Sevgililer günü nedir ? Nasıl doğmuştur

SEVGİLİLER GÜNÜ NE ZAMAN,  NASIL DOĞDU ? ( VALENTİNE DAY )

Günümüzde eşimize veya sevgilimize, gerek hediyeler gerekse aktiviteler ile kutlamasını yaptığımız her yılın 14 Şubat sevgililer günü kutlaması aslında şu anda kullandığımız ritüellerin hiç birini içermemekte. Bugün kadın sitesinde sizlerle Sevgililer günün doğuş hikayesini paylaşmak istiyoruz.

 

SEVGİLİLER GÜNÜ NE ZAMAN, NASIL DOĞDU ?

Sevgililer günü Tarihçesi
sevgililer-gunu-ve-hikayesi-2

Her  yıl 14 Şubat günü kutlanan Sevgililer günü nün kökenleri Hıristiyan dininin altında yer alan Roma Katolik Kilisesine dayanmaktadır. Aslında Aziz Valentine adında bir din adamına atfedilen bu gün adının da  Aziz Valentine Günü (St. Valentine’s Day ) olarak bu azizden almaktadır. Valentine kelimesi de batı dünyasında; sevilen hoşlanılan insan anlamında kullanılmaktadır.

 

Sevgililer Günü kutlamaları nasıl başladı ?

Bu günün en dikkat çekici yönü, Katolik Ansiklopedisinde 14 Şubat günü aşk uğruna ölen 3 adet Katolik aziz olduğu kaydının bulunuyor olmasıdır. Sevgililer günü ( Valentines Day ) kutlamaları ise ilk olarak Papa Gelasius tarafından 14 Şubat 496 yılında ilan edilmiş ve kutlamalar başlamıştır…

 

GÜNÜMÜZDE SEVGİLİLER GÜNÜ

Sevgililer gününü aşk ile ilişkilendirmesi ise bir çok efsane hikaye ile bezenmiş olmasının yanı sıra, daha yeni bir tarih olan 14. yüzyıl kitaplarda yazanlara dayandığı düşüncesi daha ağır basmaktadır. 14. yüzyıldaki bazı yazılı kayıtlardan edinilen bilgiler ışığında, 14 Şubatta geleneksel olarak İngiltere ile Fransa’da ki kuşların çiftleşme tarihi olarak 14 Şubat olması ve bu günden ortaya çıkan sevgililik düşüncesi ile doğduğu düşünülmekte.

Ve bu düşünceden yola çıkarak,  14 Şubat günü sevgililer birbirlerine My Valentine ( Aşkım) kelimesi  ile Mektuplar göndermeye başlar ve günümüze kadar değişime uğrayarak devam etmektedir.

AŞK VE İLİŞKİLER KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Kadın Sitesi, Sihirli Kadın her gününüzün Sevgililer günü olması dileğiyle iyi günler diler…

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.