Zararlı Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir ?

Gıda sektörü tarafından sunulan bir çok gıda farklı nedenlerle içerisine koyulan bazı maddeler ile sofralarımıza ve bu yola vücudumuza giriyor. Bu maddelerin kullanım amacı hem firmaların daha az maliyetle daha fazla satışını sürdürmekken bu maddelerin bir çoğu sağlığımıza zarar verebiliyor. Bugün sizlerle gıda sektöründe kullanılan zararlı maddeleri paylaşmak istiyoruz…

Reklam

Zararlı gıda katkı maddeleri Neden Kullanılıyor ?

Özellikle paketli gıdalar içerisinde bulunan maddelerin başlıca kullanım amacı zarar vermemek gibi görünse de sonuç olarak insan sağlığını bir çok farklı şekilde tehdit ediyor.

Bu maddeler kimi zaman ürünlerin rengini değiştirerek daha cazip görünerek tercih edilmesini sağlamakken kimi zaman raf ömrünü uzatmak . Bazen de özellikle et ve süt ürünlerinin daha kısa sürede olgunluğa erişmesini sağlamak.

Her ne şekilde olursa olsun kullanacağımız gıdanın üzerinde içerisindeki maddelerin ne olduğunu yazan kağıtları dikkatli okumamız gerekiyor . Aksi taktirde ucuz veya güzel olduğu için alacağımız gıdalar fark etmeden büyük zararlar vererek sağlığımız tehdit edebilir…

 

Zararlı gıda katkı maddeleri listesi

sagliga-zararli-gida-katki-maddeleri-nelerdir-2
 • Gıda Boyaları

Gıda üreticileri tarafından , Meyve suları, gazlı içecekler, şekerler ve salata sosları gıda boyaları ile renklendirilerek cazip bir görüntüye kavuşturmak amaçlanmaktadır. Fakat ne yazık ki gıda renklendirici maddeler üzerinde yapılan çalışmalar, bu boyalarının çocuklarda davranış sorunlarını arttırıcı etkide bulunduğunu göstermektedir.

Gıda boyalarının zararları nelerdir ?

 1. Blue 1 ve blue 2 gıda boyalarının kromozomlarda hasar yarattığını gösteriyor.
 2. Red 3 ya da daha yeni ismi ile Red 40’ın tirod kanseri ve yoğun kromozomal hasarlara neden olabildiği yapılan son çalışmalarla saptanmıştır.
 3. Yellow 6, tartrazin’in ise böbrek ve böbrek üstü bezi tümörlerine neden olabileceği doğrultusunda bulgular mevcuttur…

 

 • Trans Yağlar

Paketlenerek satılan gıdalara çok yaygın biçimde kullanılan trans yağlar bu gıdaların raf ömrünü uzatabilmek için kullanılmaktadır Fakat trans yağlar insan vücudunun sindirim sitemine girdiğinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Trans Yağların zararları nelerdir ?

 1. LDL (kötü Kolesterol )  kolesterolü yükseltir, HDL (iyi kolesterol ) kolesterolü ise hasara uğratarak, miktarını düşmesine sebep olur. Bunun  meydana gelmesi kalp üzerinde olumsuz sağlık sorunlarına neden olmasının yanı sıra inme ( felç ) riskini de arttırır.
 2. Gıdalar aracılığı ile çok fazla trans yağ tüketmek, diyabet ve diğer sağlık sorunlarını tetikler.
 3. Çok fazla trans yağ tüketimi aynı zamanda vücutta iltihap oluşmasının da başlıca sebepleri arasında bulunmuştur…

 

 • Doğal olmayan Tatlandırıcı gıda katkı maddeleri 

Bazı gıdalar üzerinde şekersiz ya da diyet yazısını görürsünüz. Bu maddeler yiyeceklere lezzet katmak ve beyne şeker tüketiyormuş hissi vererek, tüketiciyi mutlu etmek için ilave edilir. Amaç gıdaya şeker katılmamış olduğunu ispat etmektir . Böylece tüketici damak zevkinden dolayı üründen vazgeçmez ve vücuduna şeker de almamış olduğu duygusu verilir .

Bir çok insan kilo almamak adına ya da diyabet hastalığı gibi özel bir durumu varsa yapay tatlandırıcılı katılan ürünleri tüketmeyi tercih etmektedir .

Aspartam 

Yapay tatlandırıcılar arasında en sık rastlananı aspartamdır. Aspartam uzun süre doğal amino asit ikilisi olarak düşünüldü ve pek de bir endişe duyulmadan yoğun biçimde  tüketildi. Son yıllarda yapılan tıbbi  araştırmaların aspartam maddesi  hakkında bize gösterdikleri olumsuzluklar aşağıdaki gibidir.

Apartam zararları nelerdir.?

 1. Aspartam zihin problemlerine neden olabilir 
 2. Aspartam, vücutta yakın dönem hafızayı olumsuz etkileyen bir nöro-toksin olarak görev yapıyor.
 3. Aspartam Alzheimer, parkinson, kronik yorgunluk , şeker hastalığı türleri diyabet ve olumsuz duygusal rahatsızlıklara neden oluyor.
 4. Aspartamın kanserojen etkileri var .

Adı Aspartam olmasa da yapay tatlandırıcılar kalorisiz olarak adlandırılıyor ve sağlıklı ürünlermiş gibi bir imaj yaratılıyor. Oysa yapay tatlandırıcılar migren, baş ağrısı, kilo artışı, kalp damar hastalıkları ve buna benzer çok ciddi olumsuz sonuçlara neden olabildiği kanıtlanmış durumda.

