreni rahatsızlığı ile ilgili bilgilendirmek istiyoruz …

Şizofreni Nasıl Bir Rahatsızlıktır ?
Şizofreni Nasıl Bir Rahatsızlıktır ?

Şizofreni Nedir?

Şizofreni gerçekle gerçek olmayanı ayırmayı, berrak bir şekilde düşünmeyi, duyguları kontrol etmeyi, başkalarıyla  iletişimi, normal bir şekilde  işlev görmeyi zorlaştıran oldukça zorlu bir genetik bozukluktur.  Ancak şizofreninin tedavisi ya da kontrol altına alınması çok zor  değildir. Şizofreniyi kontrol altına alabilmek için önce tanı koyulması yani ilk adım şizofreninin  ve belirtilerini öğrenmek gerekmektedir, ikinci adım ise hiç gecikmeden yardım almaktır. Doğru tedavi ve destek ile, bu hastalığa sahip kişiler görece daha mutlu ve tatmin edici bir hayat yaşayabilirler.

Şizofreni kişinin davranışlarını, düşünme ve dünyayı algılama biçimlerini etkileyen bir beyin işlevi bozukluğudur. Şizofrenili kişilerin gerçeklik algıları farklıdır. Olmayan şeyleri görürler veya duyabilirler, garip ve kafa karıştırıcı bir şekilde konuşabilirler, diğer kişilerin onlara zarar verebileceğini düşünebilirler, ya da her zaman izlendiklerine dair bir his taşıyabilirler. Bütün bunlar şizofrenili kişinin günlük etkileşimlerini oldukça güçleştirir, sonuç olarak kişi dış dünyadan tamamıyla ilişkisini koparabilir, kafa karışıklığı ve korku içinde yaşamaya çalışabilir.

Şizofreninin kronik bir yapısal bozukluk olmasına karşın, tedavi edilebilmesi imkansız değildir. Şizofreni tanısı koyulan bireyler, doğru teşhis , terapi, ilaç tedavisi, uygulama konusunda ki destek sayesinde bir çok kişi şizofreninin olumsuzkilerini  kontrol altına almayı başarabilir ve bağımsız bir şekilde tatmin edici bir hayat yaşayabilir…

 

Şizofreni İle İlgili doğru bilinen Yanlışlar nelerdir ?

Şizofreni bozukluğu hakkında halk arasında yaygın olarak bilinen bazı yanlış düşünceler mevcuttur. Bunların önde gelenleri aşağıda yer almaktadır.

 • Yanlış : Şizofreni bir hastalıktır. 

Doğru : Şizofreni bir hastalık yada sonradan oluşan bir hastalık değildir. Şizofreni bir genetik bozukluktur yani kişi sonradan şizofreni olmaz doğuştan zaten şizofrenik bir beyin yapısına sahiptir ilerleyen zamanlarda bu rahatsızlık öne gelir, açığa çıkar…

 • Yanlış : Şizofreni belli bir yaşta ortaya çıkar ?

Doğru: Şizofreni her hangi bir  yaşta ortaya çıkabilmektedir. hgenç yada yaş almış olası gibi bir kaide yoktur…

 • Yanlış: Şizofreni rahatsızlığı bir kişiden diğer kişiye bulaşabilir !

Doğru: Şizofreni grip gibi virütik bir durum değildir kesinlikle bir kişiden diğerine mikrop yada bakteri aracılığı ile geçmez. Ancak çevresinde şizofreni olan bir kişide şizofreni söz konusu ise çevresel olarak etkilenerek şizofreni etkilerinin tetiklenmesine neden olabilmektedir. Fakat şizofreni olan bir kişiden kan nakli yaptırmak şizofreniyi bulaştırmaz.

 • Yanlış : Şizofreni rahatsızlığı olan kişilerde zeka geriliği ve anlama eksikliği olur. 

Doğru: Tam eksine şizofreni gözlemlenen kişilerde diğer insanlardan çok daha fazla olayı gözlemleme yorumlama ve çözümleme yeteneği görülebilmektedir…

 • Yanlış : Şizofrenili kişiler tedavi edilemezler.

Doğru : Şizofreni tedavisi uzun soluklu bir tedavidir, ve doğru tedavi ile şizofreni tamamıyla ortadan kalkmasa dahi hastalığın belirtilerini kontrol altına almak mümkündür.

 • Yanlış : Şizofrenili kişiler tehlikelidir.

Doğru :Her ne kadar kuruntular ve sanrılar kişiyi kimi zaman saldırgan davranışlara yöneltse de, şizofreniye sahip çoğu kişi saldırgan değildir ve başkalarına tehlike oluşturmazlar.

 • Yanlış : Şizofreni kişilik bölünmesidir.

