Nur Üçer

Yayın tarihimizden bu yana değerli gördüğümüz tüm kadınlara yer vermeye çalışıyoruz. Bugün sizlerle buluşturacağımız kişi İngilizce ve İtalyanca çeviriler yapan sihirli kadınlardan biri Sevgili Nur Üçer.

 

Nur Üçer ile Nasıl Tanıştık

sihirli-bir-kadin-nur-ucer

Kendisi ekibimizde çalışan arkadaşlarımızdan birinin İngilizce yeteneklerini geliştirmek amacı ile başvurduğu eğitmen olarak ismini bildiğimiz bir değerli kadın. bir süre sonra eğitim alan çalışma arkadaşımızın tavsiyesi üzerine kendisi ile tanıştık ve röportaj yapmaya karar verdik. Sizlerle bu röportajı paylaşmak istiyoruz.

Sihirli kadın sitesi soruyor, Nur Üçer Cevaplıyor

 • Nur Üçer kimdir, ne yapar?

Ortaokul ve Liseyi o zamanının köklü kolejlerinden birinde okudum, Özel Gökdil Lisesi’nde. Sonra da Ankara’da geçen 5 yıl boyunca İtalyan Dili ve Edebiyatı’nı bitirdim. 6 yıllık iş hayatı deneyiminin ardından baktım ki iş hayatında olmuyor, bir yandan da part-time öğretmenlik, çeviri kitap yazma işleri devam etti. Öğretmenlik için eğitim sektörüne geçtim, o sırada Kadir Has Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ile Marmara Üniversitesi’nden Formasyon’u tamamladım.

 • Öğretmenliğe geçtim dediniz, İş hayatınızda ne yaptınız o sırada?

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde TOEFL Merkezi Koordinatörlüğü yaptım. Daha önceden 4 yıl aynı Üniversitede Enstitüler Bölümü’ndeydim zaten.

 • Master bitince nasıl gelişti?

İstanbul Ticaret’te 8 yıldan sonra, Okan Üniversitesi’nde 3.5 yıl, ardından Maltepe Üniversitesi, Adıgüzel Meslek Yüksekokulu ve nihayet Yeni Yüzyıl Üniversitesi. Burada hem çalışıyorum, hem Doktora yapıyorum.

 • Doktoranız ne üzerine?

İngiliz Dili ve Edebiyatı. Hayran olduğum bir alan. Yeterliliği yeni geçtim.

 • İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda özellikle hangi konu ilginizi çekti?

Daha çok sosyolojik ağırlıklı konular. Örneğin; Sömürgecilik edebiyatı, Kadın edebiyatı. Hatta alanda bir de makalem yayınlandı. Doç. Dr. Saman Heashemipour ile birlikte yazdığımız, Ölü Ozanlar Derneği’nde Yaratıcı Öğretim Metodolojisinin Rolü adlı makalemiz yanınlandı. Hem filmi inceledik, hem de eğitim metodları açısından analiz ettik. Ölü Ozanlar Derneği hem İngiliz Dili ve Edebiyatını hem de İngiliz Dili Eğitimi’ni birleştiren önemli bir film.

 • Dil alanında başka yayınlarınız var mı?

  İngilizce konuşma klavuzu

Var tabi ki, ilk kitabım Ticaret Üniversitesinde çalışırken çıkan Artık Herkes İtalyanca Konuşacak, sonrasında Ömer Seyfettin Hikayelerini  çocuklar için İngilizce’ye çevirdim, seri halinde Kelime Yayınlarından yayımlandı. Birkaç kitap editörlüğü ve İtalyanca-İngilizce-Yabancılar için Türkçe dillerinde ayrı ayrı Konuşma Kılavuzları piyasaya çıktı. Yakınlarda da 8. Kitabım çıkacak, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Alper’in restore ettiği Maksim Gazinosu Binasının tarihini yazdığı kitabı İngilizceye çevirdim.

 • Bundan sonraki hedefiniz ne?

Nasıl daha iyi öğretirim ve Toplumda nasıl farkındalık yaratırım’dan yola çıkarak yeni ve farklı ne yapabilirim, hem hayatta hem işte, bunun peşindeyim. Ana hedefim, sosyolojik konularda, insanlarda farkındalık yaratmak, çevrelerinde olup biten olaylar hakkında ve biraz da eğitim konularında bilinç oluşturmak.

 • Öğretmen olarak izlediğiniz metod nedir, yaş grubunuz nedir?

Ben genellikle 13 yaş üstü ve yetişkin eğitimi verdim açıkçası. 12-81 yaş aralığına kadar çıkmışlığım var açıkçası. Şöyle açıklayayım, 20 yıldır Üniversitelerde, Dil Kurslarında, Halk Eğitim Merkezlerinde İtalyanca, İngilizce ders verdim. Şu an İtalyan Dil Merkezi ile birlikte projeler ve ders programları yürütüyorum. Bir yandan Üniversite devam ediyor, bir de Tez hazırlıkları var tabi.

 • Olabildiğince yoğunsunuz yani.

Evet, öğretmeyi seviyorum. Ama şimdi İngiliz Dili ve Edebiyatı alanı daha çok ilgimi çekiyor.

 • Bireysel ders mi Grup Derslerini mi tercih ediyorsunuz?

Daha çok Grup dersleri. İkişer / Üçer kişilik gruplarda yapılacak etkinlikler çok eğlenceli oluyor. Öğrenciler hem eğleniyor hem öğreniyor. Benim için de zevkli oluyor haliyle. Bireysel dersleri de şu açıdan seviyorum, ben özel derslerimde kişinin öğrenme stili ve yaşam tarzına göre materyalleri oluşturup öğrencinin öğreneceği şekilde ders veriyorum. Özel dersler öğrencinin ve benim zamanlarımıza göre de ayarlanabildiği için daha özgür bir alan oluşturuyor bize.

 

 • Peki ya online sisteme alışabildiniz mi?

Pandemi; hayat tarzımızdan tutun eğitim sistemine, iş yapma şeklimize kadar birçok yenilik getirdi. Yenilik diyorum, çünkü benim için olumlu anlamda değişiklik sağladı. Online olarak hem ben, hem öğrenci evden veya bulunduğu ortamdan bağlanıp kesintisiz eğitime devam edebilme şansı elde etti hem de ben öğretmen olarak bulunduğum ortamdan dersleri rahatlıkla yürüttüm. Videolarla; şarkılarla dersleri eğlenceli hale getirip sunum veya soft olarak öğrenciye gönderdiğim materyallerle de öğrenciyi destekliyorum. Ayrıca, ders videosunu kaydedip öğrenciye gönderiyorum, böylece öğrenci sonradan dersi tekrar edebiliyor.

 • İlerleyen zamanlarda ne yapmayı planlıyorsunuz?

Değişen dünyada online eğitimleri yaygınlaştırıp sadece Türkiye değil, Dünyanın birçok ülkesinde ders verebilmek istiyorum. Ne kadar çok kişide farkındalık yaratıp onları kazanabilirsek o kadar kar benim için hem öğretmen, hem bilim insanı olarak.

 • Peki çok teşekkürler katılımınız için.

Asıl ben teşekkür ederim katkılarınız için.

Yoğun temposu içerisinde bizlere bu röportaj için zaman ayıran sevgili  sizhirli kadın Nur Üçere çok teşekkür ediyoruz.

Sevgi ile kalın

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.