adet gecikmesi ve sancı neden olur

Sancılı adet gecikmesi neden olur?

Sağlıklı bir kadın 13-50 yaşı arasında her ay düzenli adet görür. Kimi zaman farklı nedenlerle adet adet gecikmesi meydana gelebilir. Adet gecikmesi, regl kanamasının beklenen tarihte gerçekleşmemesidir. Fizyolojik olarak hamilelikte, emzirme sürecinde ve menopoz döneminde adet olunmaması normal bir durumdur. Fakat bazen adet döneminin gecikmesi sancı ile birleşir bu farklı bir durumun habercisi olabilir ve dikkat edilmelidir. Kadın sitesi kadın sağlığı bölümünde bugün sizlerle “Adet gecikmesi ve sancı nedenleri nelerdir ?” konusuna yer veriyoruz.

 

Adet gecikmesi ve kasık ağrısının sebebi ne olabilir ?

sancili-adet-gecikmesi-ve-sanci.

Adetleri her ay normal ve zamanında olan bir kadında, adet kanamasının gecikmesi halinde öncelikli olarak hamilelik olasılığı düşünülmelidir, gebe olmadığı doğrulandıktan sonra adet gecikmesine sebep olabilecek diğer olası sebepler de araştırılmalıdır.

Hem gecikme hem kasık ağrısı varsa nedenleri şu hastalıklar olabilir (Bu durumda mutlaka Doktora danışmalısınız)

Sancılı adet gecikmesi nedenleri Nelerdir ?

 • Dış gebelik
 • İskelet sistemine ait hastalıklar
 • Endometriozis
 • İdrar yollarında taş
 • Yumurtalık kisti yırtılması
 • İrritabl kolon hastalığı
 • Mittelschmerz (yumurtlama dönemi ağrısı)
 • Barsak iltihabı
 • Myomlar
 • Sistit
 • Rahim damarlarında varis benzeri genişlemeler
 • Apendisit
 • Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları..

 

Ağrılı adet sancısı nedenleri : 

Adet (regl dönemi)döneminin sancılı olması haline tıp dilinde dismenore denir. Kadınlarda bu dönemlerde çeşitli organik ve psikolojik rahatsızlıklar görülebilir,  vücutta metabolik, hormonal ve psikolojik değişiklikler oluşabilir.

Aşırı Adet Sancısı (dismenore)

sancili-adet-gecikmesi-siddetli-kassik-agrisi

Bu sancılı durum regl kanaması ile birlikte görülen ağrı halidir. Genellikle kramp şeklinde ve alt karın bölgesinde oluşur. Genel olarak kadınlar 15-18 yaşları arasında %70 oranında adet sancısı çekerler…

 

Ergenlik döneminde ilk regl kanamasından itibaren 3 sene içinde adet ağrıları ile karşılaşmak kuvvele olası bir durumdur.  Hatta bluğ çağındaki kız çocuklarının %15’inin adet ağrısı sebebiyle okula gidemedikleri gerçeği bilimsel olarak tespit edilmiştir.
Tıbbi olarak adet sancısının sebebi şudur;

Uterus (rahim) kasını kasan ve böylece adet kanamasına sebep olan hormonlardan PROSTOGLANDİN hormonu (PGF2) üretimi, adet kanamasının ilk 2 gününde arttığından adet sancısı, bağ ağrısı, bulantı, kusma, bel ağrısı ve ishal gibi regl kanamasına eşlik eden bulgular oluşabilir. Diğer bir ifadeyle prostoglandin F2 Alfa adet sancısından sorumlu olan hormondur…

 

Sancılı adetin tedavisi

Tedavide doktorlar genel olarak steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar tavsiye ederler. Bu ilaçların etken maddeleri ;

1- Propionik asit türevi (naproksen, ibuprofen gibi) ilaçlar.

2-Mefenamik asit türevi (dicloferik asit, ponstan, rolan gibi) ilaçlar.

Sancılı adet bu tedavilere rağmen geçmiyorsa endometriozis hastalığı ya da genital organ bozukluklarını belirlemek için laparoskopi ile teşhis konulması gerekmektedir. Endometriozis, rahim içi bezlerin rahim dışına taşarak bazı enflamatuar ve yapışkanlığa  neden olan çeşitli oluşumların ortaya çıkması halidir.  Ayrıca aşırı ağrılı adet sancıları pelvik enfeksiyon hastalıklarından şüphelenilmesini de gerektirir. Ek olarak maalesef Türkiye’de çok bilinmeyen genelde Orta doğu kadınındaki genetik bir bozukluğun neden olduğu tıp dilinde FMF hastalığı yani Türkçesi Ailesel Akdeniz Ateşi (Akdeniz anemisi ile karıştırılmasın) de özellikle kadınların adet günlerinde ağrı ve sancıları tetikleyici bir hastalıktır. Sancılı adete teşhis konulamıyorsa mutlaka genetik konusunda uzman bir doktora da danışıp Ailesel akdeniz hastalığını da kontrol ettirmelisiniz ki aslında ilacı orkide yapraklarından yapılan kolşisin denilen, hiçbir yan etkisi olmayan bir ilaçtır.

Daha ayrıntılı bilgi için HEMEN BURAYI TIKLAYIN ,

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz.

Benzer yazılar

2 yorum var: “Sancılı adet gecikmesi

 1. Çok sancı çekiyorum. Bıktım bu sancılı regl olayından. Bazen canımdan beziyorum. Yukarıdaki tedavileri uygulayıp iyileşenler var mı?

 2. Her regl döneminde ağrı çekmek çok fena… Doktor dedi ki.. fmf yani akdeniz ateşi (akdeniz anemisi ile karıştırmayın) olabilir. test yaptırdım ve nedeni genetik bir bozukluk olan akdeniz ateşi yani fmf hastalığı çıktı…

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.