Selülit hakkında bilmeniz gerekenler

Estetik ve sağlık açısından bir çok kaygımız vardır.  Bunlardan özellikle estetik açıdan en yaygınlarından biri özellikle üst bacak yanlarında meydana gelen portakal kabuğu görüntüsü şeklindeki Selülit sorunudur. Selüloit Her kadının ve bazı erkeklerin korkulu rüyası olan bir estetik sorunudur. Bu sorunun kaynağı ile ilgili sizler için araştırmalarımız sonucu oluşturduğumuz “Selülit, Nedenleri ve Çözümleri” yazımızı sizinle paylaşmak istiyoruz…

 

Selülit Nedir ?

selulit-nedir-neden-olur-tedavileri-nelerdir-2

Selülit, görünümü nedeniyle portakal kabuğu cildi olarak da bilinir ve kadınların yüzde 80 ila 90’ını etkiler.

Selülit, deri üzerinde oluşan topaklar ve çukurların oluşumuna verilen addır. Selülit için en yaygın benzetme aynı zamanda halk arasında bir terim olan yaygın isimler portakal kabuğu deridir.Selülit kadınların yanı sıra erkeklerde de görülebilmektedir, ancak farklı yağ, kas ve bağ dokusu dağılımları nedeniyle kadınlarda çok daha yaygın şekilde görülür. Selülit genellikle kalça ve uyluk bölgelerinde görülmektedir. Bunun yanı sıra vücudun farklı  bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Selülit ile ilgili bir çok farklı tedavi mevcuttur, ancak bu tedavilerin etkileri ne yazık ki çoğunlukla geçicidir.Yağ dengesi doğru biçimde beslenme sigara gibi olumsuz alışkanlıklardan arınmak ve durağan olmayan  aktif bir yaşam tarzı düşük kalorili sağlıklı bir diyet, şeker birikimine bağlı olan selülitin azaltmaya veya oluşumunu engellemeye yardımcı olmaktadır…

 

Selülit Seviyeleri ?

2009′ yılında tıp literatürüne giren bir selülit şiddet ölçeği yayınlanmış ve , durumu üç derece kullanarak tanımlamıştır:

 • Derece 1 veya hafif selülit: 1 ile 4 arasında yüzeysel çöküntü ve cilde hafifçe “dökümlü” veya sarkan bir görünüm ile “portakal kabuğu” görünümü vardır.
 • Derece 2 veya orta selülit: Beş ile dokuz arasında orta derinlikte çöküntü, bir “süzme peynir” görünümü vardır ve cilt orta derecede dökümlü görünür.
 • Derece 3 veya şiddetli selülit: 10 veya daha fazla derin depresyona sahip bir “çöküntü” görünümü vardır ve cilt ciddi şekilde dökülme görünümündedir.^..

 

Selülit Nedenleri nelerdir ?

Selülite neden olan temel kaynak  kesin şekilde bilinmemektedir, ancak dermatolojik katmandaki bağ dokusu ile derinin yüzeyinin hemen altındaki yağ tabakası arasındaki bir etkileşimden kaynaklandığı bilinmektedir.Kadınlarda, bu tabakadaki yağ hücreleri ve bağ dokusu dikey olarak yer almaktadır. Yağ hücrelerinin cilt tabakasına taşması, bu selülit görüntüsüne neden olmaktadır.Erkeklerin doku yapısının çapraz yapıya sahip olması, neden selülit sahip olma olasılığını kadınlardan daha az olduğunu açıklamaktadır…

