SİVİLCE OLUŞMASINI NASIL ÖNLERSİNİZ

Hayatımızın en berbat durumlarından biri sivilceli bir görüntüdür. Her şeyi doğru yaparsınız fakat bir anda nereden geldiğini bilmediğiniz bir sivilce güzel görünümünüzün canına  okur. Ekstra makyaj yapmak zaman kaybettirir, yaptığınız makyaj ne kadar iyi olursa olsun bir dünya fazladan malzeme kullanırsınız. Sonra eve döndüğünüzde o makyajı çıkartmak için yine fazladan zaman kaybedersiniz ve o sivilce sizden vazgeçene kadar bu durum sürüp gider. Kadın sitesi güzellik bölümünde “sivilceden kolayca kurtulma yöntemleri ve sivilce oluşumunu önleme yöntemleri “ yazısına yer veriyoruz…

Reklam

 

Sivilce neden olur ?

Sivilcenin temel olarak oluşma sebebi vücudun biriken fazla yağı cilt yoluyla atma arzusudur. Bu arzuya cevap vermeye çalışan cilt üzerinde aslında den büyük organımız olan derimizin nefes almak için olan gözeneklerinin yine yağ tabakası ile kapalı olması sivilce oluşumuna neden olur. Sivilceler küçük çaplı akne’lerdir , akneden daha büyük cilt yüzeyinde oluşan yağ birikmelerinin daha büyüklerine çıban adı verilir. Bazı özel durumlarda o bölgede bulunan tüylerin köklerinin iltihaplanması, tüy dönmesi ( halk arasındaki kıl dönmesi ki bu gerçek anlamda kılın dönmesi anlamına gelmez ) yada bir enfeksiyon bölgesi etrafında da da sivilceler oluşabilir. Bunun nedeni vücudun ya o bölgeyi korumak için tedavi edici hücreleri oraya yağ hücreleri ile gönderiyor olmasıdır.

Not: Sivilce oluşumu aynı zamanda cilt rahtsızlığı, karaciğer rahatsızlığı veya damarlar ile ilgili bir rahatsızlığın habercisi olabilir mutlaka bir dermatog’a görünmenizi tavsiye ediyoruz. 

 

Reklam

SİVİLCE OLUŞUMUNA NASIL ENGEL OLURSUNUZ ?

Sizlere sivilce henüz oluşmadan önce önlemeniz için bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.

 • Yüzünüze Buz sürün

Özellikle yüzünüzü yıkadıktan sonra 2 dakika boyunca buz küpü ile ovarsanız bu hem cildinizi güzelleştirecek hem de sivilce oluşmasına engel olacaktır.

 

 • Vücudunuza gereğinden fazla yağ sokmayın.
sivilce-olusmasini-nasil-onlersiniz-yag-tuketimini-azalt

 

Bu durum genel olarak yedikleriniz ile ilgilidir. Eğer gıdalarınızın içerisinde trans yağlara yer vermez ve özen gösterirseniz vücudunuz bu yağları kolayca işler ve dışkı yoluyla gerek olmayan kısmını atar. Fakat çok yağlı ve özellikle damarlardan geçişi zor olan hayvansal yağlar, margarin ve trans yağ türünde yağ tüketirseniz bu yağları sindirim yolu ile atamadığından ve vücudunuzun çöp öğütücüsü olan karaciğeriniz zorlandığından dolayı akne ve sivilce oluşumuna yol açar. EN sağlıklı yağ zeytinyağıdır. Dana eti yerine Kuzu eti tüketmeye gayret edin çünkü daha etinde bulunan yağ insan vücudunun yağ yakmak için harcadığı ısı ile çözünmemekte ve birikmeye sebep olmaktadır. Kızartmaların hiç biri iyi değildir hem kullandığınız yağ transtır hem de kızarmak için çok incelir ve vücutta tam aksine aynı oranda katılaşır ve atılması zor hale gelir.

 

 • Cildinizi düzenli olarak temizleyin
sivilce-olusmasini-nasil-onlersiniz-yuzunuzu-temizleyin

Cildinizi mümkün olduğunca ( ihtiyacı kadar ) sık temizleyin. Size günde 3 defa yıkanmalısınız demiyoruz. Haftada 2-3 defa yıkanmak genellikle yeterlidir ( tabi ki saçlarınızı yıkamadan saçlarınız en sık 4-5 günde 1 defa yıkanmalıdır ) . Fakat çok yağlanan yüz, t_bölgesi adı verilen göğüs altı ve ortasını ifade eden bölge ve genital bölgenizi her gün yıkamanız yeterli olacaktır. Özellikle yüzünüzü PH değeri cildinize uygun bir sabunla yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Bu arada PH değeri yüksek sabundan önce normal sabunla iyice sabunlayıp en az 2 dakika bekletmenizi ve ardından PH sabunu kullanmanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

 

 • Fazla makyaj yapmayın
sivilce-olusmasini-nasil-onlersiniz-az-makyaj-yapin

Sürekli olarka makyaj yapıyorsanız cilt gözenekleriniz doğal olarak nefes alamayacak ve nefes almadığından dolayı vücudunuz o bölgede bir sorun olduğunu düşünerek yine onarım hücrelerini o bölgeye göndererek tedavi etmek isteyecektir. Ve doğal olarak sivilce oluşacaktır.