Doğru : Kişilik Bölünmesi şizofreniden çok farklı bir hastalık olmakla birlikte, şizofreniden çok daha nadir görülmektedir. Şizofrenili kişiler kişilik bölünmesi yaşamazlar ancak gerçekle olan bağlantıları kopmaktadır.

 • Şizofreni çok nadir görülür.

Doğru :Şizofreni nadir görülen bir hastalık değildir, bir kişide hayatı boyunca şizofrenin gerçekleşme riski yaklaşık olarak %1 ( yüzde bir) ’dir…

 

 

Şizofreninin Nedenleri nelerdir ?

Araştırmalar yoğun biçimde devam etse de , Şizofreninin nedenleri tam amlamıyla bilinmemektedir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar , şizofreninin genetik yani nesillerden alta doğru taşındığı ve çevresel faktörlerin örgün biçimde etkileşiminin bir sonucunda tetiklenerek ortaya çıktığı anlaşılmıştır. .

Şizofreniye neden olan Genetik Faktörler:

Şizofreni yüksek derecede kalıtsal olarak geçebilen bir beyinsel işlev bozukluğudur. Şizofrenik kişilerin birinci dereceden akrabalarında şizofreninin ortaya çıkma olasılığı yüzde 10’dur.  Bu rakam, bir kişinin hayatı boyunca şizofreniye yakalanma olasılığının yüzde 1 olduğunu göz önünde bulundurursak, oldukça yüksektir. Ancak şizofreni genetik faktörler tarafından etkilenir onlar tarafından belirlenmez. Dahası, şizofreniye genetik olarak yatkınlığı olan kişilerin hayatları boyunca şizofreniye yakalanmadıkları görülmüştür. Ki bu da, genetiğin tamamıyla kaçınılmaz bir kader olmadığını gösteriyor.

Şizofreni Bozukluğunu ortaya çıkartan Çevresel Faktörler:

İkiz ve evlatlık çalışmaları ırsi genlerin kişiyi şizofreniye karşı savunmasız bıraktığını ortaya koymaktadır. Bu yatkınlık çevresel faktörler tarafından da tetiklenmektedir. Çok yüksek derecede stresin vücutta kortizol hormonun salgılanmasını artırarak şizofreniyi tetiklediğine inanılmaktadır. Şizofrenide çevresel faktörler şunlar olabilir;

 • Tüm şok yaratan travmalar
 • Doğum öncesi enfeksiyonuna maruz kalmak.
 • Doğum esnasında düşük oksijen değerleri.
 • Bebeklik döneminde bir virüse maruz kalmak.
 • Ebeveynlerin erkenden boşanması ya da vefat etmesi.
 • Çocukluk döneminde fiziksel ve seksüel taciz

Beyin Yapısındaki Anromal durumlar:

Beyin kimyasındaki anormalliklere ek olarak, beyin yapısındaki anormallikler de şizofrenin gelişmesinde bir rol oynayabilmektedir. Genişlemiş beyin karıncıkları kimi şizofrenilerde görülmektedir; bu beyin dokusunun hacminde bir eksikliği belirtir. Ayrıca planlama, akıl yürütme ve karar vermeden sorumlu beynin frontal lobundaki anormal düşük işleyiş şizofrenide görülmektedir. Bazı araştırmalar temporal lob, hipokampüs ve amigdaladaki anormalliklerin şizforeninin pozitif belirtileriyle bağlantılı olduğuna işaret etmektedir.

 

 

 

Şizofreninin  Belirtileri nelerdir & Erken İşaretleri var mıdır ?

Bazı  kişilerde, şizofreni hiç bir belirti göstermeden aniden öne  çıkabilmektedirir. Şizofreni bir çok  kişide ilk ciddi ataklar ortaya çıkmadan adım adım, yavaş bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bir çok şizofreni yakını başlangıçta bir şeylerin yanlış olduğunu anlar ancak ne olduğuna tam olarak anlam veremeyebilirler. Erken dönemde, şizofrenili kişiler toplumdan uzaklaşmış, duygusuz , motivasyon eksiği olan ve garip görünebilirler. Kendilerini dış dünyadan izole eder, görünüşlerini,  temizlik gibi kişisel bakımlarını ihmal etmeye başlarlar, bir süre sonra hep aynı  belli başlı şeyleri konuşur  ve dış dünyaya karşı genel bir ilgisizlik gösterirler. Başladıkları işi meşkaleleri bırakırlar ve düzenli yaptıkları aktiviteleri yapmaktan vazgeçerler. İşte ve okuldaki performaslarında ciddi düşüş meydana gelir. Başladıkları işi devam ettirememe eğilimi gösterirler…