Selülite Neden Olan  Hormonal faktörler ve yaş

 • Hormonlar muhtemelen selülit gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Östrojen , insülin , noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin selülit oluşumu sürecinin bir parçasıdır.
 • Bir teori, menopoza yaklaşımda kadınlarda östrojen azaldıkça, cilt altındaki bağ dokusuna kan akışının da azalmasıdır. Daha düşük dolaşım, bölgede daha az oksijen anlamına gelir ve bu da daha düşük kolajen üretimi ile sonuçlanır . Yağ hücreleri de östrojen seviyeleri düştükçe büyür .Bu faktörler, yağ birikintilerini daha görünür hale getirmek için birleşir . Deri altındaki yağ bağı dokusunu zayıflatırken, tanıdık çukurlaşma etkisi ortaya çıkar.Ayrıca ilerleyen yaş , cildin daha az elastik, daha ince ve sarkma olasılığının artmasına neden olur. Bu , selülit gelişme ihtimalini artırır …

Selülite Neden Olan Genetik faktörler

Selülit gelişimi için belirli genler gereklidir. Genetik faktörler, bir kişinin metabolizma hızına, cildin altındaki yağ dağılımına, etnik kökene ve dolaşım düzeylerine bağlanabilir. Bunlar selülit gelişme şansını etkileyebilir.
Selülit oluşumuna neden Olan Beslenme ve yaşam tarzı faktörleri
Sağlıklı bir yaşam tarzı riski azaltmaya yardımcı olsa da selülite “toksinler” neden olmaz.

Selülite Nden Olabilecek Diyet ve yaşam tarzı faktörleri

Sağlıklı bir yaşam tarzı riski azaltmaya yardımcı olsa da selülite “toksinler” neden olmaz.
Çok fazla yağ, karbonhidrat ve tuz ve çok az lif yiyen insanların daha fazla miktarda selülit olduğu görülebilmektedir. muhtemeldir.
Sigara içenlerde, egzersiz yapmayanlarda ve uzun süre tek bir pozisyonda oturan veya ayakta kalanlarda da daha yaygın şekilde gözlemlenmektedir..
Kalçalar arasında sıkı elastiki olan iç çamaşırı giymek kan akışını sınırlayabilir ve bu selülit oluşumuna katkıda bulunabilir.
Selülit fazla yağ oranına  sahip kişilerde daha yaygındır, ancak zayıf ve formda insanlar da olabilmektedir.. 25 yaşından sonra olması daha olasıdır, ancak gençler de dahil olmak üzere genç insanları da etkileyebilir.

Egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Selülit fazla yağa sahip kişilerde daha yaygındır, ancak zayıf ve formda insanlar da alabilir. 25 yaşından sonra olması daha olasıdır, ancak gençler de dahil olmak üzere genç insanları da etkileyebilir.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları selülit oluşumunu ve olma ihtimalini azaltmaktadır…

 

Selülit Tedavileri Nelerdir ?

Selülitin giderilmesi için çeşitli terapiler önerilmiştir, ancak hiçbiri henüz bilimsel araştırmalarla doğrulanmamıştır. Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) tarafından onaylanan ve incelenen , cilt yüzeyinin altındaki bağ dokusu bantlarını parçalayarak selülit görünümünü azaltmada başarılı olabilecek bir dizi tekniği sizlerle paylaşmak istiyoruz

