Karşınızdaki kişi neden sizi tanımıyor ya da yanlış tanıyor

Hepimiz karşımızdaki insanlarla doğru iletişim kurmak çabasına zaman zaman gireriz.

Reklam

Fakat öyle anlar olur ki yıllardır tanıdığınız ve sizi tanıdığınızı zannettiğiniz kişi sizin söylediğiniz bir şeyi yanlış değerlendirir. Bu değerlendirme kimi zaman öyle Sizden ayrı bir karakteri ifade eder ki sizi tam anlamıyla şoka uğratır.

Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle Neden bizi olduğumuz gibi tanımıyorlar konusunu paylaşmak istiyoruz…

 

Beni Neden Tanımıyor ?

sizi-neden-tanimiyor-ya-da-yanlis-anliyorlar-2

Öncelikle beni neden tanımıyor konusuna eğilirken bunun tek taraflı bir durum olarak karşınızdakinin anlama kapasitesi ile ilgili olmayabileceği konusunda sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Günümüzde birçoğumuz Beğenilmek sevilmek ve değer görmek konusunda kaygılar taşırız. Bu kaygılar ailemizden içerisinde yaşadığımız ortamın etkisinden kaynaklı olarak olması gereken değer yargıları oluşturarak bu değer yargılarına uyum sağlama çabasına Sürükler birçoğumuzu.

Bu değer yargıları ve ahlaki anlamda olması gerekenler çoğunlukla deneyimleyerek ulaştığımız olumlu sonuçlar dan çok bizleri henüz benim sevmediğimiz hazmetmediğimiz ve olmadığımız kişiler gibi davranmamıza yol açabilmektedir. Bu durum sergilediğimiz olumlu veya olumsuz davranış biçimlerinin tümü için geçerli bir durumdur.

Bu çok yaygın bir davranış biçiminin sonucu olarak Doğan problem gibi görünse de esas sorun bu noktada baş göstermez…

 

Reklam

Sorun siz kendiniz gibi davrandığınız an sizi tanımıyorum boklarını fark ettiğimiz andadır

Karşınızdaki kişinin söylediklerinizi yanlış anlama anı çoğunlukla karşınızdaki kişinin sizin daha önce çizmiş olduğunuz kişi profili ile birebir örtüştüğü Fakat aslında düşündüğünüz ve olduğunuz kişiyle tezat olduğunu sizin fark ettiğiniz andır.

Bu durum genellikle hepimizin davranış biçimleri ile oluşturduğumuz bizden farklı olan o diğer Aslında var olmayan kişiye aynada bakmak durumunda kaldığımız Ve çoğu zaman ben bu değilim dediğimiz kişi ile yüzleştiğimiz andır.

Bu durum Aslında Sarsıcı bir an gibi karşımıza çıkıp bir duvara çarpmış etkisi yaratsa da aslında kendi davranış biçimleri mizi olduğumuz kişi yönünde değiştirmemiz gereken bir fırsat zamanıdır…

 

Sorun her zaman Bizden mi kaynaklanır

Karşınızdaki kişilerin sizi tanımaması söylediklerinizi yanlış anlıyor olması durumu çoğunlukla Bizden kaynaklı bir durum olarak görülse de bazen karşımızdaki kişiden de kaynaklanabilmektedir.

İnsanlar içlerinde bulundukları duygusal veya maddi durumlardan ötürü genellikle Çaresizlik duygusu içerisinde karşısındaki kişileri olması gerektiğini düşündükleri ve istedikleri kişi gibi görerek ona göre algılayıp yaşamayı iletişimde olmayı tercih edebilirler. Bu sebepten dolayı karşılarındaki kişi her zaman onun ihtiyacı olduğu gibi Ve istediği gibi davranamaz ve bu davranış biçimlerinin aksine olan durumlarda sizleri kendi kafasında çizdiği profile uygun biçimde Sonuç olarak değerlendirebilir veya Tam aksine Hiçbir ortak değeri uyumayacak biçimde değerlendirerek yaşadığı Hayal kırıklığını sizlere yansıtıyor olabilir.

Karşımızdaki kişi söylediklerinizi kullandığımız kelimeler veya beden dilinizi Anlayamamış ve hiçbir zaman anlayamayacak kapasiteye sahip olabilir. Bu sebepten dolayı sizleri yanlış anlıyor ve yanlış Tanıyor olabilir. Fakat bu durumda da sizin karşınızdaki insanı tanımadan Ona farklı bir karakter gibi davranıyor olmanın sorumluluğunu almadığınız anlamına geliyor Ve siz ve karşınızdaki insanı onun yarattığı ya da yaratmaya çalıştığı kişi olduğu konusunda kendinizi ikna etmeyi seçmiş başka bir deyişle kandırmayı seçmiş olabilirsiniz…

 

Seni Nasıl Anlar ?
sizi-neden-tanimiyor-ya-da-yanlis-anliyorlar-3
  • Siz kimseniz o’nu keşfedin: Çoğunluklar deneyimlemediğimiz bir insan rolü oynamayı seçeriz. Kısaca “Mış gibi” Yaparız. Bunun doğal sonucu olarak olmadığımız o kişi gibi davranır fakat aslında o kişi olmayız.
  • Olduğunuz kişi gibi davranın : Kendiniz olduğunuzda deneyimlemeye başlar ve kendiniz olma yada kendinizi bulma yolculuğu sürecindesiniz demektir. Bu süreçte istenmeyen yöne gidilse bile yaşam yolculuğunun bir parçasıdır. Düşebilir yada çok yükseklere gidebilirsiniz. Fark etmez siz siz olarak yaşıyorsunuzdur.
  • Karşınızda ki kişiyi olduğu gibi kabul edin : Sizin kabul edilmeniz gerektiği gibi karşınızdaki kişiyi de siz olduğu gibi kabullenmelisiniz. Böylece fazla cümle kullanmak ihtiyacı duymazsınız . sizi şaşırtan cümleler duymaz yanlış anlaşılmazsınız. Yada karşınızdaki kişiyi yanlış anlamazsınız. Bu durum gereksiz tartışma ortamlarını da ortadan kaldırır kavga ihtimali yok denecek kadar az olur.  Karşınızdaki insanı hayallerinize uymasını göz etmeden kabul etmeniz karşınızdaki insanı değiştirme ihtiyacı duymasanız.
  • Zorlamayın anlamıyorlarsa anlamıyorlar demektir: Kendinizi de karşınızdaki kişiyi de sizi anlamıyor diye yargılamaktan ve bunu anlaşılmak konusunda bir savaş haline getirmenize gerek yok. Bazen bazı insanlar zaman veya durum şartları itibari ile birbirlerini anlamayabilirler. Bu yolculuğun birlikte yürünecek zamanının denk olmadığı anlamına gelir. Böylece olumsuz durumlar yaşanmadan hangi ilişki olursa olsun birlikte bir yolculuk olarak devam edebilir.
  • Kendinizi doğru ifade eden cümleler kurun tutarlı olun.

Sizi olduğunuz gibi bilmeyen bir kişinin aslında sizi sevmediğini ve olduğu gibi tanımadığınız bir kişiyi de sizin aslında sevmediğinizi unutmayın …

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Mutlu günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.