METABOLİZMAYI DÜZENLEYEN GIDALAR

Sindirimi Kolaylaştıran Besinler Hangileri?

Günümüzde düzensiz beslenme ve hatalı beslenme alışkanlıklarından dolayı birçok insan sağlık problemleriyle karşılaşıyor. Düzensiz ve kötü beslenme özellikle sindirimi etkileyen sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu problemleri ortadan kaldırmak için sağlıklı beslenmek için  sindirime yardımcı besinler ve sindirimi kolaylaştıran besinleri tüketmek gerekir. Kadın sitesi sağlıklı diyet ve yemek bölümünde ” Sindirimi düzenleyen ve doğru çalıştıran besinler ” yazımızı paylaşıyoruz…

Reklam

 

Sindirimi düzenlemek neden Önemli?

Sindirim tüm vücudu dengeleyen ve yaşam konforunu etkileyen bir sistemdir. Sindirim sistemi sorun yaşadığında hem hayat konforunu aza indirir hem de farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Sofraya oturulduğunda sindirim sorunu yaşamamak için kesinlikle az miktarda ağır ağır ve ara öğünlerle birlikte beslenmeye devam edildiğinde daha rahat bir sindirim oluşacaktır. Alkolden ve sigara kullanmaktan kaçınmalısınız . Besinlerin aşırı derecede sıcak ve soğuk olarak tüketilmemesi gerekir. Yemek yedikten sonra hemen uyumak yerine biraz bekledikten sonra birzcık da hareketlilik sindirim sorunlarına karşı işlerinizi kolaylaştıracaktır. Peki sindirime yardımcı besinler nelerdir ve bunları nasıl tüketmemiz gerekir? Bunları öğrenmek istiyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.

Aşağıda sizlerle paylaştığımız gıdalar sindirimi kolaylaştıran besinlerdir. Fakat tüm beslenme sistemlerinde olduğu gibi gereği kadar tüketilmeli fazlasından sakınılmalıdır.

Metabolizma düzenleyen Yiyecekler

 • Yoğurt:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-yogurt

Yoğurt sütte bulunan bütün besin değerlerinin yanı sıra, zengin süt asidi de içerir ve bu nedenle süte karşı alerjisi olan insanlar yoğurdu tercih edebilir. Bunun yanı sıra yoğurt, vücutta yer alan bakterilerin üremesini engelleyebilir ve antibiyotiklerin yol açtığı bakteri gruplarındaki dengesizlikleri önler. Yoğurt ayrıca kansere karşı koruyucu işleve sahiptir ve yaşlılarda görülen kabızlık sorunun  giderebilir…

 • Zeytinyağı:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-zeytinyagi

Zeytin yağını çiğ olarak kullandığımızda besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

 

 • Elma:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-elma

Elma, hem ishali kesebilir, hem de kabızlığı giderebilir. Hafif ishal için yalnızca elma yiyerek ishal kesilebilir. Elmada bulunan zengin lifler bağırsakların çalışmasını hızlandırarak, dışkı çıkarılmasını kolaylaştırır.

 • Elma sirkesi:

Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.

 • Lahana:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-lahana

Lahana ile yapılan tüm yemekler çok lezzetlidir ama siz Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın.

 

 • Hint Safranı:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-hint-safrani

Hint safranı içerdiği antitoksin ve antiseptik özelliği sayesinde bağırsakların normal işleyişini sağlar.

 • Domates:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-domates

Domateste zengin organik asit bulunuyor ve C vitaminini koruyup, vitaminin kullanımını artırabilir. Domatesin içerdiği likopen, sindirimi ve idrarı kolaylaştırır. Bunun yanı sıra likopen, bakteri ve mikropların üremesini engeller ve ağız iltihabının tedavisi için yararlıdır…

 

 • Pirinç:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-hint-pirinc

Pirinç içerdiği nişasta dolayısı ile aslında tehlikeli gıdalar arasındadır.

Rafine edilmemiş beyaz  pirinçte yüksek oranda lif bulunur. Bazı rahatsızlıklara özellikle ishal, mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi problemleri olan kişilere pirinç tüketmeleri önerilir. Kaynatılan pirinç suyunun içilmesi ishale iyi gelecektir…

 

 • Mandalina kabuğu:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-mandalina-kabugu

Bütün meyveler değerlidir, fakat bazı meyvelerin kabukları çok daha değerlidir. Mandalina kabuğu, içerdiği neftyağıyla sindirim borusunu tehriş edip mide suyunun salgılanmasını arttırır ve mide ve bağırsakların çalışmasını hızlandırabilir.

 • Fesleğen:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-feslegen

Fesleğen grip, soğuk algınlığı, öksürük, arterit, ishal, strese karşı iyi gelir. Enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Sakinleştirici özelliği vardır.

 • Karnabahar:

 

sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-karnibahar

Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur.

 • Taşlık üzerindeki sarı zar:

 

sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-taslik-sari-zar

Özellikle Tavuğun taşlığı üzerinde bulunan sarı zarda mide hormonu ve sindirim enzimi bulunmasından dolayı, mide suyu ve mide asidinin salgılanmasını hızlandırabilir ve mideyi çalıştırabilir…

 

 • Papaya:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-papaya

Papayanın içerdiği iki çeşit enzim, yağı yağ asidi olarak ayrıştırabilir ve bu da sindirimi hızlandırır.

 • Sarımsak:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-sarimsak

Sarımsak Çin tıbbında enfeksiyon rahatsızlıkları bağlı astım, ishal, kronik öksürük, sindirim bozuklukları, ciltte meydana gelen kızarıklıklara ve mide şişkinliğine karşı kullanılır.

 • Çin marulu:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-cin-marulu

Çin marulunda bulunan zengin lif, mide ve bağırsakların çalışmasını hızlandırır, sindirimi ve dışkının yapılmasını kolaylaştırır.

 • Muz:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-muz

Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor. Ayrıca ishal problemlerine karşı iyi gelir ve tüketilmesi önerilir. Muz bağırsaklardaki yaralı bakteriler için yardımcı besindir. Ayrıca düzenli olarak muz tüketmek kanser riskini azaltır.

 • Patates:

Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su, havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.

 

 • Maden suyu:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-maden-suyu

Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.

 • Keten Yağı:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-keten -yagi

Keten yağı ve keten tohumu bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Kolesterol ve tansiyonun düzenlenmesini sağlar. Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur, sindirim sistemini hızlandırır.

 • Ispanak:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-ispanak

Ispanağı buharda pişirerek yada haşlayarak tüketmenizi tavsiye ediyoru. Taze yapraklarını elle parçalayıp yapacağınız bir salata içerisinde de tüketebilirsiniz.

 • Karahindiba Yeşili:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-karahindiba

Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin olan Karahindiba Yeşili sindirime yardımcı ve kanı temizleyici yararları vardır.

 

 • Kızarmış ekmek:
sindirimi-kolaylastiran-besinler-hangileri-kizarmis-ekmek

Biz Glutenin zararları ve insülinle oynaması nedeni ile ekmek yemeyi tercih etmiyor ve önermiyoruz fakat Kızarmış ekmek, Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

KALP DOSTU YİYECEKLERİ ÖĞRENMEK İÇİN...

,

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Güzel günler dilerim

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.