Erken dönem şizofreninin (şizoit ) en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Temizlik gibi kişisel bakımı ihmal etmek
 • Uygunsuz zamana ve yerlerde gülmek ve ağlamak
 • Sosyal ortamlardan kaçma,korkma
 • Şüphecilik ve Düşmanlık korkusu
 • İfadesizlik ve donuk bakışlar
 • Ağlamak, gülmek, mutluluk, coşku duygular , mutsuzluk gibi duyguları dışa vuramama
 • Ağır Depresyon belirtileri
 • Uyuyamama ( Insomnia) Fazla Uyuma gibi uyku bozuklukları
 • Gerçeklik dışı düşünce ve /veya ifadeler
 • Şiddetli Unutkanlık,
 • Şiddetli dikkatsizlik ve odaklanma sorunları
 • Eleştiriye karşı aşırı olumsuz duyarlılık
 • Kelimeleri garip denebilecek kadar farklı ve/veya  karmaşık  bir şekilde kullanarak konuşmak

Yukarıda yer alan belirtiler bir çok farklı problemin habercisi olabileceği gibi-, şizofreninin habercisi olabilirler.

 

Şizofreninin Belirtileri:

Şizofreninin beş tip ana belirtisi vardır. Bunlar delüzyon, halüsinasyon,  düzensiz konuşma, düzensiz davranışlar ve negatif olarak tabir edilen belirtilerdir. Şizofrenide belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber, kendi içinde belirtilerin şiddeti ve tarzında da değişiklikler görülür. Bütün şizofrenili kişiler belirtilerin tamamını göstermez, ve belirtilerde zamanla değişimler meydana gelebilir.

1- Delüzyon

Delüzyon  doğru olmadığına dair çok açık  bir şekilde kanıt olmasına rağmen bir fikre çok kesin bir şekilde inanmaktır.  Delüzyon şizofrenide çok yaygın bir belirtidir, bu hastalığa sahip kişilerin %90’nından fazlasında delüzyon belirtileri vardır. Bu delüzyonlar çoğunlukla mantıksız ve çılgın fantazi ve fikirler içerir. Yaygın delüzyon belirtileri şunlardır:

 • İnfaz Delüzyonu: Birilerinin peşinde olduğunu düşünmek, birileri tarafından zehirleneceğine inanmak.
 • Referans Delüzyonu: Normal çevresel bir olayın kişisel ve özel bir anlamının olduğuna inanmak. Örneğin, Şizofrenili kişi reklam panolarından kendisine mesaj yollandığını düşünebilir.
 • Görkemlilik Delüzyonu: Kişinin tarihi ve önemli bir figür olduğuna -İsa, Muhammed, Gandhi, Napolean gibi- inanmasıdır. Ayrıca, bu delüzyonda kişi olağanüstü güçlerinin olduğuna kendini inandırabilir.
 • Kontrol Delüzyonu: Kişinin davranışlarının ve düşüncelerinin dış bir güç tarafından kontrol edildiğine inanma durumudur; bu dış güç uzaylılar, istihbarat örgütleri vs. olabilir.

2-Sanrılar ( Halüsinasyon )

Şizofrenide halüsinasyonlar, sadece zihinde belirmesine karşın, seslerin ve diğer duyuların gerçekmiş gibi algılanmasıdır. Halüsinasyonlar 5 duyuyu da kapsamasına rağmen, şizofrenide en sık halüsinasyon şekli  işitsel halüsinasyondur. Görsel halüsinasyonlar da göreceli olarak yaygındır. Araştırmalar kişinin kendi iç sesini yanlış yorumlaması sonucu bunun dışarı bir kaynaktan geldiğini sanmasıyla işitsel halüsinasyonun oluştuğuna işaret etmektedir.

İşitsel halüsinasyonlarda sesler duyan kişiye anlamlı mesajlar ifade eder. Bu sesler genellikle duyan kişinin tanıdığı bir kimsenin sesleridir; çoğunlukla sesler eleştirel, kaba ve kötü bir şekilde ortaya çıkar. Ayrıca halüsinasyonlar kişi yalnız olduğunda daha da kötüleşir.

3- Konuşma Bozuklukları ( Dağınık Konuşma )

Dağılmış, parçalanmış düşünme şizofreninin yaygın bir belirtisidir. Dışsal olarak, şizofrenik kişinin konuşmasında dağınıklık gözlemlenebilir. Şizofrenik bir kişi bir düşüncenin ortaya çıkmasını devam ettirmede ve yoğunlaşmada güçlük yaşamaya eğilimlidir. Sorulara alakasız cevaplar verirler, konuşmaya bir konuda başlarlar ve çok alakasız bir yerde bitirebilirler, sıklıkla mantıksız şeyler öne sürerler…

Şizofreni Bozukluğunda  dağınık konuşmanın yaygın gözlemlenen belirtileri :

