SELÜLİT YOK ETME DİYETİ NASIL YAPILIR?

Günümüz kadınlarını en çok üzen estetik görünüm sorunlarından en önde gelenlerinden biri  selülittir Selülit sorunundan kurtulabilmek için öncelikle selülitin neden ve nasıl oluştuğunu bilmemiz gerekiyor

 

Selülit neden, Nasıl oluşur ?

Selülit oluşumu deri altında yer alan yapının çok farklı olmasıyla ilgilidir. Yağ hücrelerini taşıyan doku, deri altında farklı yaşlarda ve farklı cinsiyetlerde, ön plana çıkmasıyla birlikte farklılıklar gösterir. Bu sebepten kadınlardaki yağ fazlalığı özellikle kadınlarda selülit oluşumunu erkeklere göre daha da ön plana çıkarır.

Kolojen ve konektif (bağ ) dokunun parçalanmasıyla oluşan oluşumdur. Eğer bu dokular yıkılırsa yağ dokusu ön plana çıkar ve görünür hale gelir.

Bu bölgedeki vasküler (dolaşım) sistemin ne kadar etkinlikte bir dolaşım sağladığı ile bağlantılıdır

Enflamasyon süreçlerinin selüliti oluşturabilecek sebeplerden bir tanesi olabileceği yönündedir. Hücre biyopsileri sonucunda selülitli hücrelerde kronik enflamasyon görülmüştür.

Uzmanlar, beslenmenin de selülit oluşumunda büyük rol oyandığını söylüyor; “Selülit her zaman çok şişmanlık ve obezitenin sonucu olamaması ile birlikte, yağ dokusundaki azalış çoğunlukla selülit dokusunda bir iyileşme görülmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte bazı bulgular spesifik besinlerin ve besin destek gruplarının, bu problemin çözümünde, anti -selülit diyetlerinin sadece yağ kaybettirici diyetlerden daha etkin olduklarını göztermektedir.”..

Selülit diyetleri

Günümüzde kadınları çok rahatsız eden problemlerden biri olan selülitin oluşumuna etki ettiği düşünülen 4 farklı görüş var. Selülitin neden oluştuğunu öğrenmek ve yaklaşan yaz aylarına selülitsiz merhaba demek için Anti Selülit diyetini çok bilmeniz gerekiyor…

Selülitin yok olmasına yardımcı olan yiyecekler nelerdir ?

Yağ birikime karşı en etkili savunma mekanizmalarından bir tanesi vücudun insulin tepkisini minimize etmektir. Bunun anlamı beslenmedeki toplam karbonhidrat sayısından düşüş yapmaktır. Fakat bundan bütün karbonhidratları elimine etmek gerektiği anlamı çıkarılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki kompleks karbonhidratlarda yüksek besleyiciliği ve fitokimyasalları (meyveler, kuru baklagiller, sebzeler içerisinde bulunurlar) ile selülitin çözümlenmesi konusunda en büyük yardımcılarımızdır. Selülitle ilgili en etkili yöntemlerden bir tanesi basit şekeri ve rafine edilmiş karbonhidrat kaynaklarını tüketmemektir. Diğer bir önemli unsur ise tam buğdaydan yapılmış ekmek grubu gıdaları ve meyveler gibi kompleks karbonhidratları tüketilirken bir protein kaynağı veya sağlıklı bir yağ grubu besini ile tüketilmesine özen gösterilmesidir. Bu sayede sindirim yavaşlayacağından insülin salgısı da sınırlandırılacaktır. Gerçekten etkili bir şekilde yağ yakmak için beslenme programına biraz kahve (kafein), çay (xanthine) eklemek etkili olacaktır. Günde birkaç kere yeşil çay tüketmek ise catechin – polyphenollerinden dolayı etkili bir metabolizma hızlandırıcı olacaktır…

Kolajen Yıkıcı ve Kollajen Yapıcı Yiyecekler

Eğer kolajen yıkımı sizin için selülit sebebi ise bu yıkıma bir dur demeniz gerekir. Bu yıkımı durdurucu veya yavaşlatıcı gıdalar da size bu konuda destek olacaktır.

C vitamini: En kuvvetli antioksidanlardan biri olan C vitamini, bunun yanıunda güçlü bir kolajen üreticidir. C vitamini yönünden  zengin olan turunçgiller, brokoli, , yeşil biber , çilek,  karnabahargibi sebze ve meyveler de kolajen yapımında önemli rol oynamaktadır.

Bioflavonoidler: Bu grupta yer alan kolajeni yıkan iki enzimi bloke eder. Toz kakao, üzüm suyu, kırmızı şarap, üzüm çekirdeği ektresi, üzüm kabuğu gibi proanthocyanidinlerden zengin olan gıdalar bu iki enzimi bloke ederek yıkımı da büyük ölçüde önlemiş olurlar. Kolajen yıkımı önlenirken aynı zamanda kolajen ve yeni bağ doku yapımına da destek olmamız gerekir. Bazı besin maddeleri de bu konuda etkinlik göstermektedir.

