İnsan Sağlığı İçin En Yararlı Yağ Zeytinyağ

Türk Halk olarak hayatımızda bir çok farklı Yağ besinlerimiz aracılığı ile vücudumuza giriyor. Bunların bazıları margarin sıfatında olan bitkisel ve hayvansal yağların birleşimi yağlar veya sıvı yağlar olarak çeşitli bitkilerden veya fındık gibi bir çok farklı üründen üretilen yağlardır.

Tüm bu yağlar farklı yörelerin iklim şartlarına göre yetişen ürünlere göre farklılık göstermekte.

 

Zeytin Yağı Çok Sağlıklı

saglik-icin-en-yararlisi-zeytinyag-2-en-saglikli-zeytinyag-hangisi

Margarinler globalleşen dünyanın para sistemlerine hizmet etmek amacı ile sofralarımızda çeşitli şekillerde tatlandırmak için farklı katkı maddeleri ile birleştirilerek sofralarımıza sokuldu. Fakat bu toprakların kendi iklimine uygun olan hayvansal yağ olan Tere Yağ ve bitkisel yağlar olan mısır özü yağı ile Zeytinyağı hem eşsiz faydaları hem de en zararsız yağlar oldukları günümüzde ispatlanmış durumda.

Zeytinyağı özellikle ege bölgesinde asırlardır yetişen zeytinlerden üretilmekte ve asırlardır hem sağlık açısından hem de güzellik açısından bir çok farklı konuda insanlığa hizmet etmekte.

Tabi bu özel yağın işlenme şekli nedeni ile farklı şekillere sokularak aynen endüstriyel yemek yağları haline dönüştürülüyor olması gerçeğini de göz ardı etmemek gerekmektedir. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız Zeytinyağı faydaları doğru şekillerde üretilmiş zeytinlerin doğru şekilde işlenerek üretilen yağların faydalarını içermektedir…

 

EN sağlıklı zeytin Yağı Hangisidir.

En sağlıklı zeytinyağı Soğuk Sıkım Sızma Zeytin Yağı’dır. Zeytinyağı rengi açık sarıdan koyu sarıya değişmekle beraber zeytinin yetiştiği bölge ve zeytin ağacının türüne göre rengi farklılık gösterir.

Zeytin Yağının Sağlık konusunda İspatlanmış Faydaları Nelerdir ?

saglik-icin-en-yararlisi-zeytinyag-3-saglik-acisindan-yararlari

Aşağıda belirtilen faydalar zeytinyağının doğru miktarda ve doğru şekilde kullanımı ile gerçekleşir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu ve kullanıldığı şekle göre ( kızartma ) zarar verebileceğini lütfen unutmayın.

 • Zeytinyağı kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucudur.

Özellikle soğuk sıkım zeytinyağı, tansiyonu düşürücü etkisi, LDL kolesterol parçacıklarının birikmesi ( oksidasyon)  önlemesi ve kan damarları üzerindeki etkileriyle kalp sağlığı üzerinde olumlu rol oynuyor.

 • Zeytinyağı tip 2 Diyabet riskini azaltıyor.

Gözlemsel çalışmalar olduğu gibi bazı klinik araştırmalar, zeytinyağının Akdeniz diyetiyle birlikte tip 2 şeker hastalığı riskini düşürdüğünü gösteriyor.

 • Zeytinyağı sağlıklı tekli doymamış yağ açısından çok zengindir..

Tekli doymamış yağ asidi oleik asidin pek çok yararı olduğu kanıtlanmış, sağlıklı bir pişirme yağıdır…

 • Zeytinyağı çok miktarda antioksidan içerir.

Vücut içerisinde gerek alınan gıdalar gerek dış faktörler nedeni ile çeşitli zehirli maddeler birikir. bu maddeler kısa yad uzun vadede çok ciddi kanser gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Zeytinyağı çok güçlü bir antioksidandır. Şu ana kadar yapılan araştırmalar zeytinyağının kanser riskini azaltabildiğini gösteriyor. Bu konuda  araştırmalar devam ediyor…

 

 • Zeytinyağının güçlü İltihap ile mücadele ( anti-inflamatuar) özellikleri vardır.

Zeytin yağı içerdiği Oleik asit ve antioksidan oleokantal ile vücut iç ve dış iltihaplanması ile ( inflamasyon)  savaşır. Bu hem cücut direncini arttırır hem de vücutta mikrop birikimini en aza indirir

 • Zeytinyağı inmeye karşı savaşıyor.

İnme Diğer bir deyiş ile geniş kapsamlı felç gelişmiş ülkelerde gözlemlenen en yaygın ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer alıyor. Yapılan Bazı geniş kapsamlı bilimsel araştırmalar , zeytinyağı tüketenlerin,  inme yaşama ihtimallerinin kullanmayanlara göre daha  düşük olduğunu gösteriyor.

 • Zeytinyağının kilo aldırmaz veya obeziteye neden olmaz 

Diğer bir çok hayvansal ve bitkisel yağın aksine aksine zeytinyağı kilo aldırmaz, doğru miktarda doğru şekilde zeytinyağı tüketimi kilo vermeye yardımcı olur.

 • Zeytinyağı Romatoid Artrit tedavisinde yardımcıdır.

Zeytinyağı romatoid artrit nedeniyle meydana gelen şişkinlik ve eklem ağrılarını azaltabilir. Bu yararlı etkisi özellikle Omega 3 olarak bilinen balık yağıyla birlikte alındığında çok artmaktadır.

 • Zeytinyağının anti bakteriyel özellikleri vardır.

Zeytinyağının anti bakteriyel özelliği vardır . Özellikle Helikobakte- pilori bakterisinin neden olduğu mide kanseri ve mide ülseri rahatsızlıkları konusunda etkilidir.

 

Zeytin Yağının Diğer Faydaları Nelerdir ?
 • Zeytinyağı antioksidan faydaları ve harici yani sürülerek kullanılabilmesi dolayısı ile cilt güzelleşmesi konusunda  faydalıdır
 • Yaraları iyileştirme özelliği vardır.
 • Sindirim sistemine faydalı olması nedeni ile metabolizma düzenleme özelliği vardır.
 • Saçların Güçlenmesi konusunda çok etkili bir onarıcı ve dolayısı ile çok güçlü bir güzellik sağlayıcıdır.

Yukarıda sizlerle paylaşmış olduğumu zeytinyağı faydaları haricinde Alzheimer gibi bir çok farklı rahatsızlık ile ilgili zeytinyağı araştırmaları yapılmaya devam etmektedir.

 

Zeytin yağı Nasıl kullanılmalıdır ? 

Zeytinyağı hiç bir yağın kızartma olarak kullanılmaması gerektiği gibi kızartma yağı olarak kullanılmamalıdır.

En uygun zeytin yağı kullanımı haşlama şeklinde yapılan gıdaların üzerine pişirme işlemi bittikten sonra uygulamak veya makul miktarlarda gıdaların üzerine pişirilmeden çiğ şekilde dökerek kullanımıdır.

Yağ Hakkında her şey yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.