Sevgili ne anlama gelir

Sevgili genel anlamı ile duygusal anlamda yüksek ilgi duyulan ve duygusal ilişki içerisinde bulunulan cinsel paylaşımlar olan fakat devlet organlarınca resmi olarak onaylanmamış, Yani evlilik bağı kurulmamış olan ikili Gönül ilişkisine verilen addır …

 

Reklam

Sevgilinin kelime anlamı nedir ?

sevgili-kimdir-2-anlami-nedir

Sevgilimin kelime anlamı kişinin sevgisine sahip olan içerisinde sevgiyi barındıran kişi anlamına gelmektedir…

Sevgililiğin sınırları nedir ?

Sevgililiğin sınırları genel anlamda cinsel kimliklerin birbirine ilgi duyduğu yani cinsel iletişimin olduğu ilişki bağı ile başlamaktadır.

Bunun yanı sıra 2 kişinin birbirinin farklı zevklerine ilgi duyması ortak paylaşım paydaları bulma çabaları ve farklı paylaşımları birbirlerine beğendirme sevdirme ve birini mutlu etme eğiliminde olmaları ve paylaşımın ortak nokta olduğu bir ilişki kurmaları temel olandır.

Sevgililik kavramı ile karı-koca olma kavramı arasındaki temel fark devletin tayin ettiği devlet memurları tarafından bir deftere yazılma kaydı ile ilişkilerinin devlete beyan edilmemiş olması durumudur…

 

Sevgililik ile ilgili sosyal kaygılar

Sevgililik birçok toplumun farklı alanlarında onaylanmayan veya üstü örtülen bir ilişki kavramıdır.

Evlilik bağının kurulabilmesi için iki insanın önce tanışma Sonra arkadaşlık ardından biraz dostluk kurması ve ardından sevgililik aşamasına geçmesi Uzun soluklu bir evlilik yaşamı için gereklidir.

Sevgililerin arasında olan cinsel paylaşım ise toplum baskısının en yüksek olduğu noktalardan biridir. Yaşları erişkinliğe ulaşmış akılları sağlıklı olan iki kişinin kendi bedenleri üzerindeki hakları ve paylaşımları ne kadar özel ve mahrem ise de özellikle kapalı veya yarı kapalı toplumlarda Bu durumun kınanması Dolayısıyla ilişkiler ya gizli saklı ya da zorluklar içerisinde yürütülmektedir…

 

Cinsellik olmadan sevgililik olur mu ?
sevgili-kimdir-3-cinsellik-onemli

Cinsel iletişim duygusal ilişkilerin başka bir deyişle Aşk ilişkilerini en temel kavramlarından biridir.

Cinsellik olarak söz konusu olan kavram sadece cinsel birleşme ifade etmemesi Yani ben teması öpmek güzel ve Cilveli sözler sarf etmek cinsel kimliklerin önde olması gibi durumlar cinsellik kavramının geniş çerçeve sinir.

Belli bir yaştan sonra bedenin cinsel fonksiyonlarının yavaşlaması ve bitmesi sonucu doğal olarak cinsellik azalmakta veya bitmektedir ve Bu doğrultuda cinsel paylaşımlar azalmaktadır Fakat bu sevgililik ilişkisi sürdüren insanların birlikte aşama aşama geçtiği bir süreçtir ve doğaldır. Fakat cinselliğin söz konusu olmadığı Yani az önce bahsettiğimiz Dokunma temas etme cilveleşme bakışma ve cinsel kimliklerin birbirine karşı kapalı olması durumunda kurulan ilişki arkadaşlık veya dostluk ilişkisinden farklı değildir. Dolayısıyla cinsel paylaşımların olmadığı bir ilişkiye sağlıklı bir sevgilim ilişkisi demek mümkün değildir.

Mutlu günler dilerim

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.