EN İYİ GÜNEŞ KREMİ

Sağlığınız ve Cildinizin genç kalması için Güneşten korunun

Yaz ayları bütün sıcaklığı ile kendini gösteriyor. Bu dönem de biraz daha koyu bir tene sahip olarak daha güzel görünmek için estetik kaygılarla ve özellikle karantina süresince güneşin faydalı ışınlarını alamamamız nedeni ile oluşabilecek D Vitamini eksiğimizi tamamlamak için daha çok güneşte kalma arzusundayız. Fakat yapılan araştırmalar güzelleşmek için güneş altında uzun süre kalmanın estetik açısından kısa süreliğine güzellik getirirken deriyi hızlı yaşlandırdığını ve çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini gösteriyor. Kadın sitesi güzellik ve sağlık bölümümüzde Sizin için en iyi güneş kremi yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

Güneşten aldığımız D vitaminine ihtiyacımız var !

EN KORUYUCU GÜNEŞ KREMİ
saglik-icin-en-iyi-gunes-kremi-2

Güneşin uzun süre maruz kalma haricinde insan vücudu için temel ihtiyaçlarından biri olan D-vitamini deposu olduğunu unutmayalım. Düşman olan güneş değil uzun süre maruz kaldığımız zararlı ışınlar.

D vitamininin Bağışıklık sistemi ve Kemik sağlığı için çok önemli olan, büyük kısmı güneşten sağlanan ; Vitamin D2 ve vitamin D3 olmak üzere 2 formu var. Vitamin D3 güneş ışınlarının etkisiyle deride bulunan pro-vitamin D’nin vitamin D3’e dönüşmesiyle meydana gelmektedir. Sadece güneşlenmek yeterli değildir. İnsan vücudunun ihtiyacını ayrıca besinlerle alınan D vitamininin bağırsaklardan da emilimi ile de sağlamaktadır. Ülkemiz iklim şartlarında Mart ile ekim ayları arası D vitamini açısından en etkili süreçtir. Bu dönemde özellikle güneş ışınlarının yeryüzüne dik gelmekte olduğu 11.00 ve 15.00 saatleri arası saatler Güneş ışınlarından alınan  D vitamini için en uygun saatlerdir. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini alabilmek için saatlerce güneşte kalmaya hem gerek yoktur hem de  son derece sağlıksızdır. 15-20 dakika kol, dirsek altı, bacak ve diz altı bölgelerinin güneş görmesi D vitamini vücudun ihtiyacı olan sentezi için yeterlidir.  Bunun yanı sıra güneşten korunmak için mutlaka koruyucu bir kalkan kullanılmalı ve belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

 

Cildinizi koruyun

Güneşten gelen UV ışınlarının en yoğun olduğu öğle saatlerinde, ışınlara çok uzun süre maruz kalınması sonucu UV ışınları vücutta birikici etki yapar ve cilt hasarına neden olur. Şapka ve gözlük kullanımı da yaz aylarında güneşin zararlı etkilerine karşı, sınırlı da olsa, koruyuculuk sağlayabilmektedir.

Yaz mevsimi ile birlikte etkisini her geçen gün biraz daha artıran güneşin sağlığımız için pek çok faydası bulunuyor. Örneğin kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok önemli olan D vitaminin de en büyük kaynağının güneş olduğu biliniyor. Ancak diğer yandan güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak, yaşlanma sürecini hızlandırıyor, cilt kanseri riskini artırıyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için ışınların yeryüzüne dik olarak düştüğü saatlerde dışarıda kalmamak ve koruyucu kremler kullanmak önem taşıyor.

Güneş ışınlarının cilt üzerinde pek çok önemli fonksiyonu bulunmaktadır. Ancak özellikle son yıllarda deri üzerine olan olumsuz etkilerinin fark edilmesiyle beraber güneşten korunmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır. Güneşten gelen UV (ultraviole – mor ötesi) ve IR (infrared- kızılötesi) ışınlar bulunmaktadır. Cilde direkt etkisi bulunanlar daha çok UV ışınlarıdır. UV ışınlarından UVA, deride dermis tabakasına kadar ulaşabilir, kızarıklık yapıcı ve kanser yapıcı etkileri bulunur. UVB ise ozon tabakasında kısmen tutulur fakat UVA gibi kızarıklık ve kanser yapıcı etkileri vardır.

 

Reklam

İyi bir güneş kremi Nasıl olmalı

Bronzlaşmak estetik açıdan  tercih edilir. Belirli bir süre güneş koruyucu kullandıktan ve bronzlaştıktan sonra cildin güneş ışınlarına alışması gibi bir durum söz konusu değildir, güneş koruyuculara mutlaka kullanılması gerekmektedir. Bronzlaşırken güneşin zararlı etkilerine daha fazla maruz kalır. Bronzlaşmak için solaryuma girmek de aynen güneşe uzun süre maruz kalmak gibi sakıncalıdır. Uzun süre güneşlenme ve fazla Solaryum uygulaması  cilt yaşlanması ve cilt kanseri ihtimalini de  artırmaktadır.

