Kepek neden olur ? Nasıl önlenir ?

Kimi zaman hava değişimi ile kimi zamansa bilmediğimiz nedenlerden dolayı saçlarımızda beyaz küçük pamukçuk benzeri oluşumlar olur ve bu estetik açıdan canımızı sıkar…

 

Reklam

Bu oluşumlara kepek adı verilir. Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle saçlarda kepeğin neden oluştuğunu ve kepeklenmeyi nasıl ölmeyeceğim izi paylaşmak istiyoruz…

Kepek nedir ?

saclarda-kepek-neden-olusur-nasil-onlenir-2

Genellikle saç kepeği olarak adlandırılan şey saç ile direkt ilgili bir sorun değildir.

Kepek kafa derisi ile ilgili bir kuruma ve pullanma problemidir. Saç derisi nemini kaybetmesi ve gereği kadar yağlanmaması nedeni ile kurur ince bir kabuk ve deri tabakası oluşarak dökülür.

Doğal olarak dökülme saç diplerinden uçlarına doğru meydana gelir bu da saç üzerinde beyaz küçük pamukçuklar yapışmış gibi bir izlenim uyandırır buna saç kepeklenmesi adı verilir…

 

Kepek Neden oluşur ?

Kafede misin dökülmesi tüm vücudumuzun derisinin zaman içerisinde değişik yenilenmesi sürecinde çok doğal bir şeydir.

Fakat kepeklenme özellikle görünümünüz olumsuz yönde etkilediği için Biz Kadınlar açısından büyük bir problemdir. Kepeklenmenin esas ne denir saç derisinin gerekli yağ dokusunun oluşmaması ve saç derisinin kuruyup küçük kabuklar haline gelmesi ve dökülmesidir.

Kepeklenmenin birçok farklı nedeni olabilir…

Reklam

 

Saçlarda kepek oluşmasının nedenleri nelerdir ?

saclarda-kepek-neden-olusur-nasil-onlenir-3
 1. Geleneksel sabun kullanımı. Geleneksel sabunları Yüzyıllar boyunca annelerimiz ananelerimiz kullanmıştır ve saçlarında kepeklenme problemi görünmeden senelerce yaşayabildiler. Fakat o zamanlar kullanılan sabunların içeriğinde kimyasal katkı maddeleri köpürtücüler ve bunun gibi olmaması gereken madde mevcut bulunmadığından saçlarında kepeklenme gözlemlemiştir. Özellikle büyük kadınlarımızın kullandığı zeytinyağlı sabunlar sağlıklı saçlar için o dönemlerde yeterliydi. Fakat Günümüzde kullanılan soruların birçoğunu içerisindeki etken maddeler saç derisinin hızlı kurumasına neden olarak kepeklenmeye yol açabilmektedir.
 2. Uygun olmayan şampuan kullanımı. İnsanların her biri birbirinden farklı olduğu gibi saçları da veri yapıları da birbirinden farklıdır. Dolayısıyla saç derisinin yapısına Saçın yağlı veyahutta kuru bir yapıya sahip olmasına göre kullanılması gereken şampuanlar değişiklik göstermektedir. Saç derisine ve saçın yapısına uygun olmayan şampuan kullanılması sonucunda saç derisinde pullanmalar ve buna bağlı olarak kepeklenmeler gözlemlenebilir.
 3. Sık şampuan veya sabun değiştirme. Sık sık şampuan Hızlı veya da saçımız için kullandığınız sabunun uzu değiştiriyor iseniz bu saç derinizin birçok farklı ürün ile karşı karşıya gelerek kendisini korumak için daha hızlı veri değiştirme refleksini göstermesine neden olabilir. Bu durumda saçlarda kepeklenme neden oluyor olabilir.
 4. Yeterince durulamamak. Saçlarınızda kullandığınız sabunu uyguladıktan sonra veyahut da şampuanınıza kullandıktan sonra eğer yeterince yıkamıyor su ile saçlarınızı bu kimyasallardan arındırmak iseniz saç diplerinde kalacak olan sabun veya otlu şampuan kalıntıları saç derinizin üzerinde bir tabaka oluşturur. Bu tabakanın oluşmasından ziyade saç derinizin bu tabakayı oradan çıkartabilmek için fazla yağlanması refleksi göstermesi saçlarınızın diplerinin hızla kurumasına ve kepeklenme sorununa yol açar. Saçlarınızı yeterince doğrulamanız ve şampuanlı veya sabunlu bırakmanız aynı zamanda saç dipleri neden nefes almayarak saçların ölmesine ve gereğinden fazla dökülmeye neden olur.
 5. Cildiniz kuruysa kepeklenme olabilir. İnsanların ciltleri Kuru ve yağlı gibi birçok farklı niteliğe sahiptir. Bunun nedeni beslenme metabolizmanın farklı çalışması hormonların farklı çalışması ve bunun gibi birçok farklılığın doğal sonucudur. Cilt yapısı kuru olan kişilerde kepeklenme problemi deri üstünde değişmeye çalışan ve artık işlevini yitiren derinin çabuk kurumasına ve bu nedenden dolayı saçlarda kepeklenmeye neden olur. Kuru cilde sahip olan insanların saçlarında yanı sıra derisinde pullanma lar kurumalar da gözlenmektedir.
 6. Çok fazla fön makinesi kullanımı.
 7. Sağlıksız saç boyası kullanımı. Eskiden saçları boyamak için genellikle kına ve bitki özleri kullanılırken günümüzde içerisinde birçok farklı kimyasal madde olan saç boyaları bulunmaktadır. Bu ürünler Aynen akciğerlerimiz gibi cildin ve vücudun solunması na yardımcı olan deri gözeneklerinden içerisinden girerek hem saç derimize hem de tüm vücudumuza zarar verir. bu kimyasallar aynı zamanda vücut mekanizmanın mısın onları atmak için daha fazla çalışmasına daha fazla ölü deri üretmesine ve doğal olarak kepeklenme sorununa yol açar.
 8. Fazla güneşe maruz kalma. Güneş altında çok uzun süre korunmadan kaldığımız zaman saçlar ve saç derisi kurur. Doğal olarak bronzlaşan cildin deri değişmesi gibi saç derimizde deri değiştirme refleksi gösterir ve bu durum da kepeklenme yol açabilir.
 9. Sedef egzama gibi cilt hastalıkları saçlarda kepeklenmeye yol açabilir…

