Hastalıklardan korunmanın ve Mücadelenin en etkin Yolu

Yaz ayarı bitiyor ve zorlu kış ayları yaklaşıyor.  Alerjiler ve Grip her zamanki gibi sağlığımız tahdit ederken bir de covid-19 (korona)  salgını yaşamımızı ciddi biçimde tehdit ediyor. Bu tehditleri savuşturabilmeniz için size bazı önerilerimiz olacak. Kadın sitesi sağlık bölümünde bugün “hastalıktan korunmak ve kolay atlatmak için bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir ?” konusuna yer veriyoruz…

 

Hasta olmamak İçin Bağışıklık sistemi Nasıl Güçlenir

hastaliklarla-mucadele-etmenin-yolu-bagisiklik-sistemini-guclendirmek-icin-ne-yapmali

Her insan yaşam süresince mutlaka hasta olur. Kimi hastalık bulaşıcı yollarla, bazıları alerjik yapılar nedeni ile  kimisi sağlıksız yaşam nedeni ile bazıları da  yaşa bağlı olarak bizleri bulur. Bu durum yaşam sürecinde normaldir. Fakat sürekli olarak hasta olmayı hiç birimiz istemeyiz. Hasta olduktan sonra bir çok tıbbi veya geleneksel yöntem ile o hastalıktan kurtulma çabası içerisine gireriz. Bu durum düşünüldüğünde hem  maddi hem de yaşam konforu dengesini bozması dolayısı ile hasta olmak hiç birimizin istemediği bir durumdur.Hastalıklarla mücadele etmenin en etkili yolu hasta olmamak için gereken şeyleri yapmaktır. Hasta olmamak için en etkili yol bağışıklık sistemini güçlendirmektir…

 

Senelik aşılar

İçerisinde bulunduğumuz Korona salgını pandemi dönemi ( Covid 19 salgını) için kesin sonuç veren Aşılar bulundu. Sinovac, Sputnic ,astra seneca ve Biontech , . Bu aşıları mutlaka yaptırmanızı öneriyoruz.

Diğer salgın hastalıklardan olan grip aşısı ve akciğer rahatsızlığı olan zatürre  aşıları mevcut. Mutlaka yaptırın

Her sene grip aşısı yaptırmak , hastalıklara karşı önlem amaçlı aşı yaptırmak en yaygın hastalıklardan korunma yöntemlerinden biridir.

Her sene grip aşısı olmamıza rağmen yılda birkaç kez grip olmamız ise hemen hemen herkesin yaşadığı durumlardan biridir.  Bunun yanı sıra alerjik yapıya sahip olanlar da gerekli aşıları ve veya ilaçları kullanmalarına rağmen alerji sorunu yaşamaktan kaçamayabilirler.

Kimi zaman da  vücudumuz hiç tanışmadığı bir mikrop ile ilk kez tanışınca vücudumuz yıkıma uğrar ve bu hastalık vücudumuzdan gidene kadar zorlu bir süreç yaşarız.

Bunun en önemli nedenlerinden biri sağlık konusunda bizleri tehdit eden grip gibi virüslerin değişim geçirerek bir önceki sene bağışıklık kazandığımız grip ile aynı olmaması sahip olduğumuz Alerjinin yani Intolerans sorunu yaşadığımız maddeyi tükettiğimiz gıdalar gibi farklı yollar ile farkında olmadan alıyor olmamızdır. Bu olumsuzluklar ile mücadele etmenin en etkili yöntemi ise bazı hayat alışkanlıklarını değiştirerek bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlığımızı tehdit eden bu sorunlar ile karşılaştığında vücudumuzun bunlarla mücadele edebilmesinde yardımcı olmaktır.

. Ayrıca bağışıklık sistemimizin güçlü olması sayesinde kronik hastalıklar da dahil olmak üzere tüm hastalıklarımızdan da kurtulabileceğimiz tıbben ispatlanmıştır.

 

Hasta olmamak için Ne yapmalı ?

hastaliklarla-mucadele-etmenin-yolu-bagisiklik-sistemini-guclendirmek-2

Hasta olmamak için Bağışıklık sistemimize zarar veren güçlenmesine engel olan bazı alışkanlıklardan vazgeçmek ve bazı alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor.

 

 • Covid -19 hijyen kurallarına uyun !

