SARIMSAĞI DOĞRAMA ! EZ !

Zaman geçtikçe hayat içerisinde daha modern olduğumuzu zannederken aslında hatalı yolda ilerlediğimizi görmeye başladığımız dönemlerdeyiz .  Özellikle beslenme konusunda binlerce yıll süre gelen alışkanlıklarımızın özellikle son yüzyılda değişiliğe uğraması ardından yeniden geleneksel yöntemlerin doğruluğunu bilimsel kanıtları ile görüyoruz. Bugünkü konumuz sarımsak nasıl kullanılmalı . ..

Reklam

 

Sarımsağı Nasıl kullanmalı?

Konuyu fazla uzatmadan baştan söyleyelim. Sarımsağa ve soğana bıçak değdirmeyin ezin.

Evet atalarımız binlerce yıl boşuna havanda sarımsak dövmediler soğanı yumrukla ezmediler. Bunun bir nedeni vardı ve çok da geçerliydi.  Belki binlerce yıldır bilinmiyordu yada biliniyordu da bizim bundan haberimiz yoktu. Sarımsak ve soğan ezilmeden kesilip doğranarak. kullanıldığında gerekli önemli maddeler açığa çıkmıyor.

Evet tane olarak yutmak , kesilerek yada doğranarak da faydalılar ama ezilerek havanda dövülerek kullanıldığından çok daha az Neden  mi ? Hücre yapısı intakt kalıyor ve allisin üretimi ortaya çıkmıyor.

Sarımsağı neden ezmeli ?

sarimsagi-ezerek-kullanin-2

Sarımsak soğan grubu besin gruplarının faydalarını hepimiz biliyoruz.

Kükürt (sülfür) sağlayan sarımsak soğan ailesi yiyecekler  , glutatyon üretimine destek verir. Fakat , sarımsağı sarımsak yapan asıl faydalı madde, allicin adı verilen maddedir  Allicin de, sarımsağın içinde normal formunda hazır olarak bulunmaz. Aynen lahana ve brokoli örneğindeki gibi, hammadde alliin’den alliinaz enzimi yoluyla elde edilir. Bu nedenle, sarımsağı da doğrayarak ya da bütün pişirmek yerine mümkün olduğunca atalarımızın usulü havanda veya bıçak yanı ile  ezip hücre yapısını bozarsanız ve 10 dakika beklerseniz, artık besin kaybı olmadan pişirebilirsiniz.

Çünkü sarımsağı ezip bekleterek artık allicin elde ettiniz ve bu molekül isiya dayanıklır. Sarımsaktan gerçek anlamda faydalanmanız için işlemş kesinlikle uygulamalısınız.

Soğana ne Yapmalı ?

Reklam

Soğanda ise esas amaç zaten ısıya dayanıklı olan quercetin olduğu için, bu seremoniye pek gerek yoktur.

Yumruk yapıştırın yada sertbiçimde kafasına bir nesneyle vurun azcık ezilsin sonra doğrayın yeter ! 😉

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.