Şeker Bağımlılığından Kurtulmanın En etkili Yolu

Her yemekten sonra arada sırada ve hatta bazen cebimizde veya ilk fırsat bulduğumuzda ağzımızı tatlandırmak niyetiyle şeker tüketme ihtiyacı duyarız. Bu ihtiyaç aslında ağzımızı tatlandırma bahanesi ile vücudumuzun şeker bağımlılığı nedeni ile bizi uyarması sonucu olur.Günümüzde şekerin bir çok farklı zararı kanıtlanmış durumda . Hatta özellikle işlenmiş şeker için “zehir” tabiri kullanılmakta. Bugün farkında olsak da olmasak da bir çoğumuzda şeker bağımlılığı var ve bu bağımlılık bizleri kanser gibi ölümcül hastalıklara veya diyabet sorunu gibi bir çok rahatsızlığa sürüklemekte. Bugün Kadın sitesi olarak sağlık açısından sorun yaşamamak için şeker bağımlılığından nasıl kurtulunur konusunda önemli bilgiler paylaşmak istiyoruz…

Reklam

 

Şeker Zehirdir !

seker-aliskanligi-nasil-birakilir-2-seker-zehir

Bir zamanlar soframızdan eksik olmayan her türlü yiyeceğin içerisine koyduğumuz çocukken çok sevdiğimiz ve hatta çocuklarımıza verdiğimiz şekerin zararları gün geçtikçe ortaya çıkıyor.Öyle ki bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda şişlenmiş şekerin bir çok kanser hücresi oluşturduğunu veya var olan kanser hücrelerini besleyerek insan hayatını tehlikeye doğru sürüklediğini öne sürmekte. Şeker tükettikçe aynen sigara ve alkol gibi bağımlılığının şiddetini arttıran bir besin . Fakat bu bağımlılıktan kurtulmak mümkün. Biraz dikkat, sabır ve irade yeterli …

 

Şeker bağımlılığından kurtulmak için ne yapmalı ?

seker-aliskanligi-nasil-birakilir-3-seker-bagimliligindan-kurtulmanin-en-etkili-yolu
  • Organik gıdalarla doğru beslenin

Mümkün olduğunca organik yani gerçek gıdalarla beslenin. İşlenmiş yiyecekler ve içecekler gerçek gıda değildir; şeker bağımlılığına neden olmaktan başka işe yaramazlar.

Eğer güvenilirse lütfen fiyatı sizi caydırmasın nihayetinde söz konusu olan sağlığınız ve hayatınız. Emin olun sağlığınızı kaybettiğinizde yerine koymak için en az o gıdalar dan kaçındığınız kadar masraf ediyorsunuz ve ne yazık ki çoğu zaman sağlığınızı da geri alamıyorsunuz .

Tüm öğünlerimizde  sağlıklı yağ ve gereği kadar protein olmalı. Karbonhidrat ihtiyacınızı ise  ise sebzeler, baklagiller, kuru yemişler ile giderecek şekilde gıda düzenlemesi yapın…

 

  • Kan şekerinizi düzenleyin 

Kan şekeri seviyenizi sabit tutabilmeniz çok önemli. Şekerin ani iniş çıkışları yani dalgalanmalar  yükselmesi veya alçalması kadar tehlikelidir.

Yumurta, ceviz gibi kuru yemişler ile protein içeren besleyici bir kahvaltı düzeni sağlayın. Her öğününüzde mutlaka protein olsun.

Yatmadan en az 3 saat önce bir şeyler yemeyi durdurun …

  • İşlenmiş Şekeri tamamen unutun 

Rafine şekerler kanser dostu gıdaların başında geliyor .

Günümüzde paketli gıdaların bir çoğunun içinde şerbet,şurup,glukoz ,Fruktoz , Sarkaroz , aspartam gibi farklı adlarda rafine şeker ve tatlandırıcılar bulunuyor.

Diyet şekersiz ve bunun gibi şeyler yazanlar dahil tüm gazlı içecekleri, meyve sularını, yapay tatlandırıcıları beslenmenizden çıkarın.

  • Çok  İyi uyuyun.

Araştırmalara göre uyku düzeni bozuklukları tatlı ve abur cubur yeme isteğine neden oluyor .

Mutlaka sağlıklı uyku ortamının ne olduğunu öğrenin ve uygulayın.