Jelatin: Jelatin özellikle 3 aminoasit açısından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bunlar; proline, hidroksiprolin, glisin. Hidrolize edilmiş jelatin (beslenme desteği olarak bulunabilir) içerisindeki oligipeptidler sayesinde kolajen sentezine destek olur.

Soya: Östrojenin yaptığı işlerden bir tanesi de spesifik olarak kolajeni yıkmaktır. Soya içerdiği fitoöstrojenle östrojeninin görevini taklit ederek östrojen hücre reseptörlerine bağlanır ve kolajenin yıkılmasını engeller…

 

Dolaşımının düzenlenmesi ve selüliti yok etmek için ne yapmalı?

Bol bol su için: su biyokimyasal olayların oluşumunu maksimize eder ve vücuttan toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. İhtiyaç kadar içilen sıvı normal kan basıncını sağlar, kan akışını ve, hücre içerisinde sıvı oranını düzenler.

Kuşkonmaz: Doğal bir ödem söktürücüdür. Ödemi engelleyerek selülit oluşumunu da engeller.

Yağlı balık: Yağlı balıkta bulunan Omega- 3 damarları genişleterek kan dolaşımını ve kan akışını kolaylaştırır.

Sarımsak ve soğan: Kan basıncının düşmesine sebep olarak dolaşımın ve kan akışının rahatlamasını sağlar.

Zencefil: Aspirin gibi etki göstererek kan damarlarında plak oluşumunu engeller, daha az yapışkan hale getirir. Aynı zamanda kanı inceltici etkisinden dolayı dolaşımı ve kan akışını rahatlatır. Zencefilin anti- enflamatuar etkisi de kuvvetlidir.

Kereviz: İçerisindeki maddeden dolayı (3-butylphthalide) kan damarlarının kasılmasını önleyerek dolaşımı rahatlatır.

Muz: İçerisinde bulunan potasyumla (yaklaşık 500 miligram / meyve) kan basıncını düşürür ve dolaşıma yardımcı olur…

 

Selülit’e neden olan Enflamasyonu Azaltmak için

Balık ve Keten tohumu: Omega- 3 ve Alfa linolenik asidin anti enlamasyon özelliğinden dolayı selülit için tüketilmelidir.

Antioxidantdan zengin gıdalar: Bu tür gıdaların enflamasyonu kontrol altına alma ve tedavi etme konusundaki etkinliği zaten bilinmektedir. C,E vitaminleri ve beta, karoten, minerallerden çinko, manganez, selenyum, bakır en bilinen antioksidanlar arasındadır. Antioksidanlardan en fazla şekilde yararlanmak için, antioksidanlardan zengin yiyecekleri multi vitamin tabletlerine tercih edin. Kuru erik, kuru üzüm veya herhangi bir koyu renkli meyve ve sebze bu konuda en büyük destekçiniz olabilir. Hint mutfağında bolca kullanılan hint safranı (zerdeçal) antioksidan yönünden kayda değer zenginliktedir.

Bioflavonlar: Enflamasyonu engellemede ve tedavi etmede çok etkili oldukları gibi kolajen ve elastazın da yıkılımını engellemede çok etkilidirler. Hücre zarını koruyarak, tamirini de yaparlar. Bioflavonlardan zengin gıdalar arasında soya, soğan, yeşil fasulye, lahana çeşitleri, elma, turunçgiller ve suları, kuru erik yer almaktadır.

Ananas: Bulundurduğu bromelain enzimi sayesinde fazla su atılımı destekleyerek, ödemleri azaltır, morarmaları ve bu bölgelerdeki ağrıların azalmasına yardımcı olur…

 

Anti – Selülit Diyeti

  • Kahvaltı

Şekersiz ve Kremasız Kahve

1 tam haşlanmış yumurta

Yarım su bardağı yulaf ezmesi

5 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu

1-2 yemek kaşığı kuru üzüm

1 Su bardağı yağsız süt

 

  • 1. Ara Öğün 

1 su bardağı yağsız süt  çeyrek su bardağı  protein tozu ve buz karışımı

  • Öğlen Yemeği

Sebze ve tavuk sote; sebzeler: soğan, sarımsak, zencefil, kereviz, yeşil biber, brokoli, mantar ve 100 gr. Tavuk (derisiz), 2 tatlı kaşığı fıstık yağı ve bir miktar soya sosu (tuzu azaltılmış)

3 yemek kaşığı esmer pirinç pilavı

Yeşil çay

1 portakal

 

 

  • 2.Ara

1su bardağı sebze suyu

Kavrulmuş soya fasulyesi (tuzsuz) ½ su bardağı

Su

  • Akşam Yemeği 

120 gr. somon ızgara

Sebze kavurma; kuşkonmaz, brokoli, soğan, sarımsak, domates, limon suyu, hint safranı ve baharatlarla kavrulmuş

1 bardak ananas suyu

  • 3.Ara

1 tatlı kaşığı kakao koyulmuş 1 bardak kakaolu süt

ORGANİK KATOJENİK  BESLENME İLE İLGİLİ YAZIMIZI OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ 

ve

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

Mutlu ve selülitsiz bir gün dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.