SEDEF HASTALIĞI NEDİR

Sedef Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

En büyük korkumuz cildimizde meydana gelen bir rahatsızlık yüzünden güzel görünümümüzün olumsuz etkilenmesidir. Fakat güzelliğin yanı sıra sağlığımızı da etkileyen deri rahatsızlıkları vardır. Bunlardan önde gelenlerinden biri de Sedef Hastalığıdır. Kadın sitesi sağlık bölümünde “Sedef Hastalığı Nedir ?, Sedef hastalığının belirtileri Nelerdir? Sedef Hastalığının tedavisi nasıl olur ? ” sorularının cevaplarını sizinle paylaşmak istiyoruz…

 

Sedef Hastalığı ( Psoriasis )

SEDEF NEDİR, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASIL OLUR
sedef-hastaligi-belirti-ve-tedavisi-nelerdir-2

Sedef deri hastalıklarının en önemlilerinden olup genellikle yirmili yaş ve elli yaş grubuna hitap eden tekrarlayıcı ve sık rastlanan bir cilt hastalığıdır.

Deri örtüsünün olduğu tüm bölgelerde saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta, gövdede, dizde, dirsekte, bacaklarda kısacası tepeden tırnağa tüm vücutta görülebilir.

Sedef Hastalığı Belli bölgelerde deri hücrelerinin olması gerekenden çok daha fazla ( 10 kata kadar ) daha fazla üremesi sonucu meydana gelen ve hem görsel olarak olumsuz etkide bulunan hem de kaşıntı baş saç gibi bölgelerde tüy dökülmesi doku bozulması gibi bir çok rahatsızlığa neden olan bir cilt hastalığıdır.  Yani bir şekilde aksayan vücudun korunma amaçlı olarak kendisine zarar verdiği Otoimmün rahatsızlıktır

Sedef Hastalığı Neden olur

Sedef hastalığının genetik aktarım yani anne baba gibi aile büyüklerinden genetik yolla aktarım, dış faktörlerden etkilenme , viral yolla bulaşma veya psikolojik nedenlerle oluştuğu gibi bir çok düşünce ve bu tezler doğruldtusunda bir çok araştırma mevcuttur. Fakat sedef hastalığının nedeni olarak kesin bir bilgiye henüz ulaşılamamıştır. Fakat bir çok deri hastalığını tetiklediği gibi psikolojik olumsuzlukların sedef hastalığının öne çıkmasını tetiklediği ve var olan sedef bulgularını arttırdığı bilnmektedir.

 

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Deri üzerinde oluşan kırmızı plaklar ve gümüş beyaz renkteki pullanmalar şeklinde kendini gösterir. Üst deri zamanla kalınlaşır bir türlü kurumayan kabuklanma öncesi bir doku halini alır ve tırnaklarda şekil bozuklukları meydana gelir.

Sedef Hastalığını Oluşturan Ve Şiddetlendiren Nedenler Nelerdir?

  1. Stres, sıkıntı, gerginlik gibi psikolojik faktörler
  2. Bakterilerden kaynaklanan çeşitli enfeksiyonlar
  3. Derinin tahriş olmasına etki eden bazı kimyasallar
  4. Vücuttaki kalsiyum düşüklüğü
  5. Vücudun ihtiyacı olandan az ya da fazla güneş ışığı
  6. Bedeni susuz bırakmak
  7. Uzun süre deri kuruluğuna izin verecek yaşam şekli

 

Sedef Hastalığı tedavisi Nasıl olur

Sedef Hastalığı dermatoloji uzmanları tarafından çeşitli ilaçlarla desteklenerek tedavi edilebilmekte ve şampuan sabun gibi kişisel bakım ürünleri ile de dizginlenmeye çalışılmaktadır.

Dermatolog önerisi ile psikolojik desteğe de yönlendirilebilmektedir.

İyileşmeler ve sedefte azalmalar görüldüğü gibi bazı sedef hastalarında iyileşme olmayabilir.

Sedef Hastalığına Bitkisel Tedavi

Modern tıpta sedef hastalığı ile ilgili birçok çalışma yapılmasına rağmen olumlu kesin  sonuçlara henüz ulaşamamıştır. Yıllardır çaresi bulunamayan hastalıklara şifa veren her şey doğada saklıdır. Sedef hastalığı için özel olarak tamamen doğal bitki ve bitki özlerinde oluşan kürler geliştirilmiş ve oldukça olumlu sonuçlara ulaşılmıştır.

Düzenli olarak kullanılan bitkisel gıda takviyeleri ve bitkisel kürler hormonal dengenin sağlanması, spazmların çözülmesi ve vücudu rahatlatıcı etkiye sahiptir. Deri altında biriken toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlayarak deri üstündeki lezyonların hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlar.

Zerdeçal,zencefil, bal,sarımsak gibi  karışımları sürerek ve yeşil çay tüketerek ,  uzak doğu ve hindistan gibi bölgelerde sedef hastalığını azaltmak amaçlı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.