Başörtüm de eteğimin boyu da seni ilgilendirmez

Medeniyet çağı olarak adlandırdığımız günümüz yüzyılında ne yazık ki erkek kadın ayrılma konuları halen gündem oluşturabiliyor. Dün bir sözde hakimin bir Türk kadın avukata eteğinin  boyu ile ilgili haddini aşan söylemde bulunması günümüzde halen Bazı erkeklerin kadınlara bakış açısını gösteriyor gibi…

Reklam

 

Etek Boyumdan,  Sana Ne !

Bir kadın (AV.TUĞÇE ÇETİN ) yıllarca tahsil görüyor felsefe Tarih sosyoloji ve ekonomi eğitimi alıyor ardından aldığı bu adaleti yani diğer bir deyişle eşitliği hukuk platformunda koruyabilmek amacıyla temsil yetkisini eline aldığı avukatlık mesleğini icra etmeye çalışıyor.

Ardından kendisi gibi birçok farklı eğitimden geçen bir hakim (Sözde Hakim , Mehmet Yoylu)  üzerindeki elbiseye bakarak kendisinde uyandırdığı şehvet duygusunun çarpık ahlaki yargısı doğrultusunda aslında çok iyi bilmesi gerekliliğinin söz konusu olduğu bir hak ihlali yapıyor ve bu Avukat kadını etek boyu ile ilgili yorum yapmayı kendine hak görüyor…

 

İşte dün olanlar Bu durumun en belirgin ve aslında en olmaması gereken alanı olan duruşma salonunda gerçekleşiyor. Ve biz bu hukuk insanları olarak yol gümüş insanların temsil hakları konusunda karar verici Merci olan Hakime herhangi bir sorunumuz ile ilgili teslim oluyor ya haklarımızın doğru sonuca ulaşması için ya da savunmamızın geçerli olabilmesi için teslim oluyoruz.

Ardından da hukukun ön yargısız ve tarafsız olmasını bekliyoruz.

Peki sevgili hakim size soruyoruz “size ne giydiğimiz eteğin boyumdan ?” …

 

Size ne, Baş Örtümüzden !

Insanoğlunun özgürlükler söz konusu olduğunda kendi özgürlüğünü temel alan bir bakış açısına sahip olması eşitlik kavramının ihlal edildiği en yaygın yanılgılardan biridir.

Nasıl ki eşitlik ve haklar konusunda Sözde hakim olan bu adamın yaptığı davranış yanlışsa ve Bizlere çok net husumeti olan iki taraf karşısındayken etek boyu kısa olan kadın ve başörtülü kadın olarak iki avukat karşısında İsa takdir hakkını başörtülü olan kadından yana kullanacağı düşüncesi yanıyorsa. Benzeri bir durum başörtüsü takan bir kadının Medeni olamayacağı hareket eden fakat bu davranışı ile medeni olduğunu İnkar Eden insanlar için de geçerli.

Bir insanın giyimi hakkında yorum yapma hakkı etek boyu kısa olan bir kadın ile başörtüsü takan bir kadın için de aynı. Yani başörtülü olan bir kadın da giyimi ile ilgili eleştirilemez ve yargılanamaz. Her ikisi de aslında kadına yapılmış bir şiddet eylemidir.

Erkekler kadınları neden giyim tarzları ile yargılıyorlar ?

Aslında bu durum sadece erkekler ile ilgili değil biz kadınlar tarafından da oluşturduğumuz değer yargıları ile kendimizde bulduğumuz aslında hiçbir hukuki etik ve Medeni kurallara uygun olmayan bir davranıştır.

Işin acı tarafı bu durumun çoğunlukla kadınların üzerinden uygulanıyor olması yani kadınların bu tarz olumsuz etkiler ile karşılaşması ile devam etmektedir.

Öncelikle bu davranış biçimlerinin hepsinde hem Hatta Hukuk’a uymayan bir durumun söz konusu olduğu hem de kadın erkek ayrımcılığı nın en net çizgilerini görebiliriz.

Hem etek boyu ile ilgili pembe başörtüsü ile ilgili davranış biçimlerinin Aslında siyasi bir araç olarak kullanılan din sömürüsü düğünün bir uzantısı olduğunun bilincinde olmak ve bunu uygulayan insanların herhangi bir mantıklı temele dayanmayan sadece içgüdüleri ile sağlıklı biçimde oluşmamış olan dini değer yargılarının dışa vurumu olduğunu bilmek ve bu oyunlara artık gelmemek gerekliliğinin bilincinde olmak gerekir.

Etek Boyuna Takan Sözde Hakim Görevinden alındı
sanane-etek-boyumdan-sanane-bas-ortumden-2-av-tugce-cetin-ayni-bot-etekle-yine-adliyede

Dün meydana gelen bu çirkin olayla Türkiye’nin gündemine oturan tartışmanın ardından Sözde, Hakim Mehmet Yoylu, HSYK tarafından görevden alındı.

Bu arada Auukat Tuğçe Çetin Bugün de aynı kıyafetle adliye kolidorlarında kadının gücünü sergiledi. Sevgili ve Saygıdeğer Tuğçe Çetin arkandayız Türk Kadınının medeniyetini ve dik duruşunu sergilemeye devam et.

Ahlaki değer yargılarının kadınlar üzerinden içilmediği medeni bir dünya dileği ile.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.