Sağlık

Sağlık Tüm İnsan başta olmak üzere tüm canlıların vücut organlarının ve işlevlerinin fiziksel anlamda ruh durumunun da olması gereken doğrulukta çalışması durumuna verilen addır. Diğer bir deyişle fiziksel ve ruhsal esenlik sağlıktır.

Her hangi bir şekilde bedensel ve ruhsal olarak hasta olmamayı ifade eden durumdur.

Sağlıklı olma koşulları nelerdir ?

İnsanlar yaşamları boyunca genetik geçişler, mikrobik ve bakteriyel olumsuzluklar kaza gibi fiziksel travmalar kazalar sonucunda sağlıklarını geçici veya kalıcı biçimde kaybedebilirler.

Hastalık olarak nitelendirilen durumlar seyrek veya sık biçimde insan yaşamının kalitesini geçici veya kalıcı biçimde bozabilmektedir.

Bunun yanı sıra yaşlılık ile birlikte gelen bazı rahatsızlıklar sağlıksızlık olarak değil doğal süreç olarak kabul edilebilmektedir…

 

Ruhsal Sağlık Unutulmamalıdır

Bir çok insan sağlık söz konusu olduğunda durumun sadece fiziksel bir durum olduğu yanılgısına kapılır ve ruhsal sağlığı ne yazık ki göz ardı eder.

Ruhsal sağlı en az diğer organların sağlığı gibi insan yaşamı açısından çok önemlidir. Davranışların yöneticisi olan ve bedeni organize eden beynin bir organdır ve akıl sağlığımız da beynimizin işlevlerinin doğru olması ile mümkündür.

Sağlık Nasıl korunur ?

saglik-2

Günümüzde teknolojik gelişmeler gerek tıbbi gereçlerin gelişimi gerekse ilaç sektörünün ilerlemesi ile birlikte tedavi olanağı sunan  bir çok sağlık imkanını da  beraberinde getirmiş durumda.

Her geçen gün tıp konusundaki gelişmeler insan ömrünü olumlu biçimde etkilemekte ve geçmişte ölümcül olan bir çok rahatsızlık kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Fakat günümüzde hastalıkları tedavi etmekten daha değerli olan şey sağlığı korumaya yönelik yaşamak çok daha önemli. Yani insanların sağlıkları bozulduktan sonra sorunu çözmekten öte sağlıklarının bozulmaması yönünde bir çok çalışma yapılmakta. Bu sebepten dolayı konu ile ilgili Uzman Doktorlar çalışmakta ve bu birime önleyici hekimlik adı verilmektedir. Bununla ilgili üniversite hastaneleri ilgili birimler kurmakta devlet birimleri geniş kitlelere ulaşabilmeyi hedefleyerek çalışmalar yapmaktadır.

 

Önleyici hekimlik nedir ? 

Önleyici hekimlik, kişi sağlığını kaybetmeden önce teknolojik imkanlar ile genetik ve anlık fizyolojik durumun tespitini yapmak ve gelecekte meydana gelebilecek olası rahatsızlıklara karşı yaşam şekli düzenlemesi yapmayı hedefleyen bir Sağlık önlemi bütünlüğüdür.

Sağlık için erken tanı büyük önlem taşıyor

Günümüzde bir çok farklı neden den dolayı sağlığımızı geçici veya kalıcı biçimde kaybedebiliyoruz.

Her ne kadar sigorta şirketlerine hizmet eden sağlık kuruluşları, hastaneler ve hekimlik hizmetleri bu konuda ki güveni sorgulamamıza neden olsa da bir çok hastalık konusunda zamanında doğru tanı ve teşhis yapılması büyük önem taşımakta ve bir çok sağlık sorunu hayati tehlike yaratmadan Hastanelerde doktorlar tarafından ilaç veya ameliyat anlamına gelen tıbbi operasyonlar ile uzun bir yaşam sunabilmektedir.

Hem ruhsal hem de bedensel sağlığımızın olabilmesi için doğal olarak yaşam sürecinde gerçekleşecek sağlık sorunlarının erken teşhisi ve tedavisi büyük önem taşımaktadır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ SİZİN İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı bir ömür dileriz

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.