 • Makyajınızı mutlaka temizleyin

Makyaj yapmayın demiyoruz fakat yaptığınız makyajı temizlemek eve döndüğünüzde yapmanız gereken ilk şeydir. Asla makyajınızı temizlemeden yatmayın. Yatarsanız sabah sivilceler ile uyanmanız çok muhtemeldir.  Nihayetinde cildiniz nefes almak istiyor ona iyi davranmalısınız.

 

 • Ucuz makyaj Malzemelerinden uzak durun

Ucuz derken aslında kastettiğimiz bilinmeyen makyaj malzemeleri yoksa fiyatı çok uygun olan ve çok sağlıklı makyaj malzemeleri de mevcut. Makyaj zaten cildinizin düşmanıyken bir de ne olduğunu bilmediğiniz nasıl yapıldığı ile ilgili hiç bir fikriniz olmayan bir ürünü cildinize sürmeniz aynı zamanda cildiniz yolu ile vücudunuzun içerisine sokmanız anlamına geliyor. Sağlığınız güzelliğinizden çok daha önemli.

 

 • Tuzdan kaçın

Tuz tüketimi suyu vücudunuzda tutar ve o su yağ hücrelerini atmak için en önemli araçtır. Tuz tüketirseniz suyu tutan vücut tekrar kana gönderir ve bu durum ürenin artması ile sivilce oluşunu artıracaktır.

 

 • Kahveyi dikkatli tüketin
sivilce-olusmasini-nasil-onlersiniz-az-kahve-icin

Granül kahvelerin tümünden uzak durun. Ya Türk Kahvesi yada filtre kahve türlerinden tüketin ve günde en fazla 2 fincan yada kupa için. Ayrıca fazla kahve tüketmeniz sağlıklı ve zamanında uyku uyumanıza engel olacaktır bu sivilcelenmenin yanı sıra cildinizin yapısının bozulmasına da neden olur.

 

 • SU tüketimini artırın

Su tüketimi tüm organlarımızı için çok önemlidir. Aynı zamanda kanı olması gereken yoğunluğa getirerek içerisindeki yağı daha kolay olması gereken yerlere taşıyarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Eğer su tüketiminizi azaltırsanız dolaşım sırasında damarları yağlandırmamak için yine bu yağ hücrelerini buldukları en uygun yerde biriktirirler bu da sivilceler oluyor. Kilo ve metabolizmanıza göre değişiklik göstermekle birlikte spor yapmaması kaydı ile ortalama kadınların günlük tüketmesi gereken su miktarı 2 buçuk ile 3 litre arasıdır. Spor yapılması durumunda fazladan 1 buçuk litre kadar daha tüketilmesi gerekmektedir.

 • Kirli havadan uzak durun
sivilce-olusmasini-nasil-onlersiniz-kotu-havadan-uzak-durun

Bu söylediğimizi özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar nasıl yapacaklar bilmiyoruz ama çok kirli hava sivilce oluşumuna neden oluyor sebebi cildin maruz kaldığı kirli havanın zarar vermemesi için cildi yağlandırıyor olmasıdır.

 

 • Adet döneminden önce hijyen önlemlerinizi artırın
sivilce-olusmasini-nasil-onlersiniz-adet-doneminde-temizligi-artirin

Özellikle regl dönemleri öncesinde ve sırasında daha fazla sivilce oluşumu gözlenmektedir Bunun nedeni vücudun yumurtaları yenilemek için ihtiyacı olan kök hücreleri daha fazla taşımak için yağ üretiyor olmasıdır. Bunun yanı sıra hijyen konusunda önlemlerinizi artırmanız çok önemlidir çünkü vücut yağ depolarının taşınması için içe döner ve dış etkenler konusunda deriyi ihmal edebilir bu da, deri gözeneklerinizin kendini korumak için daha fazla yağ üretimi yaparak tıkamasına ve sivilce oluşmasına sebep olabilir.

 

Sivilce eğer oluştuysa;  SİVİLCEDEN EN HIZLI KURTULMA YÖNTEMLERİ YAZISINI HEMEN OKUMAK İÇİN DEVAM EDİN

ve

 

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

 

Sivilcesiz, güzel ve sağlıklı günler diliyoruz.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.