Sağlıklı ve Güzel Saçlar İçin Gerekenler

Saçlarımız biz kadınlar için estetik açıdan çok önemlidir. Saçlarımızı güzelleştirmek için bir çok kimyasal ürün, bakım malzemesi kullandığımız ,  Saç kurutma makinesi ( Fön makinesi ) , maşa gibi ısıya maruz bırakırız. Bir süre sonra saçımız güzel görünümünü kaybetmeye başlar ve önce sağlığını ardından da sağlığını kaybettiği için güzelliğini de kaybetmeye başlar.

Bugün sizlerle saçlar nelere ihtiyaç duyar konusunu paylaşmak istiyorum

 

Sağlıklı ve güzel saçlar için neye ihtiyacımız var ?

saglikli-ve-guzel-saclar-icin-ihtiyacimiz-olanlar-2

Saçlarımızı sağlığına kavuşturmak ve yeniden güzelliğine kavuşturabilmek için bir çok dermatoloji ürünü kullanmak kimi zaman faydalı olsa da bu ürünlerin içerisinde bulunan etken maddeler ürüne bağımlı bir yöntem ile üretildiği için hem maddi anlamda bizleri zor duruma sokar hemde çoğu zaman saç tipinin farklılığı ve saça zarar veren etkenlerin farklılığı nedeni ile saçlarımızı ne yazık ki sağlığına kavuşturmaz.

Saçların ihtiyacı olan bazı maddeler vardır bu maddeleri içeren bir çok dahili ( Hap) ve harici ( sürülerek ) kullanılan karışım ve ürünü kozmetik sektörü ve takviye gıda sektöründe bulabilirsiniz.

Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi bu ürünler ya kendisine bağımlı kılan bir bileşen içererek ürün bağımlısı yapar veya gerekli olan maddeleri içeren bir gıda takviyesi bulmakta zorlanabiliriz.  Dolayısı ile saçların ihtiyacı olan Maddeleri içeren gıdalar ile dengeli biçimde beslenmek en sağlıklı güzel saçlara sahip olma seçeneğidir.

Saçı Sağlığına kavuşturan ve Güzelleştiren Maddeler Nelerdir ?

Saçların sağlıklı ve güzel görünmesi için gerekli olan maddeler: Demir, Çinko , Protein , A Vitamini, B Vitaminleri,  C Vitamini, D Vitamini, E Vitamini dir.

Bu maddeler Saç güzelleştirici Vitamin kompleksleri Haplar  olarak bulunabilir fakat bu maddeleri içeren gıdaları tüketerek hem bu maddelerin vücuda diğer faydalarından yararlanabilir Hem de saçlarınızı güzelleştirebilirsiniz.

Saç Güzelleştiren Maddeler
saglikli-ve-guzel-saclar-icin-ihtiyacimiz-olanlar-3-saclarinizin-guzelligi-icin-ne-gerekir

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için saçlarınızı belirli aralıklarla kestirmeniz gerektiğini lütfen unutmayın. 30 gün ile 45 günde 1 en azından uçlarından kestirmeniz bile yeterli olacaktır.

 • Saçların İhtiyacı olan, Protein Hangi Gıdalarda Var ?
  Protein saçın uzaması için  gereklidir. Yumurta, kırmızı et, yeşil mercimek, mantar gibi gıdalar sağlıklı proteinleri içerir.
 • Saçların İhtiyacı olan Çinko Hangi Gıdalarda Var ?
  Çinko saç uzamasını destekleyen önemli maddelerden biridir.  Çinko en yoğun biçimde : Dana eti , istiridye ve kabak çekirdeğinde bulunur.
 • Saçların İhtiyacı olan Demir Hangi Gıdalarda Var ?
  Kadın tipi saç dökülmesinin temel nedeni Demir eksikliğidir . En iyi demir kaynakları: ıspanak  istiridye, yumurta, kırmızı et, ve mercimek’tir.  ayrıca kırmızı gıdaların hepsinde değişen miktarlarda demir mevcuttur.
 • Saçların İhtiyacı olan  A vitamini Hangi Gıdalarda Var ?
  Saçların sağlığını kaybetmeden uzaması için Nemini koruması için Vücut A Vitaminine ihtiyaç duyar. A vitamini  en yoğun ; lahana ,ıspanak ,tatlı patates, havuç, ve bazı hayvansal gıdalarda bulunur.
 • Saçların İhtiyacı olan B vitaminleri Hangi Gıdalarda Var ?
  B vitaminleri saç derisinin sağlığı için çok önemlidir. Saç derisi sağlıksız olursa bu doğal olarak saçın sağlığını da olumsuz yönde etkiler. B vitamini saç derisine Besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur ve bu özellikleri ile  bu da saç uzamasını sağlar. Saç sağlığı konusunda bilinen en etkili B vitamini Biotin’dir.  Biotin : H Vitamini veya B7  olarak da bilinir. Saçlar için gerekli olan diğer B Vitamini ; B-12 Vitaminidir. B-12 Vitamini  yalnızca hayvansal besinlerde bulunur. Vejetaryen veya Vegansanız B12 vitaminini almıyorsunuz demektir ve B-12  Gıda takviyesi almadan tükettiğiniz gıdalarla Bu vitamini almanız mümkün değildir.  B vitaminleri en yoğun biçimde;  Kırmızı et , deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
 • Saçların İhtiyacı olan C vitamini Hangi Gıdalarda Var ?
  Saçların Yaşlanmaması için Kolajene ihtiyacı vardır.  Kolajen sadece saçlar için değil tüm bedenin genç kalması için gereklidir. C vitamini Saçların genç kalmasını sağlayan Kolajen yapımı için gereklidir  .  C vitamini en çok biber çeşitleri, Kuşburnu ,turunçgiller, yeşil yapraklı sebzelerde, çilekte bulunur.
 •  Saçların İhtiyacı olan D vitamini Hangi Gıdalarda Var ?
  D vitamini saç köklerinin deriye tutunabilmesi ve saçın kurumaması için gereklidir. D vitamini eksildiğinde  saçlar daha fazla dökülmeye ve yerine gelen saçlar zayıflamaya başlar. D Vitamini herhangi bir gıdadan yada gıda takviyesinden alınmaz.  UVB ışınlarının olduğu zamanlarda güneş aracılığı ile vücut tarafından  üretilir. Günde 25  dakika ile 40 dakika arasında yanmayacak şekilde güneşe çıkmanız yeterlidir.
 • Saçların İhtiyacı olan, E vitamini Hangi Gıdalarda Var ?
  Oksidatif stres adı verilen saçlardaki oksitlenme saçların uzamasını engeller. E-Vitamini oksidatif stresi önler. Bu saç uzamasını destekler.  E Vitamini en yoğun biçimde ( ay çekirdeği ( ayçiçeği çekirdeği ) , badem, ıspanak ve avokadoda bulunur. Günde 1 avuç ay çekirdeği , yarım avuç badem 1 avokado i öğünlerin 1 öğünde ıspanak yemeniz  yeterlidir.

Yukarıda belirttiğimiz size uygun gıdalardan ve güneşten oluşan bir yaşam tarzı belirlerseniz hem saçlarınız sağlığına ve güzelliğine kısa zamanda kavuşacaktır hem de bu gıdalar vücudunuzun hem genç hem de güzel kalmasına yardımcı olacaktır.

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN OKUYUN

ve

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Saçlarınızla ışık saçtığınız mutlu bir gün diliyorum.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.