Şiddetli Orgazm ve Valsalva Manevrası Körlüğü

İngiltere’de genç bir adamın yaşadığı sorun dünyada pek bilinmeyen bir rahatsızlığın tartışılmasına neden oldu.

siddetli-orgazm-ve-korluk-valsalva-manevrasi-siddetli-kasilma-nefesi-sikistirma

GENÇ ADAM ŞİDDETLİ CİNSEL İLİŞKİ SONRASI KÖR OLDU

Genç adam şehvetli bir cinsel birleşme sonunda şiddetli bir orgazm yaşayarak bir gözünün geçici olarak kör olmasına neden oldu…

 

Şiddetli Orgazm Valsalva Manevrası na ve Körlüğe yol açabilir mi?

İngiltere’nin en önemli sağlık yayın kuruluşlarından olan British Medical Journal Britanya Tıp Dergisi son sayısında çok ilginç bir rahatsızlığın analizi hakkında yazı yayınladı.

Sözkonusu yazıya göre İngiltere’de yaşamakta olan 29 yaşındaki genç bir erkeğin bir gözünün görmemeye başladı şikayetiyle hastaneye gitti.

Genç adam çok coşkulu bir cinsel bütünleşmenin ardından çok güçlü bir orgazm yaşadığını ve bu orgazmın hemen ardından bir gözünün görmemeye başladığını belirtti.

Bu vaka’yı inceleyen doktorlar cinsel ilişkinin zirveye ulaşıp sonlanmasına yaklaştığı sırada kişinin nefesini tutması ve kaslarını gelmesinin ardından kan damarlarının bazılarında patlamalara yol açtığını belirtti. Bu durumun tıbbi ismi valsalva manevrası. Bir çeşit iç kanama olan Valsalva manevrası durumunda beyin kanaması hafıza kaybı veya farklı organlarda kanamalar bile olabildiği belirtiliyor.

Tek gözünü kaybeden genci inceleyen doktorlar bu vakanın valsalva manevrası olan kişinin nefesi tutması ve kasları olabildiğince fazla gelmesinin sonucu olduğuna kanaat getirdi ve kişinin bir gözünün görmemeye başlamasını bu teşhise bağladı.

siddetli-orgazm-ve-korluk-valsalva-manevrasi-siddetli-kasilma-nefesi-sikistirma-2

Genel olarak valsalva manevrası nefesi sıkıştırarak tutmak karın kaslarını şiddetli bir biçimde görmek ve vücutta sıkışan havanın kapalı olan soluk borusunu zorlamasına sebep olması sonucunda göğüsteki baskının artması ve bunun da bazı damarların patlamasına yol açması olarak tanımlanıyor.

1998 yılında yapılan geniş kapsamlı bir araştırmada hematologlar valsalva manevrası travmasının hafıza kaybına yol açabileceğini aynı zamanda beyindeki kan damarlarına şiddetli basınç uygulaması sonucu beyne giden kanın durmasına yol açabileceğini Ve hatta çok şiddetli durumlarda damar yapısı bozuk olan kişilerde beyin damarlarında patlamalara yol açıp beyin kanamasına yol açabileceğini tespit etmişlerdi.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.