Gaz problemi ve çözüm önerileri

Şişkinlik sorunu

Şişkinlik sorunu olarak adlandırdığımız problem genellikle gaz sorunudur. Ve bu sorun kimi zaman hayatı zından haline getirir. Öyle ki aramızda mutlaka gaz sancısını kalp krizi mide kanaması apandisit patlaması zannederek hastane taşınanlarımız vardır. Kadın sitesi sağlık tavsiyeleri bölümünde ” şişkinlik sorunu ve çözümleri ” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Gaz problemi

Karnınızdaki şişkinlik genel olarak mide ve bağırsaklarda gaz birikmesiyle ilgili bir durumdur ve bunu takip eden süreç biraz ağrılı olur. Bu durumu ancak gazı vücudunuzdan atarak sonlandırabilirsiniz. Karın şişkinliğine pek çok şey sebep olabilir. Bunlardan bazıları yağlı besinlerin hazım zorluğu , stres, endişeli ruh hali, sindirim sisteminde oluşan enfeksiyonlar gibi sebepler olabilir.

 

Şişkinlik sorununa kolay çözümler

şişkinlik neden olur, çözümü nedir ?
siskinlik-sorunu-icin-oneriler-2
 • Şişkinlik yapan yiyecekleri açken yemeyin:

Hepimiz farklıyız; bazılarımıza şişkinlik ve sindirim zorluğu yaşatan besinler bir diğerimiz için hiç bir problem yaratmayabilir. Siz de şişkinlik yapan besinleri yememektense onları ne zaman yemeniz gerektiğini öğrenin! Bazı besinler yemeğin başlangıcında veya öğün aralarında aç karnına yenirse şişkinlik yapabilir. Örneğin, kavun, yemek öncesi sizde şişkinlik yapıyorsa, yemekten sonra yiyin. Büyük olasılıkla hiç bir sorununuz olmayacaktır.

 • Yemek yerken çok fazla konuşmayın.

Su ve çay içerken içinize hava çekmeyin. Bu havayı mideye gönderir ve gereksiz gaz oluşumuna neden olur…

 

 • Çiğ sebze yemekten kaçının:

Çiğ sebzeler pişmişlere oranla şişkinlik yapmaya daha meyillidir. Böyle bir sorununuz varsa, sebzeleri pişirerek yiyin. Ama asla fazla pişirmeyin; vitamin değerlerinden kaybederler. Yarı pişmiş, buharda pişirilmiş veya püre hale getirilmiş halde tüketin.

 • Sebzelerinizi buharda pişirin: 

Buharda pişirmek besinlerin kaynar suyla temas etmemesi, dolayısıyla besin değerlerini daha fazla korumaları açısından önemlidir. Bir tencerede su kaynatın ve diğer tencereyi üstüne oturtup pişirmek istediğiniz besinleri içine yerleştirin. Bu yöntem şişkinlik yapmaya meyilli (lahana, karnabahar, soğan, pırasa, sarımsak gibi) besinlerin daha kolay hazmedilmesine yardımcı olur.

 • Sakız çiğneme alışkanlığınız varsa vazgeçin:

Sakız çiğnemeyi bırakırsanız mide asidinin gereksiz yere oluşmasını engellersiniz. Sakız çiğnerken çok fazla hava yutmanızı da çiğnemeyerek azaltmış olursunuz. Bu da şişkinliğe karşı etkili bir önlem olabilir. Aşırı sakız çiğnemeyerek, açlık hissini de kontrol altında tutmanıza katkı sağlamış olursunuz…

 

 • Lahana, karnabahar ve brokoli:

Bu üç sebze vitaminler ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Ama içerdikleri kükürt ve lifler nedeniyle kolay hazmedilmezler. Bu üç sebzeyi buharda pişirmek besleyici özelliklerini kaybetmemesi açısından en uygun yöntemdir. Yalnız, pişirme esnasında kapak kapatmayın ki uçucu kükürt elimine olsun. Ayrıca, lahananın dış yapraklarını kullanmayın, daha lifli ve serttirler.

 • Yemekleri iyi çiğneyin:

Ağzınıza aldığınız her lokmayı mümkün olduğunca fazla çiğneyin. Her lokmayı 20-30 kere çiğnemeden yutmayın. Bu şekilde sindirimin ilk aşamasını ağızda başlatmış olursunuz. Midedeki sindirimi kolaylaştırırsınız. Bu şekilde bağırsaklarda gaz birikmesini de önlemiş olursunuz.

 • Kuru fasulye ve nohut:

Kuru fasulye ve nohut en fazla şişkinlik yaratan ve gaz yapan besinlerin başındadır. Bu nedenle pişirmeden önce mutlaka 2 saat yumuşamaları için suda bırakın. Mümkünse daha sonra kabuklarından ayırın. Ayırmıyorsanız, bir kaç dakika haşlayıp, ilk suyu dökün. İyi pişirin ve yavaş yavaş, iyice çiğneyerek tüketin.

 • Anason, kekik ve biberiye:

Anason, kekik ve biberiye sindirimi kolaylaştırır. Bu bitkileri kaynatarak içerseniz…

 

 • Tatlandırıcıları azaltın:

Suni tatlandırıcıları aşırı kullanmayın. 3 adet ile sınırlandırabilirseniz şişkinliği çoğaltmazsınız. Şişkinliğinizi alır.

 • Yeterli miktarda sıvı alın.

Su tüketmek beden sağlığı açısından çok önemlidir. su bedeni arındırır ve gaz oluşumunu dengeler atımını sağlar. Günde en az 3 itre su tüketin.

 • Düzenli fiziksel aktivite yapın.

Gaz aslında bedenden atıldığında sorun değildir hatta gerekli bir durumdur. Vücutta biriken kötü gaz dışarı çıkmak ister. Düzenli egzersiz yada basit yürüyüş buna yardımcı olur.

 • Kuru fasulye, mercimek gibi bakliyatları pişirirken zor sindirilen karbonhidratlardan kurtulmak için haşlama suyunu dökün. Konserve bakliyatlarıkullanmadan önce sudan geçirin ve süzün.

 

 

Gaz giderici süper formül

Ebegümeci, ısırgan otu ve şahtere otundan birer çorba kaşığı olmak kaydıyla 1 litrelik suyun içerisine koyun kaynatın. Demlendikten sonra gün içerisinde için.

 

DİĞER TAVSİYELER VE KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZU OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN HEMEN TIKLAYIN 

Gaz sancısız, şişkinliğiniz olmayan  günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.