sex addiction

Seks Bağımlılığı “Nemfomani” Bir Hastalık mıdır?

Son yıllarda bu şikâyetler ile ruh hekimlerine başvuruların olması dikkati çekiyor. ‘Seks bağımlılığı‘ olarak adlandırılan bu durum henüz tam anlamı ile anlaşılmış olmamakla birlikte, bilimsel kitaplara konu olmakta ve bu konuda bilgiler verilmektedir. Seks bağımlılığında kişinin zihni uğraşı, tamamen cinsel doyum bulabilmek, cinsel ilişkiye girmek ya da cinsel uyarılar içinde olmaktır. Sık mastürbasyon yapar, aynı alkol ya da madde bağımlılığında olduğu gibi, aradığını bulamadığında sıkıntılı, sinirli ve yoksunluk içindedir. Kadın sitesi ilişki sağlığı bölümünde bugün sizlerle “cinsel ilişki bağımlılığı ” yazımızı paylaşıyoruz.

 

NEMFOMANİ SORUNU

NEMFOMANIA PROBLEM
seks-bagimliligi-hastalik-mi-2

Bu sorunu yaşayan çoğu kişinin bazen bir tabu olarak konuşmaktan kaçındığı, gizlediği bazılarının da hayatlarında övünme nedeni olarak görerek yanlış teşhis koyduğu bir konu. Ancak uzmanların oluşma nedenlerini araştırdığı ve tedavi yönetmeleri üzerine yoğunlaştığı seks bağımlılığı aslında sosyal hayatı bozan, yuvaları yıkan, kariyerleri dağıtan büyük bir tehdit.

Doktorlara göre daha önce de Dünyaca ünlü golfçu Tiger Woods’un seks bağımlılığı yüzünden tedavi görmeye başlaması ile gündeme gelen bu bağımlılık çoğu sahibi tarafından ya fark edilmiyor, ya da erkeklik gücü olarak görülüyor. Erkek ’10-20 kere yapıyorum’ diye övünüyorsa sorun var demektir. Türk erkekleri, bu bağımlılığı güç zannederek övündükleri için tedaviyi gerekli görmüyorlar. Burada önemli olan sebebi bulmaktır. Genelde annesine olan bağımlılığını aşamayan bir bireylerde oluşuyor ve çok iyi bir psikoterapi gerektiriyor…

 

Hemen hemen tüm nemfomanlarda yani seks bağımlılarında güçlü suçluluk ve utanç duyguları ( % 96), güçlü izolasyon ve yalnızlık duyguları ( %94), işe yaramazlık ve umutsuzluk duyguları (% 91) ve kişisel değerlere ve inançlara aykırı davranma ( %90 ) görülmekte. Seks bağımlılığı üzerinde son 20 yıldır yapılan çalışılmalarda; erkeklerde ereksyon sorunlarından ve peniste kısmen ya da tam his eksikliğinden bahsedilmektedir.

Birçok psikoterapist bu davranış şeklinin mantıki bir seçimden çok ilkel bir işlev olduğunu düşünmektedir.  Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi kişinin toplumda itibarını, prestijini, kredibilitesini yok edebilir. Seks bağımlısı olan bir birey kendi sosyal konumuna, saygınlığına, bulunduğu ortama uygun olmayan cinsel ilişkilere sık girer ve hayatı boyunca beraber olmayacağı insanlarla birtakım cinsel ilişkiler yaşar ve zamanla bundan suçluluk duymaya başlar…

 

Seks bağımlılığı araştırmaları

Seks bağımlılığı, erkeklerde %3 kadınlarda %1 oranında görülmektedir. İnternet kullanımıyla kadınlarda da sıklığı giderek artmaktadır. ABD’de erkeklerde %8, kadınlarda %3; İtalyanlarda ise erkeklerde % 4,2, kadınlarda % 1,5 oranında seks bağımlılığı bildirilmiştir.

Seks bağımlılığı (Nemfomani) daha çok 25-50 yaş grubunda görülür. İnsanların bu konularda dürüstçe açıklama yapmamaları, sorunun toplumsal boyutunu tahmin etmeyi de ne yazık ki güçleştiren bir etken. Sıradan bir ev kadınından kıdemli bir yargıca kadar hemen herkes aslında bir seks bağımlısı olabilir, kariyerle ya da eğitimle ilgisi yoktur.

Kadınlarda sosyoekonomik düzeyi iyi,  erkeklerde ise kötü olanlarda daha sıktır. Düşük sosyoekonomik düzeyde iş dışında kişinin zevk alacağı imkânlar yoktur ve bu yüzden cinsellik çok abartılı algılanır. Cinsel suçluların % 72 ‘si, tecavüz suçu işleyenlerin de % 38 i cinsel bağımlılık kriterlerine uymaktadır.

İlişkiler ve cinsellik hakkındaki diğer yazılarımız için HEMEN BURAYA TIKLAYIN.

Mutlu günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.