DOĞRU SAÇ YIKAMA REHBERİ

Saçları Yıkama

Saçlarımız hepimiz için çok önemli. Güçsüz , bakımsız saçlar ise nefret ettiğimiz bir durumdur. Saçların yapısının bozulması dökülmesi ve hasar görmesinin en önde gelen nedenlerinden biri ise saçı temizlemek için yapılan saç yıkama hatalarıdır.  Bugün , Kadın sitesi güzellik bölümümüzde ” Saç Yıkama Rehberi ” yazımızla doğru saç yıkama kurallarını paylaşıyoruz.

 

Saçları Doğru Yıkamak Neden Önemli

DOĞRU SAÇ YIKAMA KILAVUZU
saclari-yikama-rehberi-2-dogru-sac-yikama-sekli

Saçları doğru şekilde yıkamak Kadın saç sağlığı ve bu bağlamda saç güzelliği konusunda büyük  önem taşır.

Bir çok kadın temizlenmek ve daha güzel olabilmek için yaptığı hatalı saç yıkama işlemi sonucunda saçlarının gücünü kaybettiğini ve bakımsız kirli yada bakımsız bir görünüme sahip olduğunu bilmez ve hem maliyetli hem de zahmetli bir çok destek bakım yaptırmak zorunda kalır.

Hal bu ki Saç yıkama kurallarını doğru uygulayarak  saçlarımızın sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayabiliriz.

 

Saç Yıkama Rehberi

SAÇ YIKAMA REHBERİ LİSTESİ
saclari-yikama-rehberi-3-sac-yikama-rehberi

Aşağıda sizinle paylaştığımız kuralları doğru şekilde uygularsanız saçlarınız kısa sürede büyük oranda onarılacak toparlanacaktır fakat saçlarayda 1.5-2.5 santimetre uzadığından dolayı tam anlamı ile saçlarınızın sağlıklı hale gelmesi saçınızın kullanmak istediğiniz uzunluğu ölçüsünde sürecektir. Şimdi bu tavsiyeleri uygulamaya başlayın çünkü çok kolay ve yaşam biçimi haline gelince zaten zorlanmadığınızı göreceksiniz.

 

 • Saçınızı çok sık yıkamayın

Bilinenin aksine saçlarınızı çok sık mesela her gün yıkarsanız saçınız daha temiz olmaz.

Aksine saçınız anlık olarak temizlenir fakat üzerinde saçın sağlıklı kalmasını ve temiz kalmasını sağlayan doğal yağları saçınızdan arındırarak daha hızlı kirlenmesine ve yapısının bozulmasına neden olursunuz. Saçlarınız en sık 5 günde 1 yıkanması gerekir.

Sık sık duşa girebilirsiniz ama saçınızı toplayın ve her duşta yıkamayın. Nedenini daha ayrıntılı öğrenmek için …

 

 • Doğru saç Ürünü Kullanın

Saç derinizin yapısını ve saçlarınızın yapısını bilmeniz çok önemli. Kuru , yağlı yada normal saç tipleri aynı bakıma ihtiyaç duymaz

Aksine saç tipinize uygun olmayan şampuan sabun gibi saç temizleme ürünleri saç derinizin yapısına ve saö-çlarınıza zarar verir.

Mutlaka saç tipinizi güvenilir ( herhangi bir marka satışı odaklı sponsoru olmayan ) dermatolog’a baş vurun ve saç tipinizi öğrenerek ona uygun ürünü kullanın…

 

 • Önce bol su ile saçlarınızı iyice ıslatın 

Saçlarınızı yıkamaya başladığınızda önce bol su ile iyice kaba kiri saçlarınızdan atmanız çok önemli.

Bol su ile yıkanan saçlar daha az şampuan kullanmak daha sağlıklı olduğu ve daha ekonomik olması nedeni ile hayati önem taşır.

 • Saçlarınız çok uzunsa önce uçlara saç kremi sürün 

Saçlarınız eğer uzunsa önce diplerine gelmeyecek şekilde saç uçlarınıza azıcık saç kremi sürün ve 30 sn bekletin böylece çok daha kolay açılır , yıkanır ve birbirinden ayrılır. Ama saçınıza uygun bir saç kremi kullanmanız kaydı ile .

 • Saçlarınızı Çok sıcak su ile yıkamayın

Sadece saçlarımız için değil tüm beden sağlığımız için çok sıcak su ile yıkanmak iyi değildir.

Çok sıcak su ile saçlarımızı yıkamak saç dipleri saç gözeneklerini gereğinden fazla açar ve çok daha fazla dökülmeye neden olur. Dolayısı ile tabi ki buz gibi olmayan normal soğuk su ile yıkayın . Daha ayrıntılı bilgi için devam edin 

 • Kafanızı Şampuanla çok uzun süre tutmayın  

Kafanızı şampuanladıktan sonra çok uzun süre tutmanız saç derinize zarar verir ve saç tellerinin yapısını bozar.

Ayrıca saçınızın üzerinde koruyucu tabakanın oluşmasını geciktirir.

Saçlarınızda şampuanı yada arındırıcı sabunu 40 saniye ile 1 buçuk dakika arası tutun.

 

 • 2 defadan fazla saç temizleme ürünü kullanmayın 

Saçlarınızı yıkarken en fazla 2 defa saç temizleme ürünü kullanın. Daha fazla kullanmanız  saçlarınızın üzerinde ki koruyucuyu tamamı ile saç üstünden sıyırır ve saçlarınız korumasız hale gelir.