Güneşin olumsuz etkilerinden  korunmak için bilinen ve en yaygın kullanılan önlem koruyucu Krem, jel, losyon, sprey ve yağlarıdır. Güneş koruyucu kremler deriye ulaşan UV ışınlarının deri içine geçmesine engel olarak, yansıtan, emen ya da saçan harici yani sürülerek kullanılarak ürünlerdir. Güneşin UV ışınlarından koruma etkileri, güneş koruma faktörleri içerirler ( SPF ile ifade edilir) çeşitli derecelerde . İyi bir güneş koruyucu

Vücudumuzu güneşin olumsuz etkilerinden koruyabilmesi ve erken yaşlanmayı önleyebilmesi  için kullanacağımız güneş kreminin en önemli 2 özelliği UVA hem UVB’ye karşı etkili olmasıdır.

 

Güneş Kremi Nasıl seçilmeli

EN SAĞLIKLI GÜNEŞ KREMİ
saglik-icin-en-iyi-gunes-kremi-3

Güneş kremi seçilirken ilk kural cilt tipinize uygun ürünü seçmenizdir.

  • Kuru cilt tipi olanlar Hangi güneş koruyucuyu kullanmalı

Kuru cilt yapısındaki kişiler yoğun kıvamlı yapıya sahip ürünler kullanabilir. Bu sebepten dolayı öncelikle cilt tipinizi tespit edebilmek için  mutlaka dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

  • Yağlı Yapıda cilt tipi olanlar Hangi güneş koruyucuyu kullanmalı

Yağlı ve akne yapan ciltler, akışkan kıvamlı, az yağlı veya yağlı olmayan ürünler kullanabilir.

  • Koyu Tenli olanlar Hangi güneş koruyucuyu kullanmalı 

Koyu tenli kişiler tüm cilt tiplerine nazaran güneş ışınlarına karşı daha dayanıklıdır. Fakat onlarda UV ışınlarından etkilenirler. Dolayısı ile düşük faktörlü de olsa güneş koruyucu krem kullanmalıdırlar.

  • Açık Tenli olanlar Hangi güneş koruyucuyu kullanmalı

Açık tenli kişiler , koyu tenlilere göre daha çok ve çabuk kızarır daha geç bronzlaşır   Açık tenli kişiler bu nedenle, koyu tenlilere göre daha yüksek koruma faktörü içeren ürünler tercih etmelidir.

 

Bunun yanında ileri yaşta ki kişiler,  çocuklar ve ailesinde cilt kanseri öyküsü olanlar güneş ışınlarına çok daha fazla dikkat etmelidir.

Güneş kumdan da yansır  

Güneş ışınlarının cilde verdiği hasarları etkileyen bir takım faktörler bulunmaktadır. Güneşe maruz kalan kişinin deri tipinin açık ya da koyu olması oluşabilecek hasarın boyutunu etkilemektedir.  Direkt ışınların haricinde kum ve  asfalt yüzeyinden  yansıyan ışınlar da cilde hasar vermektedir.

Korunmak için Güneş Kremi İçeriğinde olması gerekenler

Güneş koruyucular etki mekanizmalarına göre inorganik (fiziksel) ve organik (kimyasal) olarak ikiye ayrılmaktadır. Fiziksel güneş koruyucular deride bariyer oluşturup UV ışınlarını yansıtarak etki göstermektedir. Çinko oksit, titanyum dioksit, demir oksit gibi maddeler içermektedirler. Kimyasal güneş koruyucular, UV ışınlarını etki dışı bırakarak ederek etki gösterirler bu yüzden yansımaya bağlı , beyalama yada güneş lekeleri gibi gibi görsel alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedirler. PABA türevleri, sinnamad esterleri, salisilat esterleri, benzofenonlar bu grupta yer almaktadır. Bu sebeple kişi kendi isteği ve ihtiyacına göre seçim yapabilir.

  • Geniş etkili yani hem UVA hem de UVB ‘ye karşı etkili olmalı
  • Toksik olmamalı,
  • Yeterli bir SPF’ye yani güneş koruma faktörüne sahip olmalıdır.
  • Terlemeye ve Suya ve dayanıklı yapıda olmalı
  • Cildi tahriş etmemeli,

Bir çok farklı dermatoloji firması farklı isimlerde ve özelliklerde ürün sunmaktadır. En iyi güneş kremi markasından ziyade sizin cilt yapınıza uygun içerikte ve güvenilir bir ürün olması önemlidir. Kendi cilt yapınızı bilerek yukarıda ki temel özelliklere sahip güvenilir bir koruyucu kullanmanız hem güzelliğiniz hemde sağlığınız için çok önemlidir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

,

ESTETİK VE GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.