Sağlık Bakanlığı, “Aşı Reddi” Konusunda Uyarıyor “14300 Çocuk ölebilir!”

Sağlık Bakanlığı aşı reddeden ailelerden yaklaşık 14 bin çocuğun ölebileceğini belirtti

2017 ve 2018 senesinde birçok ailenin çocuklarına Çeşitli nedenlerle Işıl atmayı reddetmesinin ardından Sağlık Bakanlığı uyarılar yapmaya devam ediyor…

 

Reklam

Aşılamayan yaklaşık 14300 çocuk ölebilir

2016 yılında yaklaşık 11000 ailenin çocukları Aşılatmayı reddetmesinin ardından 2017 yılında birçok farklı sebebi öne sürerek açılamayan çocuk sayısı 23 bine çıktı.

Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre aşılamayan yaklaşık 10 4296 çocuğun ölümünün gerçekleşebileceği bilgisini verdi…

 

“Sağlık Bakanlığı ışık konusu ile ilgili doğru zannedilen yanlışları dikkat çekebilmek amacıyla asi.saglik.gov.tr isimli internet sitesini açtı.”

Sağlık bakanlığı bilgilendirme sayfasında ne anlatıyor

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan bilgilere göre

” aşı ile bağışıklama insan sağlığı için en etkili ve en ucuz Halk Sağlığı yöntemlerinden biridir. Aşı aşılanan bireyi korumanın yanı sıra kurulduğu salgın hastalıkların aşılanan bireyin etrafındaki kişilere bulaşmasına da engel olur. Yapılan araştırmalar sonucunda aşılamanın kesintiye uğraması durumunda hem hastalanma ihtimali olan çocukların kendileri hem de çevreleri için bu durum tehlikeye oluşturmakta ve önlenebilir hastalıkların neden oldu yaklaşık 14300 ölüm gerçekleşebileceği hesaplanmıştır.

Bugün 13 hastalığa karşı düzenli aşılama hizmeti verilmektedir. Bu kapsamda dünyaya gelen her Bebeğin aşı sıralamasına uygun olarak ;boğmaca, difteri, tetanoz kızamık, kızamıkcık, kabakulak, tüberküloz ,poliomyelit, hepatit b, hepatit A, su çiçeği,hemofilus, influenza tip b, menenjit ve konjüge Pnömokok aşıları tüm yeni doğan bebeklere ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanabilmektedir. Bakanlığımız tarafından temin edilerek ücretsiz olarak kullanılan aşıların içerisinde domuz ürünü bulunmuyor.”..

 

Reklam

Aileler çocuklarını aşılatmayı neden reddeyor

Birçok ailenin çocuklarının aşı olmasını reddetmesinin sebepleri arasında açının içerisinde domuz ürünü olduğu ve aşılarının içerisinde alüminyum bulunduğu ve bu alüminyumun ilerleyen yaşlarda alzaymır olma durumuna yol açabileceği söylentileri yer almakta.

Yapılan açıklamanın ardından aşı ile ilgili ailelerin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.