SAĞLIK İÇİN YEŞİL ÇAYINIZ DEMLENİYOR

Yeşil çay hem yaprak hem de toz olarak ( macha çayı)  formunda tüketilebilen çok sağlıklı bir çay türüdür. Bugün kadın sitesi form beslenme bölümümüzde, yeşil çay nedir, sağlığa yararları nelerdir yazımızı paylaşıyoruz.

Reklam

 

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR ?

YEŞİL ÇAYIN YARARLARI NELERDİR ?
saglik-icin-yesil-cay

Yeşil çay , yada yeşil çay yaprağından yapılan macha çayı  hoş bir içecek olmasının ötesinde, insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkiler mevcut. Çin’de ve Japonya’da binlerce yıldır şifa olarak kullanılan yeşil çayın sırrı; içinde bulunan ‘EGCG’ adlı müthiş güçlü bir antioksidan. Öyle ki EGCG; C vitamininden ve E vitamininden bile daha etkili!..

 

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

  • Kanseri önler,
  • Güneşin Ultra Vİole gibi olumsuz ışınlarının verdiği  hasarlarını azaltır,
  • Cildi güçlendirir,
  • Tansiyon ve  Kolesterol dengelenmesine yardımcı olur,
  • İnsülin dengeleyici özelliğe sahiptir
  • Alerjileri önler,
  • Soğuk algınlığı ve Grip gibi hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırır, bağışklık sistemini güçlendirir.
  • Yaşlanma sürecini yavaşlatır
  • İçinde bulunan florid diş etlerini korur.

 

Ayrıca araştırmacılar tarafından bulgulanan diğer bir faydası şöyle; yeşil çay içtikten 30 dk. sonra damarların %4 oranında genişlediğini kafein ve sıcak suyun bu etkiyi göstermediğini tespit etmiştir.

Normal kahvenin sekizde biri kadar kafein içeren yeşil çay, bu anlamda  da bir zarar içermiyor. Çünkü ölçülü kafein yarar bile getiriyor.

Son yıllarda yeşil çayla ilgili olarak en çok gündeme gelen konu ise, kilo vermeye yardımcı olup olmadığı.Bu konuda birçok araştırma yapıldı, sayısız makale yayınlandı. Varılan sonuçlar, yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığını ve yağların yakılmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Özellikle içine biraz zencefil ve zeytin yaprakları koyup demlerseniz, mucizeler yaratabileceğini söyleyebiliriz.

Yüzlerce farklı türde çay mevcut. Yılda bir gün toplanan bu egzotik çay yapraklarının her biri farklı faydalar sağlıyor. En güzel yeşil çaylar, genç fidanların en üst iki sırasında henüz açılmamış aromatik yaprak filizlerinden elde edilir. Bazen çay kurutulurken içine çiçekler karıştırılır. Kilo vermede en etkili olan çayın ise ‘Wulong Tea’ olduğu söyleniyor.

YEŞİL ÇAY NASIL DEMLENİR, YAPILIŞI NASILDIR?

Daha önce yeşil çayı denemiş ama hoşlanmamış olabilirsiniz. Ancak ben derim ki, kendinize bir şans daha tanıyın! Gelin bu defa çayı birlikte hazırlayalım…

Porselen bir demlik içine kuru haldeki yeşil çayınızı koyun. Ortalama ölçü, her fincan için bir tatlı kaşığıdır. Su kaynama noktasına yaklaşırken altını kapatın. Veya kaynadı ise, çayın üzerine dökmeden önce beş dakika kadar dinlendirin.

Sıcak suyu ilave ettikten sonra demliğinizi örtüp servis tepsisine koyabilirsiniz. Yeşil çayın sıcak suda 1-2 dakika demlenmesi yeterlidir. Ancak unutmayın, 1-2 dakika sonra yaprakları çaydan çıkarmanız gerekir.

Ayrıca yeşil çayı başka çiçekler ve otlarla birlikte de demleyebilirsiniz. Örneğin zencefil, nane, limon yaprakları ve yasemin yeşil çaya yakışacak otlardır… Üstelik bu katkılar, çayınıza zarar vermeyeceği gibi, yararlarını da artıracaktır.

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Güzel günler dilerim

Reklam

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Sağlık İçin , Neden Yeşil Çay

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.