 

Saçlarda Kepeklenme nasıl önlenir

Her insanın saç yapısı farklı olması nedeniyle saçlarda oluşan kepeklenmenin nedenleri de farklıdır ve bunların tedavi edilmesi için veya önlenmesi için öncelikle saç yapısının ve deri yapısının bilinmesi gerekmektedir.

 1. Dermatoloğa görünerek saçınızın derisinin ve cildinizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu öğrenin. Ayrıca Eğer saçlarınızın diplerinde bulunan saç derisinde herhangi bir egzama veya Sedef gibi rahatsızlık varsa bunu da tespit etmiş ve tedavisine yönelmiş olursunuz.
 2. Dermatolog tavsiyesi ile içeriği saç derinize ve saçınızın yapısına uygun olan Şampuan ve yahutta sabunu alın.
 3. Yine dermatoloğu muzdan öğreneceğiniz sıklıkta saçlarınızı yıkayın ve gerekli bakımları yapın.
 4. Saçlarınızı mutlaka kullandığınız saç bakım ürününün ardından iyice su ile durulayıp arındırın.
 5. Saçlarınız da mümkün olduğunca az fön çektirin. Sen kullanarak saçlarımıza şekil vermek Biz kadınların çok sık kullandığı bir yöntemdir. Fakat fırın makinesinden üflenen Sıcak ve kuru hava Saçlarımızı da kafa derimizi de kurutmaktadır. Aynı zamanda çok fazla fırın kullanımı saçların yapısına da zarar vermektedir.
 6. Mümkün olduğunca doğal yağlar içeren doğal Şampuan ve sabunlar gibi saç bakım ürünleri kullanın. Doğal zeytinyağı , doğal badem yağı, argan yağı gibi yağların hem cildi hem de saçları beslediği ve güzelleştirdiği yüzyıllardır iyi bilinmektedir.

SAĞLIKLI SAÇLARA SHİP OLMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLERİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN .

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Güzel saçlarınızla kepeksiz ve estetik günler dileriz

Benzer yazılar

2 yorum var: “Saçlarda Kepek neden oluşur ? Nasıl önlenir ?

 1. Kepeğe karşı en etkili çözüm kepekli ekmek yememektir diye dandiribostan yan gel omsan çözümü sunmayacağım. Bu sayfadaki yazılar gayet yeterli de yağ ve kepeğe çözüm olan en güzel bitkisel tedavi yani alternatif tıp yöntemi sirke. kim ne derse desin çözümü de tedavisi de sirkeli su ile banyo.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.