Sebzeleri Sirke den Önce Karbonatla Yıkamalıyız

Son yıllarda sebzeler ve meyvelerin üzerinde bulunan tarım ilaçlarından arındırmak için sirke kullanmamız gerektiği konusunda bir çok bilgi aldık. Peki gerçekten sirke tarım ilaçlarını sebzelerden arındırarak sağlıklı biçimde yenebilir hale getiriyor mu ? Bugün Sihirli kadın sitesi olarak Sebzeleri yemeden önce nasıl yıkamalıyız ?” sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmak istiyoruz…

 

Sebzeleri Nasıl Yıkamalıyız ?

sebzeleri-temizlemek-icin-sirkeden-once-karbonatla-yikamaliyiz-2

Sebzeleri yıkama şartlarımız çok önemlidir ama en önemlisi pestisit adı verilen zehirli insan sağlığına zararlı olan maddeler içermeyen sebze ve meyveler tüketmektir.

Bunun olabilmesi  için, üretim şekli bilinen  , geleneksel Türk organik tohumu ile üreten ( atalık tohumlarını eken) , pestisit içermeyen  Sebze böcekleri ile doğal şekilde mücadele eden ve olası zararlıları bertaraf eden üreticiden doğrudan almak en iyi yöntemdir.

Tabi ki günümüzde bu gıdalara ulaşmak zor hale geldi ve marketlerden sebze meyve satan manavlardan gıdalarımız alıp tüketmek zorunda kalıyoruz. Bu sebzeleri zehirli tarım ilaçlarından arındırmak için bazı doğru bilinen yanlışları düzeltmek gerekir…

 

Sebzelerde neden tarım ilaçları kullanılır ?

Sebzelerde tarım ilaçlarının kullanılmasının bir çok farklı nedeni vardır.

Bunlardan önde gelenleri sebzelerin parazit ve böceklerin saldırısına uğrayıp telef olmamasıdır. Bu makul kabul edilebilecek bir yöntem ken günümüzde sebzelerin çok daha uzun süre raf ömrü olabilmesi için de tarım ilaçları kullanılmaktadır.

Bu ilaçlar raf ömrünü uzatırken insan sağlığını tehdit eden bazı maddelerin sebzeler aracılığı ile insanlara yenerek geçip sağlığını tehdit etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle organik şartlarda doğru tohum , gübre ve doğal parazitten korunma yöntemleri kullanılmış olan sebze, meyve ve , et ürünleri tüketmek sağlık açısından çok önemlidir…

 

En sağlıklı Sebze Yıkama Yöntemi

Kısa süre öncesine kadar Asitik özelliği olan elma sirkesi gibi sirke türleri ile sebzeleri yıkamak en doğru olan yöntem olarak görülüyordu. Bu yöntem bitki böcekleri ve atıklarından arındırmak için iyi bir yöntem olsa da tam anlamı ile tarım ilacı zehrinden arındırmadığı anlaşıldı.

  • Önce Kişisel Temizlik : Sebzelerinizi yıkamadan önce kişisel temizliğinizi yani ellerinizi kollarınızı yıkamayı unutmayın sebzeleri ne kadar temizlerseniz temizleyin elinizde bulunan bulaşan parazit ve bakteriler yeniden sebzelere geçebilir ve çoğalabilir.
  • Bol Akan Su : Öncelikle Sebzeleri en sağlıklı biçimde tarım ilaçlarından arındırma yolu Bol akan su ile ovalayarak yıkamaktır. Durağan Su içerisinde bekletmek hem arındırmaz hem de yeterli şekilde toprak gibi şeylerden kurtulmasını sağlamaz  Fakat bu yöntem Bazı güçlü kimyasalların arındırılması için yeterli olmayabilir.
  • Karbonat En İyi sebze Arındırıcı : Amerika birleşik devletlerinde  yapılan araştırmalar sirkenin güçlü tarım ilaçlarını arındırmadığını gösteriyor bunun yerine sodyum bi karbonat  yani diğer bir deyişle ev tipi karbonatın pestisit gibi maddelerden sebzeleri çok daha güçlü biçimde arındırdığını gösteriyor. 2 tatlı kaşığı karbonatı iyice çözüp koyduğunuz suya sebzeleri koyun ve 30 dakika( yarım saat bekletin .
  • Elma Sirkesi : Sirke ile sebze yıkamak tamamı ile yanlış bir yöntem değil fakat karbonat ardından sirke uygulaması en doğru olan. Karbonat ile yıkandıktan sonra suyu boşaltıp yerine 2 çorba kaşığı sirke koyarak 10-15 dakika sirkede bekletmek sebzeleri tamamı ile böcek artıkları, parazitler  ve kimyasallardan arındırılmasına yardımcı olacaktır
  • Sebzeleri tüketmeden önce yeniden yıkayın: Sebzeleri eğer yıkayıp dolaba koyuyorsanız ve sonra yemek üzere saklıyorsanız tüketmeden önce yeniden yıkayıp 5 dakika suda bırakın. Böylece hem sebzeleriniz dirilecektir hem de tam anlamı ile temizleme işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Unutmayın eğer bir parazit veya tarım ilacı kalıntısı ilk yıkamanızda arınmadıysa yeniden çoğalabilir.

SAĞLIKLI YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉

Sağlıklı Mutlu Günler dilerim

 

 

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.