Uyku düzeni bozukluğunun hem şeker bağımlılığını tetiklediğini hem de bir çok vücut fonksiyonunun sağlığını olumsuz etkilediğini unutmayın. Ör: karaciğeriniz sadece uyku ile yenileniyor…

 

  • Mutlaka hareket edin !

Her gün 10 kilometre koşmanıza yada 1 ton ağırlık altına girmenize gerek yok. Ora mesafeleri yavaş yavaş yürüyerek de hareket edebilirsiniz.

Akıllıca egzersiz yapın. Canınız tatlı bir şey istediğinde atın kendinizi dışarıya yürüyün. Egzersiz endorfin düzeylerini yükselterek de şiddetli tatlı yeme ataklarının etkisini yok eder .

Egzersiz dikkatinizi başka yere çekerek isteği unutturur ve hem zinde tutar , hem zayıflatır hem de vücut fonksiyonlarının ideal şekilde çalışmasını sağlar…

 

  • Ekmeği Kesin

Ekmeği hayatınızdan çıkartın .

Veya evde kendiniz ekşi mayadan ve glütensiz bir seçenek yaratmaya çalışın.

Bir şeyi denemişsinizdir. Bir öğünde ne kadar çok ekmek tüketirseniz hemen ardından tatlı yeme ihtiyacı duyarsınız veya bir sonraki öğünde yine ekmek ve hatta daha çok yeme ihtiyacı hissedersiniz .ardından da bayılıyormuş gibi içiniz geçer.

Bunun nedeni aniden vücudunuza aldığınız yüksek oranda karbonhidrattır yani şeker.

 

 

  • Mutlu Yaşamaya özen gösterin

Stres gereği kadarı hayatta kalmak için önemli bir ruh halidir. Fakat fazla stres bir ok olumsuz bedensel reaksiyona neden olduğu gibi şeker ihtiyacını da tetikler

Stresi azaltın. çünkü gereksiz şekerli gıda  ve abur cubur yemeye yönlendirir.

Stresin çok yüksek olmasının veya çok uzun sürmesinin nedeni onun kaynağı ile yüzleşmekten korkmak ve/veya sürekli olarak kaçmaktır. Strese neden olan şeyi bulup sorunu çözüme kavuşturmaya gayret edin . Eğer yapınız stresli ise  meditasyon , yoga, nefes egzersizi, yada yeni moda kahkaha yogası gibi bir teknikle stres yönetimini başarabilirsiniz.

 

  • Gıda Intoleransınızı kontrol edin

Kimi zaman gıda hassasiyeti diğer adıyla intoleransı nedeni ile tatlı yeme atakları yaşayabilirsiniz. Yada önlenebilir şeker hastalığı başlangıcı olabilir.

Genellikle gizli alerjimiz olan yiyeceklere, örneğin Glüten, süt ürünleri, şeker gibi, istek duyarız.

Gıda hassasiyetlerinizin olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza baş vurun ve onu  bulmaya çalışın…

 

  • Tatlı isteğini azaltan gıdalar yada gıda takviyeleri kullanın.

Tabi ki tavsiyemiz doğal organik gıdalar tüketmeniz ,eğer çok elzemse gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Balık gibi  D vitamini ve omega-3 içeren gıdalar şeker ihtiyacını azaltır ve tüketimini azaltme eğilimi sağlar.  Ayrıca glutamin, tirosin ve 5-HTP gibi amino asitler tatlı isteğini azaltır.

Tatlı isteğini ve stresi azaltan  bu maddeleri içeren doğal bitkisel desteklerden de yararlanabilirsiniz.

 

Şeker bağımlılığından Kurtulmayı Başarabilirsiniz !

Şeker ve tuz önce ağız alışkanlığı yani tat kodlaması ile başlar .

sadece 3 gün şekersiz ve tuzsuz şekilde beslenirseniz emin olun daha önce yediğiniz kadar şekerli ve tuzlu yiyemezsiniz çünkü tat duygunuz normale döner ve o kadar şeker yada tuz çok fazla gelir. Ayrıca çocuklarınıza şeker ve şekerli gıdalar vermeyin verdirmeyin. onları zehirlemeyin ve başkalarının zehirlemesine izin vermeyin merak etmeyin gıdalardan ihtiyaçları kadar karbonhidrat alabilirler.

Biraz gayret , yaşam şekli değişikliği ve irade ile şeker bağımlılığından rahatlıkla kurtulacaksınız. Kendinize inanın ! biz inanıyoruz…

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı mutlu uzun bir ömür diliyoruz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.