ŞEKER HASTALIĞI NASIL ÖNLENİR ?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Önlenebilir mi?

Diyabet diğer adı ile” Şeker hastalığı” , kendisi tehlikeli görünmeyen fakat etkileri hayatı ciddi şekilde tehlikeye atan ciddi bir rahatsızlıktır. Yaşam şeklimizi değiştirerek diğer bir deyişle tekrar ettiğimiz bazı yanlışlardan uzak durarak ve biraz dikkatle orta ve ileri yaş şeker hastalığından korunmak mümkündür. Kadın sitesi sağlıklı yaşam bölümümüzde “diyabeti kontrol alma yöntemleri” yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

Diyabetten Nasıl Korunurum ?

Son yıllarda erişkin şeker hastalığının önlenmesinde yaşam tarzının çok önem taşıdığı; sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizlerle bu riskin hayli azaltılabileceğini gösteren araştırmalar yayınlanmaya başladı. Şeker yükleme veya açlık sonrası kan şekerindeki artma, kilo fazlalığı, hareketsizlik gibi- bazı faktörler şekere yakalanmamızı kolaylaştırıyor. Fakat iyi haber, bunların önemli bir bölümünün önlenebilmesi.

Yapılan çalışmalarda obezite olarak değerlendirilmiş olgularda yıllık ortalama 4 – 5 kg kilo kaybı ve günlük 30 dakikalık egzersizlerle diyabet gelişmesinde anlamlı azalma saptanmış. Egzersiz, her tür fiziksel aktiviteyi kapsar; yürümek, aerobik yapmak, yüzmek, bisiklete binmek, tenis oynamak, dans etmek, spor yapmak, bahçe işi yapmak… gibi.

Böylece fiziksel ve ruhsal kendinizi daha iyi hissedersiniz. Böylece egzersiz sayesinde kan şekeri, tansiyon ve kolesterol seviyelerinde düşme sağlanabilir. Kalp hastalığı riski düşer, insülin daha iyi hizmet görür, eklemler esnek kalır ve kilo verilebilir…

 

Yaşam Tarzınızı gözden geçirin

Yaşam tarzı değişikliklerinin ve Metformin kullanımının şeker hastalığını ne ölçüde önleyebileceği ya da geciktirebileceğini gözlemlemek amacıyla yapılan bir araştırmanın sonucunda, şeker hastalığına yakalanma şansı yüksek riskli kişilerin, zayıflayarak, sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak gerçekleştirecekleri yaşam tarzı değişikliğiyle, hastalığa yakalanmalarının önlenebileceği ya da geciktirilebileceği belirlenmiş.

Diğer yandan uzmanlar diyabeti önlemek için hastalığı daha gizli şeker aşamasındayken tespit etmek gerektiğini belirtiyorlar. Böylece hastada gerekli yaşam tarzı değişikliklerini gerçekleştirerek, gerektiğinde ilaçlarla tedavisini de yaparak diyabetin oluşumu önlenebiliyor. Tip 2 diyabet sinsi bir hastalık ve çok belirgin bulgularla ortaya çıkmıyor. Ancak çok su içme, çok idrara çıkma, nedensiz zayıflama, sık ortaya çıkan yaralar, kaşıntı gibi şikâyetler, hastalığı haber veren en önemli belirtiler. Bu belirtilerin ortaya çıkmasıyla zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekiyor. Vücuttaki şeker düzeyinin yükselmesi böbrekler, gözler, kalp başta olmak üzere birçok iç organın ve damarların da olumsuz etkilenmesi anlamına geliyor…

 

İnsülin Fazlasının Kilo Yapma Sebepleri:

İnsülin fazlalığı ile ilgili kilo sorununun temel özelliği “insülin direncinin gelişmesi, hipoglisemi ataklarının sık görülmesi, probleme çoğu zaman iyi kolesterol HDL’nin azalıp trigliseridi yükselmesi, ürik asidin artması, karaciğerin yağlanması, tokluk şekerinin artması” gibi işaretlerin de eşlik etmesidir.

İnsülin Fazlalığı Belirtileri:

Eğer kilo sorununuz var ve aynı zamanda “halsizlik, bitkinlik, yorgunluk, özellikle sabah yorgunluğu, yemeklerden 1-2 saat sonra ortaya çıkan halsizlik, uyku eğilimi, terleme nöbetleri, sık acıkma, şekerli, unlu gıdaları yemeye eğilim, uyuklamalar, bir konuya odaklanmada zorlanma, sabırsızlık ve öfke belirtileri gece yeme eğilimleri uyku bozuklukları” gibi sorunlarınız da varsa insülin yüksekliğinden kuşkulanmalısınız. Aç karna alınan kan örneklerinde insülin düzeyinin 10 üniteden, tok karna alınan kan örneğinde insülin düzeyinin 40 üniteden yüksek olması insülin fazlalığına işaret edebilir. Tabi burada söz konusu edilen pankreasta üretilen insülinin fazlalaşmasıdır.

Mutlaka Doktorunuza Danışın

İnsülin dengesizliklerinin glisemik ve hipoglisemik olmak sonuçlarına varan durumları olarak adlandırılan şeker hastalıkları mutlaka doktor gözetimi altında kontrol edilmesi gereken sağlık sorunlarıdır. Mutlaka doktorunuza başvurun ve önerdiği yaşam şekillerini uygulayın. AYnı zamanda insülin sorununuzun erken teşhisi ile geciktirilebileceğini ve durdurulabileceğini sakın unutmayın.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.