 

 • Şampuanlarken Saç dibinize masaj yapın 

Bol su ile yıkadıktan saç kremi uygulaması yaptıktan ve ilk şampuan ile yıkadıktan sonra 2. şampuan uygulamasında saç diplerinizi tırnaklarınızla yolmadan parmak uçlarınızla nazikçe saçları birbirine karıştırmadan nazikçe 20- 30 saniye ovun. Bu saç diplerinize şampuanın yada arındırıcı saç bakım ürününün saç diplerinize kadar girmesine ve saç diplerinizin gözeneklerinin açılıp daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur.

 

 • Saçlarınızı kesinlikle banyo yaparken  taramayın

  SAÇ YIKARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
  saclari-yikama-rehberi-4-dikkat-edilmesi-gerekenler

Saçlarınızı açmak için banyo yaparken ıslak yada şampuanlı olarak kesinlikle taramayın !

Banyo yaparken saç dipleri suyun ve şampuanın etkisi le gözenekleri açılarak savunmasız hale gelir. Ayrıca saçlar normalden daha esnek bir formdadır.

Saçlarınızı banyo yaparken tararsanız kopmayacak bir çok telin yolunmasına ve kopmasına neden olursunuz ayrıca esnek durumda olan saçların fazla uzayarak formunun bozularak ölmesine neden olursunuz..

 

 • Saçları dipten uca doğru yıkayın 

Saçlarınızı ovalayarak yıkamayın . Bu saçınızın karışmasına birbirine dolanmasına neden olur. Bunun sonucu olarak daha hoyrat tarama ve daha çok yağ, krem yada açıcı kullanmanıza neden olur. Yada saçlarınız daha fazla kopuyor.

 

 • Saç kremini fazla tutma

Saç kremini 30 saniyeden fazla kafanızda tutmayın ve bol su ile yıkayın. Aksi taktirde saçlarınız gereğinden fazla esnek olur ve yapısı tarama sırasında kolayca kaybolarak kısa zamanda ölür.

 • Saç kremini saç dibinize değdirmeyin

Eğer şampuan şeklinde saç kremi kullanıyorsanız saçlarınızın kafa derisi bölümüne sürmeyin. Saç kremleri her ne kadar aksini iddia etse de saç yapısını inceltir. Bu da saç diplerinizden kopmasına ve her geçen gün saçlarınızın zayıflamasına neden olur.

 • Durulama suyu başınızı arkaya eğerek yapın 

Son durulama için bol su ile saçlarınızı arındırırken başınızı arkaya eyin ellerinizle dolanma olan bölgeleri hafifçe hareket ettirerek açılmasını sağlayın

 • Saçlarınızı bol su ile durulayın

Saçlarınızı bol su ile durulamazsanız ve sabun yada şampuan kalıntıları yeterince temizlenmemesine saçlarınızda kepeklenme kaşıntı, döküntü ve dökülme meydana gelmesine neden olur.

kirden arındırmak için kullandığınız şampuan yada sabun gibi ürünlerin olumsuz etkilerinden kurtulmak için Saçınızı bol su ile arındığından emin olun.

 

 • Saçlarınızı doğru kurulayın

Saçlarınızı havlu ile kurularken mıncıklamayın. Dipten uca nazikçe küçük sıkma hareketleri ile iyice kurutun.

Eğer Saç kurutma makinesi kullanacaksanız. Ardından saç diplerinde ki savunmasız yumuşaklığın normale dönmesi için 15-20 dakika beklemeden kurutma makinesi kullanmayın.

 

 • Durulanmayan Saç kremi kullanırken dikkat

Eğer saçlarınız için yağ yada durulanmayan saç kremi kullanıyorsanız doğru ürünü seçerek bu aşamada söylenilen miktarda kullanmanız çok önemli. Eğer bu ürünleri kullanıyorsanız saçlarınızı kesinlikle kurutma makinesinin sıcak özelliğinde kurutmayın. Saçlarınız büyük hasar görür. Soğuk modda kısa süre kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

 • Saçı Nazikçe tarayın .

Saçlarınızı saç yapınıza uygun tarak yada fırça ile taramanız çok önemlidir. saçlarınızı yoluklayan yapısını olması gerekenden fazla uzatan saç tarakları kullanmayın geniş aralıklı dişleri olan taraklar ve ucunda küçük topları koparmayan taraklar en iyi taraklardır.

Saç uçlarını tararken saç diplerinizi tutun kopmasın ve yolunmasın. Yavaş yavaş nazikçe saçlarınızın çözüleceği kadar süre tarayın.

 • Saç Kurutma Makinesi kullanırken dikkat

Özellikle fön çektirmek saçları mahfeden bir uygulamadım mümkün olduğunca az yapılması gerekir. Çok sık çok sıcak fön çekilmesi saç yapısına büyük zarar verir.

Saç yıkandıktan sonra da Saç kurutma makinesinin  en sıcak ayarında değil daha az sıcakta olan ve yavaş üfleyen modunda çalıştırarak kurulayın kurulamadan önce boynunuza bir havlu koyun. derinizin yanmaması ve saçlarınızın ıslaklığının havluda kalmasını sağlar.

 

Kuru saçlar Nasıl onarılır ? , Yıpranmış Kırık saçlar için ne yapılabilir ? , Sağlıklı saç bakımı kılavuzu gibi yazılarımızı da mutlaka okumanızı öneriyorum.

Ayrıca,

ESTETİK VE GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Güzellik dolu günler dilerim.

 

 

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.