Sağlık Bakanlığı Güvenilir Kozmetik ürünlerini Açıklıyor

Sağlık Bakanlığı güvenilir Kozmetik firmaları Açıklıyor

Aslında neredeyse içerdiği kimyevi karışımlar ile ilaç statüsünde sayılabilecek olan Kozmetik ürünlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından denetimi tamamlandı.

Sağlık Bakanlığı sertifikalı ürünleri incelemeye alan Sağlık Bakanlığı ekipleri araştırmalarını tamamladı…

Kaliteli kozmetikleri Sağlık Bakanlığı ilan edecek

Sağlık Bakanlığı bundan önce yaptığı araştırmalar sonucunda insan sağlığına zararlı olan ürünleri inceleyip bunu kamuoyu ile paylaşıyordu . Yeni uygulama ile birlikteTİTCK( Sağlık Bakanlığı Türkiye ilaç ve Tıbbi cihaz Kurumu) sadece insan sağlığına uygun olmayan ürünleri değil aynı zamanda güvenilir markaları da kamuoyuyla paylaşacak.

Kozmetik Firmaları Güvenli Kozmetik sertifikası için Başvurabilir

Türkiye’de bulunan, TİTCK’ye kayıtlı tüm kozmetik üreticileri Güvenli ürün sertifika başvurusunda bulunabilecek. Gerekli rutin denetimler dışında firmaların talepleri doğrultusunda yapılacak bu denetim ve değerlendirmeler sonucu, gerekli güvenli ürün standartlarını sağlayan üretim yerlerine “İyi Üretim Uygulamaları (GMP) Sertifikası” verilecek…

Bu doğrultuda, hammadde ve ambalaj malzemelerinden başlayanve son tüketiciye ulaşıncaya kadarki süreci kalite ve güvenirliliği tescil edilen kozmetik üretim yerleri, TİTCK tarafından sertifikalandırılmış olacal.

Sağlık bakanlığı duyuracak

Sertifika verilen firmalar kurumun internet sitesinde belirli aralıklarla yayımlanarak, kamuoyuna duyurulacak.

2017 yılında güvensiz kozmetik ürün olduğu tespit edilen ürünleri arasında saç ve v0cut şampuanları, el kremleri, tüy dökücü ürünler,pudralar, yüz maskeleri başı çekti.

2017 YILINDA UYGUNSUZ ÜRÜNLERE 1 MİLYON 845 BİN 699 LİRA CEZA KESİLDİ

Geçen yıl (2017) sağlık bakanlığı TİTCK tarafından kozmetik ürünlere yapılan denetimlerde çocuk kozmetikleri, rimeller (maskara), saç bakım ürünleri ve göz makyajı ürünlerine öncelik verildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 2017’de toplam 1615 kozmetik ürününün denetimini gerçekkeştirdi. Denetimi yapılan toplam 1460 ürünün 864’ünün uygun, 721’inin teknik düzenlemeye aykırı, 30’unun ise güvensiz kozmetik ürün olduğu tespit edildi.

Bu denetimler sonucunda uygun olmayan firmalara, teknik düzenlemeye aykırılık ve güvensizlik gerekçesiyle farklı miktarlarda olmak üzere, toplam 1 milyon 845 bin 699 TL idari para cezası kesildi.

Güvensiz olduğu tespit edilen kozmetik ürünleri arasında pudralar, el kremleri, tüy dökücü ürünler, yüz maskeleri ve şampuanlar başı çekti.

Sahte ve Kaçak Kozmetiklere dikkat

Bu arada, 2017’de toplam 26 bin 383 adet sahte/kaçak/taklit ürün ele geçirildi. Bu ürünler parfüm, güneş ve dudak kremlerinden oluştu.

TİTCK bu çalışmalarına Kozmetik alanında başladı ve çalışmalar nihayetinde sonuca erdi. Daha önce güvenilir olmayan Kozmetik ürünlerini kamuoyu ile paylaşan kurum bundan sonra artık güvenilir kozmetik ürünlerine de kamuoyu ile paylaşıyor.
TİTCK bu kapsamda, kalite sertifikası alan firmaların bulunduğu ilk listeyi açıkladı. İlk etapta listeye 11 kozmetik firması girdi.

TİTCK tarafından Denetimeden başarıyla geçen söz konusu kozmetik firmalarının duyurulmasıyla tüketiciler, o ürü lerden nispeten de olsa gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilecek.

Mutlu ve sağlıklı güzel günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.