 Mısır Şurubu

Mısır şurubu yüksek miktarda fruktoz içerir  Yüksek früktoz içeren mısır şurubu aynı zamanda HFCS olarak da bilinen bu ürün oldukça fazla işlem görmüş bir yapay tatlandırıcı türüdür . Yüksek früktoz içeren mısır şurubu maddesi gıdalarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır.  Mısır Şurubu ; Şekerlemeler, çikolata yanı sıra Gazlı içeceklerde ya da meyve sularında rahatlıkla kullanılan bir tatlandırıcıdır. Sorumlu olduğu problemler ise şunlardır:

Mısır şurubu zararları nelerdir ?

 1. Obeziteyi tetikler ,
 2. LDL ( Kötü Kolesterolü) yükseltir ,
 3. Diyabeti riskini arttırır ve diyabeti tetikler ,
 4. Doku hasarlanmasına yol açar…

Kesinlikle  yapay tatlandırıcılara  güvenmemenizi ve olabildiğince az tüketmenizi öneriyoruz …

* Mono Sodyum Glutamat

Mono sodyum glutamat gıda etiketlerinde MSG kısaltması ile görülür. Çok yaygın olarak kullanılır. Lezzet arttırıcı bir ajandır. Bir çok fast food ürününde bulunabileceği gibi paketli market gıdaları olan , Hazır çorbalar, salata sosları, dondurulmuş mezeler, cipsler de oldukça yaygın biçimde kullanılabilen  bir  gıda katkı maddesidir. .

Yapılan araştırmalar Mono sodyum glutamat ‘ın ( MSG) insan vücudunun yapı taşları olan hücrelerine zararverdiğini ve kısa sürede hücre ölümüne neden olduğunu  gösteriyor.

Mono sodyum glutamat  zararları neleridr.?

 1. MSG nörolojik beyin yollarına hasar verir.
 2. MSG’nin insanların kilo almasına sebep olan doyma faktörünü serbest bıraktığı gözelemlenmiştir..
 3. Mide Bulantısı yapabilir
 4. Ciltte kızarıklık,
 5. Baş ağrısına neden olabilir. ,
 6. Kalp rahatsızlıkları ve çarpıntısı ihtimalini arttırır…

 

 • Sodyum Benzoat

Sodyum benzoat asitli gıdalarda, meyve sularında, gazlı içeceklerde, turşularda mikroorganizmaların gelişimini engellemek amacıyla kullanılır. Burada önemli bir nokta sodyum benzoatın, askorbik asit yani C vitamini içeren yiyeceklerde kullanıldığı takdirde, kanserojen bir madde olan benzene dönüşmesidir. Bu az miktarda bir oluşumdur. Fakat yine de göz ardı edilmemesinde yarar vardır.

Ayrıca sodyum benzoat, vücuttaki oksijeni tüketerek bağışıklık sisteminin de zayıflamasına neden olabilir.

 • Sodyum Sülfat (SÜlfit ) 

Gıda endüstrisinde koruyucu olarak kullanılan bir başka madde sodyum sülfit’tir. Sülfitler gıdanın tazeliğinin korunmasına yardımcı olur ve kırmızı renklerinin korunması için etlere eklenen bir katkı maddesidir.

Özellikle astım hastalarında sülfit duyarlılığı önemli bir sorundur. Sülfata duyarlı kişiler sülfat tükettiğinde görülen yan etkiler şunlardır:

 1. Baş ağrısı,
 2. Solunum komplikasyonları, Ciltte döküntülerdir . Gerçek anlamda ağır olaylarda sülfitler hava alma yollarını tümüyle kapatarak, kalp durmasına yol açabilir.
 3. Özellikle astım rahatsızlığı  olan ya da sülfat hassasiyetiolan kişilerin bu konuda dikkatli olması tavsiye edilir.

 

 • Nitrit / Sodyum Nitrat 

Sodyum nitrat sosis, salam, pastırma, jambon, tütsülenmiş balık, sığır eti jambon gibi şarküteri ürünlerine katılır. Kullanılmasındaki ana amaç, etlerin lezzetli, parlak renkli olmasını ve daha uzun süre dayanmasını sağlamaktır.Ayrıca Nitrit , uzun süredir bekleyn eski etin göz alıcı bir renkte ve taptaze görünmesini sağlar.

Sodyum Nitrat Zararları nelerdir ?

 1. Araştırmaların sonuçları ise, Nitrit maddesinin  sindirim sistemine karışmasından sonra vücutta kanserojen etki yarattığını göstermektedir.
 2. Sodyum nitratın kan damarlarına hasar verdiği ve arterlerin daralarak sertleşmesini desteklediğini belirlendi

Bu olumsuz etkiler oldukça iyi bilinmesine rağmen, sodyum nitrat günümüzde hala etlere parlak renk verdiği ve ürünlerin satışını sağladığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. ..

 

 • BHA /BHT

BHA ya da BHT’nin gıdalara eklenmesi, gıdanın içeriğindeki yağların oksitlemesini önler. Bu da gıda maddesinin renginin ve lezzetin muhafaza edilmesini sağlar. Ürün taze ve yumuşak kalır

Hem BHA hem de BHT, vücutta kanserojen bileşikler oluşturur. Sürekli BHA ya da BHT tüketimi halinde beyinde olumsuz nörolojik değişimler oluştuğundan şüphelenilmektedir.

 

ETİKETLERİ MUTLAKA OKUYUN

Paranızla satın aldığınız ürünlerin sizi sağlıklı biçimde besleyebilmesi en azından hasta etmemesi için üzerinde yazılı olan etiketleri mutlaka okuyun v mümkün olduğunca yukarıda sizlerle paylaştığımız gıda katkı maddelerinin bulunduklarını tüketmemeye gayret edin .

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.