sag-el-sol-el

Sağ ve sol elini kullananlar arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Hangi elinizi kullanıyorsunuz? Bir anlamı var mı sorularının cevabı aşağıda;

Reklam

Beynin sağ ve sol bölümlerinin farklı işlevleri bulunur. Beynin Sol bölümü ile konuşuruz ve işitiriz. Sağ bölümünde ise uzaysal ve geometrik zeka, duygular, zevkler, titizlik, içe doğuş gibi özellikler gelişmiştir. Beynin bu iki farklı kısmının toplamı ise davranışları meydana getirir. Bunun en büyük delili el yazısı yanşi yazı yazma yeteneğidir. Beynin Sağ kısımı iyi gelişmiş kişiler sol eli ile yazı yazarlar. Sol kısmı gelişmiş insanlar ise sağ elini kullanarak yazarlar.

Sağını kullananlar kişilerin sosyal ve iletişim becerisi gelişkin olup, konuşma kabiliyeti de çok gelişmiştir. Sosyaldir, iletişimi iyidir, insan ilişkileri mükemmeldir. İyi bir öğretmen olurlar.

Sol ellerini kullananlar ise çok iyi konuşamazlar. Hitap yetenekleri çok gelişkin değildir. Solaklar genelde aldıkları eğitime doğru orantılı olarak iyi bir mühendis, mimar, makine mühendisi ve iyi bir tasarımcı olabilirler. Solak insanlar daha depresif, kötümserdir. Ferdi hareket etmeyi tercih ederler. Solakların dünya görüşü sağ elini kullananlardan daha farklıdır. Yargılama yapar, plan proje çizer, sol elin çizgileri hatları iyidir. Bir çocuğun çizimi iyiyse iyi eğitim verirseniz mühendis veya mimar olabilir.

Bilimsel olarak ispatlanmayan bazı şaşırtıcı ve ilginç bilgiler:

  • Solaklar genelde 1. ve 3. çocuk olur.
  • İki elini birden kullananların ise çoğu yeteneği diğer insanlardan daha üstün olup, genelde başarılı bireyler olurlar. Bu kişiler beyninin her iki kısmını kullanabilirler, çoğu alanda bilgi sahibi olabilir ama hiçbirine tam olarak odaklanamama ve konulara derinleşememe sorunu yaşayabilirler.
  • Solakların sağlaklara oranla daha az yaşadığı rivayet edilmekte olsa da bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.