 • Bir konudan ilgili olmayan diğer konuya hızlıca atlayarak konuşmak.
 • Kullanılan dile uygun olmayan yeni kelime türetmek.
 • Aynı cümle ve kelimleri ve ifade biçimlerini sanki ilk defa söylüyormuş gibi sıklıkla tekrar etmek.
 • Kurulan Cümlelerin  içerisinde çok fazla ve anlamsızca kafiye kullanmak…

4- Şizofreniye Bağlı Dağınık Davranışlar Nelerdir

Şizofreni amaca yönelik eylemleri engeller, kişinin kendine bakmasında, işinde ve diğer ilişkilerinde noksanlıklar oluşturur. Şizofrenide dağınık davranışlar şöyledir:

 • Günlük faaliyetlerde düşüş yaşama
 • Beklenmedik ve uygunsuz duygusal cevaplar
 • Sıra dışı ve herhangi bir mantıklı olmayan davranışlar
 • Şiddet, cinsellik gibi dürtülerin kontrolünde ve kendini durdurmada eksiklik…

Şizofrenide Genel Olumsuz  Belirtiler Nelerdir ?

Negatif belirtiler sağlıklı bir kişide bulunan normal davranışların eksikliğidir.  Şizofrenide negatif belirtilerin en yaygın olan  işaretler şunlardır

 • Duygusal ifadede eksiklik: Donuk yüz ifadesi, tek düze ses, göze temasından kaçınma, yüz ifadelerinin kısıtlı olması.
 • Sürekli Mutsuzluk hiç bir şartta Mutlu olamama
 • Tek bir ilgi alanı hakkında konsantre olamama motivasyon problemler,
 • Temizlik gibi kişisel bakım konularında güçlük çekme ( Ör. aylarca yıkanmamak )
 • Dış dünyaya ilgide eksiklik: Çevreye açık ilgisizlik, sosyal ortamdan tamamen kendini soyutlama, kaçınma, gizliden gizliye yada alenen korkma
 • Konuşma güçlükleri ve anormallikleri: Bir sohbeti sürdürememek, kısa ve alakasız cevaplar, aynı şeyleri tekrarlayan kurulu kısır bir kayıt gibi monoton aynı konu yada konuları takıntılı biçimde sürekli konuşma.

 

Şizofreninin Etkileri Nelerdir :

Şizofreninin belirtileri göz ardı edildiğinde ya da olması gerektiği gibi edilmediğinde, olası olumsuz etkiler hem şizofreni durumu söz konusu olan kişi hem de kişinin çevresinde bulunan insanlar için çok yıkıcı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir  Bazı olası şizofreni etkileri şunlar olabilir:

 • Duygusal ilişki Problemleri: şizofreni bozukluğu bulunan kişiler uzun süre ilişki kurmak konusunda hem kendileri hem de yakınlarındaki partnerleri açısından yaşam kalitesi oldukça düşebilmektedir. Öyle ki durdurulamayan şiddet veya cinsel dürtüler gibi duyguları en yakınlarındakine sirayet edebilmektedir. Bu olmasa bile tedavi süreci ihmal edilen şizofreni vakaları ile iletişim kurmak çok zor olması dolayısı ile partnerlerin arasındaki ilişki dinamikleri büyük ölçüde yıpranmakta veya şekil değiştirebilmektedir.
 • Sosyal iletişim,  dış dünya problemleri: sosyal ilişkilerde problemler meydana gelir çünkü, şizofreni tanısı olan kişi kendini sosyal yaşamdan tamamıyle çekme eğilimindedir, aynı zamanda paranoya oluşumu ve bunun yansımaları doğal olarak sosyal ilişkilere zarar verir.
 • Güncel yaşam akışında bozulma: Şizofrenik kişideki halüsinasyonlar, delüzyonlar, dağınık düşünme ve davranışlar normal günlük aktiviteleri yerine getirmeyi alabildiğince güçleştirir.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı: Şizofrenik kişiler sıklıkla alkol ve uyuşturucu kullanımına ilişkin problemler geliştirirler, bunu kendilerini tedavi etmede ya da rahatlatmak için yaparlar. Ayrıca şizofreniler ağır sigara bağımlısı olabilirler.
 • İntihar olasılığında Aartış: Şizofrenik kişilerde tedavi aksaması doğru teşhis ve baskılayıcı unsurların ihmali sonucu intihar riski oldukça yüksektir. Özellikle durumu ilerleyen ve ileri yaşlarda sıkça intihar durumlarına rastlanabilmektedir…

Kaynak : http://www.mentalhealthamerica.net/conditions/schizophrenia ,  https://www.medicalnewstoday.com/articles/36942.php , https://www.nimh.nih.gov/health/topics/schizophrenia/index.shtml

 

Sağlıklı günler diliyoruz…

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.