SAĞLIK İÇİN EN FAYDALI  SEBZELER NELERDİR

Sağlığımız açısından sebzelerin büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bir çok sebze arasından en faydalı olanlar hakkında ise araştırmalar sağlığımız açısından bizlere ışık tutuyor. Bugün sihirli kadın sitesi faydalı besinler bölümünde en faydalı 15 sebzeyi paylaşmak istiyoruz.

SAĞLIĞINIZ İÇİN GEREKEN 15 SEBZE

saglik-icin-en-faydali-15-sebze-2

Aşağıda sizlerle en faydalı sebzeleri paylaşmak istiyoruz. Ama bu aklınıza lütfen diğer sebzeler faydalı değil mi sorusunu getirmesin.

Bütün sebzelerin kendilerine özel bir çok faydası bulunmaktadır. Sizlerle aşağıda paylaşacağımız sebzeler ise Türkiye topraklarında uzun süreler kolaylıkla bulabileceğiniz sebzelerdir.

Şunu da belirtelim sebzeleri doğru zamanda yani mevsiminde yetişen  doğru şekilde üretilen ve doğru Bu sebzeleri doğru biçimde temizleyerek pişirerek tüketmeniz çok önemlidir…

EN FAYDALI SEBZELER HANGİLERİ

 • Kara Lahana

Kara Lahana kalsiyum açısından çok zengin bir sebzedir .

Kara lahanayı düzenli olarak tüketmek kanser riskini azaltır, göz tansiyonu ihtimalin, en aza indirir.

Kara lahana aynı zamanda osteoporoz riskini azaltmaktadır.

 • Ispanak

Koyu yapraklı sebzelerin en bilinenlerinden olan Ispanak, kronik hastalık risklerini azaltan antioksidanlar açısından çok zengindir ve yüksek tansiyon gibi risk faktörlerini azaltabilir.

 • Kırmızı  Lahana

C vitamini ve antosiyaninler açısından çok zengin olan Kırmızı Lahana kanda bulunan kötü kolesterol düzeyini düşürür, kalp hastalıkları ve karaciğer hastalıklarını en aza indiriyor ve inflamasyonu azaltıyor…

 • Havuç

Havuç vücuda girdiğinde A vitaminine dönüşen beta-karoten açısından özellikle zengindir. Antioksidan içeriği akciğer ve prostat kanseri riskini azaltabilir.

 • Pazı

Bazı çalışmalar pazının kan şekerini düşürerek diyabetin olumsuz etkilerinden koruduğunu gösteriyor.

 • Brokoli

Brokoli kanser gelişimini önleyebilen sülforafan içeren lahanagiller ailesindendir. Brokoli yemek oksidatif stresi azaltarak kronik hastalık riskini düşürebilir.

 • Brüksel lahanası

Brüksel lahanası kaempferol adlı bir antioksidan içerir. Kaempferol,  hücreleri oksidatif stresten korur ve kronik hastalıkları önleme etkisine sahiptir..  Brüksel Lahanası vücutta Kötü maddelerden arınma ( detoksifikasyon)  da destekler….

 

 • Kıvırcık lahana (kale)

kıvırcık lahana ,  A, C ve K vitaminleri ve antioksidanlar açısından zengin bir bitkidir.

 • Bezelye

Bezelye çok faydalıdır fakat , nişasta oranı diğer sebzelere göre fazla olduğundan şeker oranı ( glisemik indeksi)  biraz daha yüksektir. Ancak Bezelye zengin lif içeriği açısından sindirim sistemini destekler. Aynı zamanda saponinler adı verilen kanser türüne  karşı etkili bileşikler içermektedir.

 • Sarımsak

Sarımsak Konusunda yapılan araştırmalar  kanda bulunan  trigliserid seviyesini düşürdüğünü gösteriyor. Ayrıca kimi zaman kokusunu sevmediğimiz bu mucizevi sebzenin , kan şekeri seviyesini düşürebildiğini ve kansere karşı da etkili olduğuda artık biliniyor.

 • Soğan 

Ülkemizde neredeyse tüm mevsimler kolayca bulunabilen sarı, kırmızı ve beyaz türleri ile yetiştikleri bölge ve faydaları değişen soğan C vitamini deposu ve güçlü bir antioksidan…

 • Zencefil

Zencefil konusunda yapılan araştırmalar Sindirim düzenleyici etkisi olduğu, mide bulantısını giderdiği ve inflamasyonu azalttığını gösteriyor. Aynı zamanda Zencefil tüketmek kan şekerini düşürmeye de yardımcı oluyor .

 • Kuşkonmaz

Kuşkonmaz özellikle folat açısından çok zengin bir bitkidir. Folat bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcıdır. Yapılan çalışmalar kuşkonmazın karaciğer fonksiyonlarını destekleyerek toksisite riskini azalttığını ispat etmiş  durumda.

 • Tatlı Patates

Tatlı patates beta keroten açısından çok zengin bir sebzedir. Bu özelliği ile kanser türlerine karşı etkili bir korumadır, cildi güzelleştirirve gözlere faydalıdır.

 • Kohirabi ( Alabaş ) 

Alabaş , C vitamini ve Lif açısından çok zengin bir sebzedir. Kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etkisi vardır….

 

Bu sebzeleri beslenme listenize mutlaka ekleyin

Adı yazımızda geçmeyen pırasa, enginar, kereviz, gibi bir çok  gibi bir çok farklı faydaya sahip ve mevsiminde tüketilmesi gereken sebze mevcuttur. bunları da tüketmeyi sakın ihmal etmeyin .

Yukarıda sizlerle paylaştığımız sebzeleri doğru şekilde üretildiğine emin olarak doğru şekilde temizleyerek ve içeriğinde bulunan faydalı elementleri koruyacak şekilde pişirip mevsiminde tüketmeye özen göstermeniz sağlığınızı korumanız açoısından yardımcı olacaktır.

SAĞLIKLI YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 . HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı Mutlu Günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.