Yaşadığımız korona karantinası günleri bizlere Maske mesafe hijyen konularının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Mskenizi takın, mesafenizi koruyun, ellerinizi düzenli olarak yıkamayı unutmayın. hem kendinizi hem çevrenizdekileri koruyun…

 • TEMEL TEMİZLİK KURALLARINA UYUN 

Özellikle grip gibi bulaşıcı hastalıklar temas hava gibi yollarla hızla yayılır ve bir kişiden diğerine geçer. Bunun yanı sıra hepatit türleri de aynı şekilde kişiden kişiye taşınmaktadır. Tuvalet ihtiyacı giderilmesi ardından elelri yıkamak sonrası bir korunma aracıdır. Olması gerekn ise Tuvalete girildiği gibi gerekli hijyen şartlarının oluşturulmasıdır. Bunun için Hijyen kurallarını bir bütün olarak düşünerek sürekli şekilde uygulamak bizleri olası hastalıkların bulaşmasından koruyacaktır.

 

 • GLÜTENSİZ BESLENME 

Glüten içeren ekmek ve diğer hamur işlerinden uzak durarak vücudunuzu zayıf düşüren hatalı beslenme şeklini değiştirmelisiniz.

 • SU İÇİN 

Su metabolizmanın düzenlenmesinin yanı sıra kanın sağlıklı biçimde vücutta dolaşımını sağlayan ve bu şekilde gerekli vitamin, mineral ve mikro besinlerin ihtiyaç olan bölgeye taşınmasına yardımcı olan en önemli elementlerden biridir.

 • İŞLENMİŞ ve  HAZIR GIDALARDAN UZAK DURUN

Tüm işlenmiş besinden, trans yağlardan,  şeker ve şekerli her türlü yiyecekten uzak durmak kısaca bağışıklık sistemine zarar veren her şeyi hayatımızdan çıkartmalıyız …

 

 • SAĞLIKLI UYKU

Uyku beden sağlığı açısından en önemli onarıcı ve yeniden yapılandırıcı etkendir. Sağlıklı Uyku uyumak çok önemlidir.

 • DÜZENLİ OLARAK YÜRÜYÜN

Ağır eğgzersizler düzenli olarak yapılamayabilir. AYrıca ağır sporlar vücudu yıkıma uğratabilir .EN sağlıklı ve sürekli yapılabilir olan spor yürüyüştür. Basit mesafeleri araç kullanmak yerine düzenli olarak yürüyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

 • MİKRO BESİN DENGESİNE DİKKAT ETMELİYİZ

Doğru beslenmek vücudun ihtiyaç duyduğu mikrobesinleri yeterli ve doğru oranda almamız için çok önemlidir.Doktorunuza danışarak gerekli tahliller sonucunda mikrobesin dengenizi öğrenebilir ve hekimin sizi yönlendirmesi ile mikro besin dengenizi hangi oranda ne yemeniz gerekiği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Düzenli olarak 6 ayda bir gibi sürelerde gerekli tahlilleri yaptırarak mikrobesin dengenizi takip ederek düzenleyebilirsiniz.

 • D Vitamini seviyesinin , yaklaşık 100 ng/ml düzeyinde tutmak.
 • Kiloya uygun olarak K2 vitamini almak
 • B 12 Vitaminimizi 800-1000 pg/ml aralığında tutmak.
 • Omega-3  (5) / Omega-6 (1) ,  5/1  düzeyinde tutmak
 • Güneş’in faydalarından yararlanın

Sağlığımız için ihtiyaç duyduğumuz , fakat vücudumuzun kendiliğinden üretemediği ve yediklerimizden yeterince alamadığımız mikro besinleri takviye olarak alabilirsiniz…

 

 • MEVSİME UYGUN, SAĞLIKLI GIDALAR TÜKETİN

Her mevsim her yerde aynı gıdaların yetişmemesinin bir nedeni vardır. Tabiatın bildiği bir şey kusursuz bir kurgusu vardır. Besinlerin doğal şekilde üretildiği mevsimine uygun olarak tüketmek çok önemlidir.

 • SAĞLIKLI TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KULLANIN

Kimyasal maddeler içeren temizlik ve kişisel bakım ürünleri bir konuda bizleri korumayı ve temizlemeyi vaat ederken diğer yandan içerdikleri bu kimyasallar ile sağlığımızı tehdit eder ve başka konularda sorunlar yaratarak bizleri hasta edebilirler. Evde DIşarıda kullandığımız kimyasal ürünler yerine doğal temizlik ürünlerini araştırmanızı ve kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yukarıda sizinle paylaştığımız alışkanlıklar Bağışıklık sistemin güçlendirir BAĞIRSAK MİKROBİYOTASINI düzenler ve sindirimi de kolaylaştıtır. Bu da çok daha sağlıklı olmanızı sağlayan faktörlerden birdir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.