 • .Akustik dalga terapisi ses dalgalarını iletmek için elde tutulan bir cihaz kullanır. Çalışabilir, ancak birkaç oturum alabilir.
 • Lazer tedavisi bir yıl veya daha uzun süre selülit görünümünü iyileştirebilir. Cildin altına çok küçük bir lazer prob yerleştirmeyi içerir. Daha sonra lazer ateşlenir ve doku parçalanır. Bu ayrıca kolajen üretimini artırarak cildi kalınlaştırabilir. Kalınlaşmış cilt, aşağıdaki selülit görünümünü azaltabilir.
 • Subcision , bağ dokusu bantlarını kırmak için cildin altına bir iğne koyarak bir dermatolog  uygulama içerir. AAD, sonuçların 2 yıl veya daha fazla sürebileceğini gözlemlenmektedir.
 • Vakum destekli hassas doku salımı , küçük bıçaklar içeren bir cihaz kullanarak bantları keser. Bağ bantlarını kestiğinde, altındaki doku cildin altındaki boşluğu doldurmak için yukarı taşınır ve selülit görünümünü ortadan kaldırır. Bu uygulamanın etkisi yaklaşık  3 yıl sürebilir, ancak başarısı hakkındaki bilgi sınırlıdır.
 • Karboksiterapi , cildin altına karbondioksit gazı sokmayı içerir. Yan etkiler prosedürden sonra morarma ve rahatsızlığı içerir, ancak kısmen selülit ortadan kalkabilir.
 • Endermologie , cildi kaldıran vakum benzeri bir cihazla derin bir masaj içerir. ABD (ABD) Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bunu güvenli olarak onayladı, ancak AAD’ye göre bunun işe yaradığına dair çok az kanıt var.
 • İyonithermie selülit azaltma işlemi , etkilenen bölgenin özel bir çamur veya kil ile kaplanmasını, ardından bir elektrik akımı uygulanmadan önce plastikle sarılmasını içerir. Etkili olduğu kanıtlanmamıştır.
 • Radyoterapi , selüliti ısıtarak azaltmayı amaçlamaktadır, ancak herhangi bir sonuç kısa vadelidir.
 • Lazer destekli liposuction az miktarda yağı yok eder, ancak bu çukurluğu daha da kötüleştirebilir. Araştırmalar henüz selüliti azaltmak için çalıştığını göstermedi.
 • Ultrasonik liposculpting , yağları hedefler ve yok eder, ancak çalıştığını göstermek için araştırmalar devam etmektedir.
 • AAD’nin önermediği teknikler arasında, yağın donmasına neden olan kriyolipoliz mezoterapi, cilt altına bir madde karışımı enjekte edilmesi uygulamasıdır…

 

Selülit İlaçlar ve kremler

Yağlı doku yapısı üzerinde etkili oldukları için bazı ilaçlar ve kremler selülit tedavisi için önerilmektedir.
Kafein hücreleri daha az görünür hale getirmektedir. Dolayısı ile selülit için özel olarak kafeinli kremler üretilmektedir. Bu kremlerin  günlük olarak uygulanması önerilmektedir.. Selülit için çeşitli kafein kremleri bir çok satış platformunda kolaylıkla bulunabilmektedir.

Cildi kalınlaştıran yapıdaki kremler ve ilaçlar selülit görünümünü azaltabilir. Sonuçları görmek için en az 6 aylık kullanım gerekir.

Bu tarz ilaç ve kremleri kullanmadan  önce bir alerji testi yaparak denemek önemlidir, ayrıca mutlaka doktora danışılarak ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Bazı araştırmacılar , hücre metabolizmasını ve dolaşımını iyileştirebilecek ilaçlar kullanmayı önermektedir. Ancak bunların Selülit konusunda  etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Alternatif Selülit çözümleri

Alternatif veya tamamlayıcı tedaviler arasında kafein, üzüm çekirdeği ekstresi veya gingko biloba en yaygın olarak kullanılanlardır. Bu ajanlar harici( SÜRÜLEREK ) , oral ve enjeksiyon yoluyla uygulanmıştır, ancak bunların hiçbirinin kesin olarak etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Bazı insanlar selülit görünümünü azaltmak için sıkıştırma kıyafetleri giyerler. Bu giysiler görünür selüliti azaltmak için arterleri sıkıştırmaya ve kan ve lenf akışını artırmaya çalışır. Varis çorapları ve diğer giysiler günümüzde kolaylıkla bulunup satın alınabilir .

Liposuction ve diyet, selüliti tek başına yok edemez , çünkü yapılan bu uygulama ve diyetler bağ dokusunun yapısını etkilemez.Bununla birlikte, yağ alımını azaltmak, dokuları itmek için daha az yağa sahip olmak anlamına gelecektir. Sağlıklı, dengeli bir yemek ve egzersiz yapmak selülit görünümünü azaltabilir.

Selülit Masajı Selülit ile mücadele etmek için destek uygulamalardan biridir.

GÜZELLİK ve GENÇ KALMAK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN …

MUTLU GÜNLER DİLERİZ

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.